Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Εγώ πάλι νομίζω ότι το άρθρο 22 είναι για να τρέξει μόνο του, χωρίς συγχρόνως να τρέχει και 4014 στο ακίνητο, αν δεν φτάνει ο ΣΔ. Αφού στην νομιμοποίηση (ή σε οποιαδήποτε άδεια δόμησης) θα μετρήσουν τελικά και τα τετραγωνικά του 4014.

 

Μήπως καλύτερα να έκανε 4014 για όλα, και στο μέλλον (μετά την ολοκληρωμένη υπαγωγή), νομιμοποίηση για όσα μπορεί;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πληρώνει για τα νόμιμα μ2 2 φορές.Πρώτα τα πρόστιμα του άρθρου 24 και μετά τα έξοδα της άδειας νομιμοποίησης.Νομίζω πως με την προσωρινή υπαγωγή και την π[πληρωμή του προστίμου για τα προς τακτοποίηση αυθαίρετα η ΥΔΟΜ πρέπει και μπορεί να προχωρήσει στη νομιμοποίηση γιατί αυτές είναι και οι οδηγίες του υπουργείου.

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ κολλάει στην φράση ¨Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία υπαγωγής στη ρύθµιση του ν. 4014/11 αυθαιρέτων κατασκευών πρέπει να έχει περαιωθεί πριν την έκδοση της οικοδοµικής άδειας¨ της εγκ.1/2012 (στο ΚΕΦ, ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ).

Έχουμε βέβαια και την ¨αδυναμία¨ του συστήματος να διαχωρίσει την περίπτωση της τακτοποίησης από εκείνη της νομιμοποίησης, όταν υπάρχει κοινή δήλωση. Η αδυναμία αυτή δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο, δεν μπορείς να έχεις περαίωση της τακτοποίησης αν δεν βγάλεις την οικοδομική άδεια και δεν μπορείς να βγάλεις την οικοδομική άδεια αν δεν έχεις περαιώσει την τακτοποίηση. Και στο τέλος .... κτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί σκέφτεσαι ¨Καλά, αυτοί οι έξυπνοι στο ΥΠΕΚΑ δεν το προέβλεψαν???¨

 

Έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα θα λυθεί με μια από τις επερχόμενες κυρώσεις από την Βουλή κάποιας από τις Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου που έχουν βγει. Υπάρχει μια Πράξη που λέει ότι, διοικητικές πράξεις (τέτοια είναι κι η οικοδομική άδεια) θα μπορούν να εκδίδονται για ακίνητα στα οποία υπάρχουν αυθαίρετα δηλωμένα με τον 4014, μετά την εξόφληση του 30% του ειδικού προστίμου. Οπότε, κάνεις κοινή δήλωση, πληρώνεις το 30%, πας την βεβαίωση στην Πολεοδομία και της λύνεις τα χέρια ως προς το αν μπορεί να εκδόσει άδεια νομιμοποίησης.

 

(Έχω 3 μέρες να κοιτάξω τα ΦΕΚ, μπορεί η κύρωση να έχει γίνει ήδη)

Link to comment
Share on other sites

μισο γιατι δεν το καταλαβα καλα.εννοεις συναδελφε να μην κανω καν τακτοποιηση?ευχαριστω παντως για την νεα αποψη που μου παρεθεσες.

να επαναφερω ακριβως την περιπτωση που εχω για να γινω λιγο πιο σαφης μην υπαρξουν μπερδεματα.

 

Σε Ο.Α. του 1980 περιγραφεται τριωροφο κτιριο με πυλωτη.οι οροφοι εχουν χρηση ως καταστηματα και στην πυλωτη εμφανιζονται τρεις θεσεις σταθμεσης,οι ελαχιστες συμφωνα και με το διαγραμμα καλυψης.Επειτα ομως (1990) κλειστηκε η πυλωτη εγινε καταστημα και οι τρεις οροφοι χρησιμοποιηθηκαν ως κατοικια οπου διαμενουν τρεις διαφορετικες οικογενειες.θελουν βεβαιωση για γονικη παροχη και επειδη με τακτοποιηση βγαινει μεγαλο ποσο(ανω των δεκα χιλιαδων για καθε οροφο) σκεφτηκα την λυση της νομιμοποιησης με αρθρο 22.βεβαια υπαρχουν καποια λιγα μετρα παραπανω (απο την Ο.Α.) που κλειστηκαν τα οποια θα τα παω με τακτοποιηση.βλεποντας τον νομο πιστευω οτι ειμαι ενταξει να προχωρησω ετσι αλλα ειχα κολλησει με τις θεσεις σταθμεσης που πλεον δεν υπαρχουν.κανοντας το ερωτημα στην αρμοδια πολεοδομια μου οτι αυτο δεν εξεταζεται σε νομιμοποιηση απλα επειδη εχω δει πολλα με δαυτους ειπα να ρωτησω και τους συναδελφους εδω που τους θεωρω πιο διαβασμενους απο αυτους, σε περιπτωση που αλλαξουν γνωμη στην πολοεδομια...

Συνάδελφε κατά την γνώμη δε μπορείς να εκδόσεις άδεια δόμησης νομιμοποίησης εκτός αν έχεις υπόλοιπο συντελεστή δόμησης. Στο διάγραμμα δόμησης κατά την αλλαγή χρήσης θα προσμετρηθούν και τα τακτοποιημένα της πυλωτής. Ενημέρωσε για την εξέλιξη που είχες στην υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Λέει:

 

«Η έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας κατά

τις ισχύουσες διατάξεις σε δηλούμενο κτίριο ή τμήμα

αυτού, μπορεί να γίνεται μετά την ολοκλήρωση της

διαδικασίας εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου

ή την εξόφληση ποσοστού 30% του συνολικού ποσού

προστίμου έως 31.5.2013, χωρίς να επιβάλλεται άλλο

πρόστιμο.»

 

Να υποθέσω λοιπόν ότι εννοεί και τις νομιμοποιήσεις όταν λέει "έκδοση ...οικοδομικής αδείας"?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί όλες τις άδειες που εκδίδονται.......

Η΄ να το θέσω αλλιώς, αφού δεν εξαιρεί ρητά τις άδειες νομιμοποίησης ... τις συμπεριλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα προλαβαίνουν οι Υ.ΔΟΜ. στο άμεσο μέλλον. Κάποια στιγμή θα πρέπει να κινηθούν για τις περιπτώσεις που δεν έχουν καταβάλει όλες τις δόσεις είτε έχουν εκδόσει άδειες είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.