Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέμα:Νομιμοποίηση σοφίτας ( με ελαχ. υψος 2,85 μ)

Ερωτήματα:

1) Η παράταση ως τις 30/9/2012 αφορά και την ηλεκτρονική αίτηση υπαγωγής στη ρύθμιση;

Άν ναι...

2)Λαμβάνεται ως πρόσθετος όροφος και όχι ως βοηθητικός χώρος;

3) Ο εν λόγω χώρος είναι γιαπί, τουτ'εστιν χωρίς κουφώματα, υδρευση & αποχέτευση, οπότε στο φάκελο ζητούνται μόνο τα αρχιτεκτονικά (τομή, κάτοψεις όλων των ορόφων - νόμιμων & μη);

 

Υ.Γ. Η διαδικασία γίνεται με αποκλειστικό σκοπό τη νομιμοποίηση της στέγης για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, σε περιοχή με επιτρεπόμενο ύψος 8+2 στέγη, έχει βγει άδεια για διώροφη κατοικία με σοφίτα-βοηθ.χώρο. Στην άδεια το τελικό ύψος του κτηρίου είναι 9,60 μαζί με την σοφίτα, και στην πραγματικότητα δεν έχει αλλάξει αυτό. Άλλαξε όμως η κλίση της στέγης και στο πλάι αντί 0,30εκ που είναι στην άδεια έχει γίνει 1,40 με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούνται και οι κλειστοί χώροι. Έχω πέρβαση ύψους και αν ναι ποια τετραγωνικά βάζω?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

έχω σοφίτα 2,85 ύψους σε στέγη είναι ΒΧ Ο,5; ΔΔΤ 2;

 

Είναι 131 εκ το ύψος πάνω από την άδεια,δεν εκδίδεται οικοδομική άδεια μετά την ρύθμιση;είναι εκτός σχεδίου ,ισόγειο με ένα όροφο + σοφίτα

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα

 

σε 2 οροφη οικοδομη ο πελατης εκανε κεραμοσκεπη στα 2,80 μ υψος χωρις την εκδοση ο.α

απο την κεραμοσκεπη προεκυψε σοφιτα 20μ2 η οποια και χρησιμοποιειται ως βοηθητικος χωρος.

σε αυτη την περιπτωση εχω 3 πολεοδομικες παραβασεις ??

 

α) υ. δ. βοηθητικων χωρων &

β) επιπλεον μια πολεοδομικη παραβαση η κεραμοσκεπη? θα πρεπει να ελεγξω και υπερβαση υψους?

 

παρακαλω ενημερωστε

ευχαριστω

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος τακτοποίησης αυθαιρέτου που έγινε πριν λίγες μέρες;

Έχει γίνει υπέρβαση ύψους στέγης για σοφίτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετα που δεν νομιμοποιούνται τα οποία κατασκευάσθηκαν μετά την 28-7-2011 είναι κατεδαφιστέα.

Link to comment
Share on other sites

σε 2 οροφη οικοδομη ο πελατης εκανε κεραμοσκεπη στα 2,80 μ υψος χωρις την εκδοση ο.α

απο την κεραμοσκεπη προεκυψε σοφιτα 20μ2 η οποια και χρησιμοποιειται ως βοηθητικος χωρος.

σε αυτη την περιπτωση εχω 3 πολεοδομικες παραβασεις ??

α) υ. δ. βοηθητικων χωρων &

β) επιπλεον μια πολεοδομικη παραβαση η κεραμοσκεπη? θα πρεπει να ελεγξω και υπερβαση υψους?

παρακαλω ενημερωστε

ευχαριστω

Θα ρυθμιστεί η σοφίτα ως ΥΔ ΒΧ με ΥΥψους. Η σκεπή είναι η στέγαση του αυθαίρετου χώρου - δε χρειάζεται ξεχωριστή αντιμετώπιση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ sagoasd

 

οπότε απλά θα δηλώσω τα τετραγωνικά που προκύπτουν από τη σκεπή σαν βοηθητικός χώρος και η σκεπή δε θα δηλωθεί σαν επιπλέον πολεοδομική παράβαση...το αντιλαμβάνομαι σωστά?

 

Η σκεπή όμως δεν καλύπτει μόνο τα τετραγωικά βοηθητικού χώρου (σοφίτα) αλλά όλη την πλάκα του νομιμα υφιστάμενου κτιρίου.....Για το λόγο αυτό έχω μία επιφύλαξη μήπως τα τετραγωνικά της σοφίτας που προκύπτει από την σκεπη να είναι ΥΔ ΒΧ και η σκεπή ολόκληρη να θεωρηθει επιπλέον πολεοδομική παράβαση.

 

Είχες παρόμοια περίπτωση όποτε και την τακτοποίησες όπως ανάφερες παραπάνω?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε μια σοφιτα εχω εξωστες και αυτα εχουν σκεπαστει με την προεκταση της στεγης της σοφιτας.

 

αυτα να τα βαλω στα τμ της σοφιτας ή να τα παω ξεχωρα με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.