Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

καλησπερα,μια σχετικη ερωτηση με το θεμα.το εχω ξαναθεσει και σε αλλο topic.

 

Αλλαγη χρησης απο καταστημα σε κατοικια σε Α,Β,Γ οροφο παω προς εκδοση Ο.Α.η πυλωτη που ειχε 3 θεσεις σταθμεσης εχει κλεισει και παει με τακτοποιηση.το ερωτημα ειναι κατα την νομιμοποιηση των οροφων θα υπαρχει προβλημα στην πολεοδομια που δεν υπαρχουν πλεον οι θεσεις σταθμεσης?γιατι στην αλλαγη χρησης θα ηταν απαραιτητο να υπαρχουν.στην νομιμοποιηση ομως με αρθρο 22?παντως σε δυο διαφορετικες πολεοδομιες πηρα τελειως διαφορετικη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο καλησπέρα,

Δεν είναι η πρώτη φορά που η κάθε μια Πολεοδομία λέει τα ¨δικά¨ της. Βασικά, όμως, εσένα σε ενδιαφέρει η Πολεοδομία στην οποία υπάγεται το υπό νομιμοποίηση κτίριο. Αν η αρμόδια Πολεοδομία, σου λέει ότι, δεν χρειάζονται θέσεις στάθμευσης.... δεν χρειάζονται.

 

Πάντως, πιστεύω ότι, χρειάζονται. Οι τακτοποιημένοι χώροι θα φαίνονται στο Τοπογραφικό Διάγραμμα και στο Διάγραμμα Δόμησης της άδειας νομιμοπίησης, σωστά? Η ¨επιρροή¨ τους στο ακίνητο θα εξαλειφθεί μόνο όταν εξαλειφθουν οι αυθαιρεσίες. Οπότε, αν απαιτούνται θέσεις στάθμευσης και δεν υπάρχουν, λόγω των τακτοποιημένων χώρων, δεν μπορεί να γίνει η αλλαγή χρήσης.

 

Καλό θα είναι να μας που και άλλοι συνάδελφοι την άποψή τους.....

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

κανονικα οταν κανουμε αλλαγη χρησης απο καταστηματα σε κατοικιες κανουμε ελεγχο στις θεσεις σταθμεσεις.εμενα δεν απαιτουνται παραπανω απο οσες ειχε η παλαια αδεια.το προβλημα ειναι οτι καταργηθηκαν εφοσον η πυλωτη εκλεισε και εγινε καταστημα.στο νομο που κοιταξα λιγο δεν φαινεται πουθενα να διευκρινιζεται το θεμα οταν κανουμε νομιμοποιηση με αρθρο 22.θα ηθελα ομως αποψεις συναδελφων που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα στις νομιμοποιησεις με αρθρο 22.στην πολεοδομια που ανηκει το ακινητο ειπαν οτι δεν ελεγχουμε θεσεις οποτε να προχωρησω κανονικα αλλα φοβαμαι μεχρι να εκδοθει η αδεια(που μπορω σε 3 χρονια) μην αλλαξουν αποψη....

Link to comment
Share on other sites

Στη βράση κολλάει το σίδερο.Βγάλε την άδεια τώρα που έχεις θετικές απαντήσεις.Αν περιμένεις τα 3 χρόνια μπορεί να έχει καταργηθεί και το άρθρο 22 :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βγάλε την άδεια, άμεσα. Αν πράγματι πρέπει να γίνεται έλεγχος των χώρων στάθμευσης και εσύ βγάλεις την άδεια από την ΥΔΟΜ που συμφωνεί με την άποψη αυτή, δεν πρέπει να φοβάσαι την ¨αλλαγή¨ άποψης της ΥΔΟΜ. Και να αλλάξουν άποψη δεν θα ακυρώσουν την άδεια παρά μόνο αν κάποιος το σκαλίσει...

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομουν να κανω και εγω αρκει να συμφωνησουν και οι ιδιοκτητες που οπως ολοι οι ελληνες ειναι της τελευταιας στιγμης και αυτο το βιαστικο τους φαινεται σαν να βολευει εμας για να παρουμε χρηματα..ευχαριστω παντως και καθε αλλη αποψη καλοδεχουμενη..

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η νομιμοποίηση δεν γίνεται ούτε με τον 4014/11 ούτε με το άρθρο 22 του 1577/1985. Το άρθρο 26 του 4014/11 παραπέμπει πλέον στο άρθρο 4 παρ. 6 του Ν.Ο.Κ.. Είναι όμως απαραίτητο να εκδοθεί αυτή η άδεια δόμησης;; Παραθέτω την απάντηση σε σχετικό θέμα που τέθηκε από συμβολαιογράφο:

 

 

Σύμφωνα με το άρθρο 4 παρ 1 του Ν.4067/2012 ισχύει πως:

Άδεια Δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 4030/2011, απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως:

στ. Αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή στον αριθμό απαιτουμένων θέσεων στάθμευσης.

 

Στην περίπτωση που το υπό εξέταση ακίνητο αφορά ισόγειο κατάστημα το οποίο ανεγέρθηκε νόμιμα (έχουν εκτελεσθεί σύννομα και οι όψεις) δυνάμει άδειας οικοδομής του έτους 1982 δεν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης λόγω της θέσης της εν προκειμένω οριζόντιας ιδιοκτησίας (ισόγεια) σε σχέση με οικοδόμημα στο σύνολό του.

Κατά δε τις διατάξεις του Ν.690/0979 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει δεν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο στον αριθμό απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης. Συμπερασματικά υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατοικία αν αυτή εκτελείται μετά την 4η Ιουλίου του έτους 2012.

 

Επίσης η άδεια αυτή κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να εκδοθεί παρά μόνο αν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης όπως λέει και ο Γιάννης.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

μισο γιατι δεν το καταλαβα καλα.εννοεις συναδελφε να μην κανω καν τακτοποιηση?ευχαριστω παντως για την νεα αποψη που μου παρεθεσες.

να επαναφερω ακριβως την περιπτωση που εχω για να γινω λιγο πιο σαφης μην υπαρξουν μπερδεματα.

 

Σε Ο.Α. του 1980 περιγραφεται τριωροφο κτιριο με πυλωτη.οι οροφοι εχουν χρηση ως καταστηματα και στην πυλωτη εμφανιζονται τρεις θεσεις σταθμεσης,οι ελαχιστες συμφωνα και με το διαγραμμα καλυψης.Επειτα ομως (1990) κλειστηκε η πυλωτη εγινε καταστημα και οι τρεις οροφοι χρησιμοποιηθηκαν ως κατοικια οπου διαμενουν τρεις διαφορετικες οικογενειες.θελουν βεβαιωση για γονικη παροχη και επειδη με τακτοποιηση βγαινει μεγαλο ποσο(ανω των δεκα χιλιαδων για καθε οροφο) σκεφτηκα την λυση της νομιμοποιησης με αρθρο 22.βεβαια υπαρχουν καποια λιγα μετρα παραπανω (απο την Ο.Α.) που κλειστηκαν τα οποια θα τα παω με τακτοποιηση.βλεποντας τον νομο πιστευω οτι ειμαι ενταξει να προχωρησω ετσι αλλα ειχα κολλησει με τις θεσεις σταθμεσης που πλεον δεν υπαρχουν.κανοντας το ερωτημα στην αρμοδια πολεοδομια μου οτι αυτο δεν εξεταζεται σε νομιμοποιηση απλα επειδη εχω δει πολλα με δαυτους ειπα να ρωτησω και τους συναδελφους εδω που τους θεωρω πιο διαβασμενους απο αυτους, σε περιπτωση που αλλαξουν γνωμη στην πολοεδομια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι σχέδια πιστεύετε πως θα πρέπει να προσκομίσω για μία πενταώροφη οικοδομή με οικοδ. άδεια του 79, ώστε να νομιμοποιήσω δύο απολήξεις καμινάδων στο δώμα; Μήπως αρκεί μία αποτύπωση του δώματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.