Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

 

εχω σε αδεια κατασκευη στεγησ με μεγιστο υψοσ 1,80. εγινε χωροσ επισκεψημοσ και εγινε σοφιτα.

 

ναι μεν μπαινει με συντελεστη 0,5 αλλα εχω αλλαγη χρησησ? το επιτρεπομενο υψοσ ειναι 7,50+ 2 στεγη. θεωρω ως υπερβαση υψουσ μονο οτι ειναι πανω απο το 7,50 αφου εγινε χωρος λειτουργικος η ""στεγη"?

Αν η σοφίτα, ξεπερνάει το 1,80, τότε έχεις Υπέρβαση Υψους
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν και μπορεί να έχει απαντηθεί θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σε σοφίτα Ε= 50 τ.μ. που προέκυψε από υπερύψωση στέγης 100 τ.μ. κατά ένα μέτρο ( από 2,00μ σε 3,00μ) και χρησιμοποιείται από το υποκείμενο διαμέρισμα βάζουμε τα επισκέψιμα 50 τ.μ. ως υπέρβαση δόμησης ΒΧ και τα άλλα 50τ.μ. μη επισκέψιμου χώρου σαν τι τα βάζουμε: - ως λοιπή παράβαση και πάει με αναλυτικό , ως παράβαση μόνο του ύψους ή βάζουμε μόνο την σοφίτα και τα υπόλοιπα δεν τα παίρνουμε υπόψη ( ως αναγκαίου για την δημιουργία σοφίτας)

Edited by pfso
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω σοφίτα όπου ο κορφιάς είναι ακριβώς στο ύψος της οικοδομικής άδειας, αλλά η στέγη έχει μικρότερη κλίση (το χαμηλότερο σημείο της στέγης είναι ψηλότερα στην πραγματικότητα) οπότε μεγαλώνει ο ωφέλιμος χώρος. Έχω υπέρβαση ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω....δεν έχεις Υ.Υ. μιας και δεν έχεις ξεπεράσει σε κανένα σημείο το εγκεκριμένο ύψος της άδειας....ίσως έχεις μια παράβαση Κατ.13 ως μη εφαρμογή των αρχιτεκτονικών (προσωπικά το βρίσκω τραβηγμένο..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.