Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Tα επιτρεπόμενα ύψη συνήθως αφορούν δύο στάθμες, το μέγιστο ύψος δόμησης και το επιπλέον της στέγης (πχ 8,5 μ + 1,5 μ στέγη). Με βάση αυτά σε μία ΟΑ έχουμε δύο εγκεκριμένα ύψη, αυτό της βάσης της στέγης και αυτο του κορφιά. Με την υπερύψωση της βάσης, ακόμα και αν δεν επηρεάζεται το συνολικό ύψος, ξεπερνάμε σε όλα τα σημεία το εγκεκριμένο ύψος (σχήμα) της άδειας, ενώ επηρεάζεται και ο υπέργειος όγκος. Εδώ φαίνεται να έχουμε και μια περίπτωση όπου η αύξηση αυτή του όγκου επιτρέπει και τη δημιουργία ενός ακόμα ορόφου (σοφίτα).

 

Ας σκεφτούμε και την αντίστοιχη περίπτωση υπέρβασης του κεκλιμένου του Ι.Σ, όπου μπαίνει ΥΥ.

 

Το πόσο τραβηγμένο είναι εξαρτάται από την υπερύψωση. Γι αυτό έγραψα: Κανονικά... Καμιά φορά μία τέτοια υπερύψωση των 20 cm (μ.ο 10 cm σε όλη τη στέγη) μπορεί να μη φαίνεται καλά... άμα έχει και πολύ ήλιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε κτίριο με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 10μ+1,5μ στέγη έγινε υπερύψωση της στέγης κατά 2,15μ (συνολικά δηλαδή 3,65μ ύψος ορόφου με στέγη) και ουσιαστικά νέος όροφος. Θα υπολογιστεί ως σοφίτα (με ΒΧ)? αφού στην πραγματικότητα είναι όροφος άρα θα υπολογισθεί ως ΥΔΚΧ και ΥΥ τα τ.μ. της κάτοψης με ΥΥ 215 εκ. Σωστά?

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

Σοφιτα ανεξαρτητου υψους που ειναι απο ξυλινη κατασκευη και προηλθε απο υπερυψωση της στεγης ασχετα αν σε καποιο σημειο φτανει και τα 4μ. ας πουμε παει με ΥΔ ΒΧ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα το έβαζα έτσι, αλλά ως ΥΔΚΧ και ΥΥ....

Ή έστω θα το "έσπαγα" στα δύο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

έχω μία σοφίτα 150μ2 σε εκτός σχεδίου ακίνητο με Ο.Α. και επιτρεπόμενη δόμηση 8.555μ2. Επίσης έχω υπέρβαση καθ'ύψος 180εκ. Μέγιστο ύψος είναι τα 11 μέτρα, εγώ με την υπέρβαση φτάνω τα 10.90μ.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι

1. αν συμπληρώνω υπέρβαση δόμησης <50% ή βάζω χωρίς υπέρβαση δόμησης, αφού έχω πολλά τετραγωνικά ακόμη (δλδ θα μπορούσε να βγει άδεια για την σοφίτα)

2. αν βάζω συντελεστη 0.5 ενώ είναι κανονικό σπίτι

3. αν βάζω υπέρβαση ύψους το <20% ή συμπληρώνω χωρίς υπέρβαση ύψους.

Η σοφίτα αυτή έχει και ημιυπαίθριους 55μ2. Τους βάζω στη δόμηση της σοφίτας?

 

Χρειάζομαι βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω εδώ, έχοντας δει και τη φωτογραφία σου στο άλλο θέμα.

 

Κατ αρχάς είναι ξεκάθαρο το πότε κατασκευάστηκε η σοφίτα; Πρέπει αν έχει τελειώσει η στέγη πριν τον 7/2011. Δεν ξέρω αν είναι πρόσφατη η φωτό σου αλλά φαίνεται να είναι ακόμα υπό κατασκευή...

Επιτρεπόμενη δόμηση 8555 μ2. Είσαι σίγουρη...;

 

Ενδεχόμενο πρώτον -> ΡΥΘΜΙΣΗ

Γιατί αναφέρεις ΥΥ = 1,80. Μήπως υπήρχε κατά την ΟΑ στέγη μη προσβάσιμη η οποία υπερυψώθηκε κατά 1,80 και δημιουργήθηκε η σοφίτα αυτή; Τότε, κανονικά, η ΥΥ είναι το ύψος όλου του ορόφου-σοφίτας, δηλ κάτι σαν 3,0 - 3,5 μ.

Πρέπει να βρεις το μέσο ύψος των κλειστών χώρων της σοφίτας. Εάν αυτό κινείται κοντά στο 2,2 μ ας πούμε, τότε μπορείς να χαρακτηρίσεις τον χώρο ΒΧ, αλλιώς πρέπει να όλον ως ΚΧ ή να τον σπάσεις σε τμήματα. Έχεις λοιπόν ΥΔ (Κ ή Β) Χ με συντ ΥΔ = 1 (αφού 150/8555 << 50%) με συν ΥΥ = 1,4 (αφού, όπως φαντάζομαι, έχεις 3/11 = 0,27 > 20%).

Τους ΗΧ μπορείς να τους αντιμετωπίσεις με αναλυτικό.

 

Ενδεχόμενο δεύτερον -> ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ

Εφόσον η κατασκευή είναι σύννομη, σίγουρα είναι η καλύτερη λύση. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις ωστόσο αν το ύψος στο οποίο αναφέρεσαι, τα 11 μ2, περιλαμβάνει και κατασκευή στέγης,πρόκειται δηλ. για 9,50 + 1,50 = 11,00. Σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορείς να προχωρήσεις σε νομιμοποίηση αφού, παρόλο που έχεις 10,9 < 11,0 μ, το επιπλέον αυτό 1,50 μ της στέγης δεν επιτρέπεται να δομηθεί.

Link to comment
Share on other sites

έχω αυτό το διάγραμμα κάλυψης. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση , αλλά αυτό μου δόθηκε από την προϋπάρχουσα άδεια..Τώρα ως προς το ύψος έχει ανέβει όλη η στέγη 180 εκ. και έχουμε καθαρό ύψος μέσα 2.70 - 3.45 περίπου στον κορφιά.

 

Τα τετραγωνικά της σοφίτας που χρησιμοποιούνται είναι λίγο παραπάνω από 150μ2.

 

Δεν έχει γίνει κάποια κατασκευή σε αυτήν ακόμα, για να χαρακτηριστεί κάπως αλλά φαντάζομαι με υπερύψωση 1.80 δεν μπορεί να θεωρηθεί "σοφίτα" και να περάσει ως βοηθητικός χώρος.

Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα 150μ2 σε κ.χ. ή β.χ. και αν από κάτω μπορώ να βάλω χωρίς υπέρβαση δόμησης, από τη στιγμή που υπάρχουν τετραγωνικά.

 

Οι Η/Υ δεν μπορούν να περάσουν σαν υπέρβαση δόμησης και αυτοί μαζί με τα τετραγωνικά της σοφίτας?

post-30638-0-66467400-1354714877_thumb.jpg

Edited by Antonia_Arch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.