Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

ωραίος τρόπος συνάδελφε, να τον χαίρεσαι.

και μεις αυτό θέλουμε, να μπερδέψουμε συναδέλφους.

 

Δεν είχα την παραμικρή πρόθεση να σας προσβάλω και σας ζητώ συγνώμη αν ακούστηκα έτσι. Η πρόθεσή μου ήταν να διορθωθεί το λάθος γρήγορα ώστε να μην ψάχνονται συνάδελφοι που διαβάζουν το θέμα και σπαζοκεφαλιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν δέχομαι την συγνώμη...... δεν έκανες και τίποτε.... χαχαχαχα

Τέλος καλό όλα καλά......

Έχουν γίνει τα νεύρα μας ...τσατάλια.....

 

Καλό ΠΣΚ σε όλους

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις (όσες ήταν εφικτο να δοθούν λόγω του γενικού "μπάχαλου")!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι συγχωρέστε μου την άγνοια αλλά είμαι νέος και έχω καταμπερδευτεί.

Έχω 2 απορίες:

1) Τι άλλαξε με τον 4014 ως προς τη νομιμοποίηση με το άρθρο 22; Παλιότερα την έκανες χωρίς πρόστιμο και τώρα πληρώνεις το 500άρικο υποχρεωτικά;

Ή απλά το 500άρικο σου εξασφαλίζει ότι δε θα έχεις κυρώσεις μέχρι να βγει η άδεια;

 

2) Τι άλλαξε με το άρθρο 4 παράγραφος 6 του 4067;

Link to comment
Share on other sites

1. Παλιότερα η νομιμοποίηση γινόταν με το άρθρο 22 του ΓΟΚ αλλά η διαφορά ήταν ότι πλήρωνες πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης.Με τον 4014 καταργήθηκαν αυτά τα πρόστιμα και πληρώνεις μόνο το αντίστοιχο παράβολο.

 

2.Δεν άλλαξε κάτι.Αυτό ίσχυε και παλαιότερα με κάποιο χρονικό όρια για να πάρεις την αναθεώρηση.Αυτό ισχύει για την περίπτωση που λέει ότι : τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Πλήρωσα παράβολο για υπαγωγή στον 4014 και έκδοση οικοδομικής άδειας.

Η αρμόδια όμως πολεοδομία πλέον λέει ότι η συγκεκριμένη περίπτωση η οποία αναπτύσεται στο αρθρο 26 του 4014, δεν έχει λάβει παράτασης πλέον της 30/6/2012. Λέει δλδ ότι οι παρατάσεις απο 30/6-14/9 και από 14/9-31/01/13 αφορούν το άρθρο 24 και όχι το 26, κάτι που είναι σαφές, ωστόσο το 26 δεν είναι υποπερίπτωση του 24?

Όφείλω να πω ότι παράταση στην περίπτωση του άρθρου 26 είχε δοθει από το Ν.4067(04/2012), ο οποίος είναι ο νεός Γ.Ο.Κ. Παρακαλω αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εκ παραδρομής δεν έγινε αναφορά στο κείμενο νόμου της νέας παράτασης και για το άρθρ 26 του Ν-4014 παρά μόνο για το άρθρ 24. Στο σύστημα του ΤΕΕ μπορείς να το εντάξεις κανονικά για νομ/ση με πληρωμή του παραβόλου, δηλαδή είναι ακόμα ενεργοποιημένη στο σύστημα αυτή η περίπτωση του άρθρ 26 παρ 2. Κάποια στιγμή θα το ξεκαθαρίσουν από το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση μου. Η δυνατότητα είναι ενεργή, ωστόσο οι καταληκτικές ημερομηνίες οι σχετικές με τα άρθρα 24 και 26 ήταν εξαρχής διαφορετικές και διακριτές (από την πρώτη έκδοση του 4014) και παρέμειναν έτσι όταν ο νέος ΓΟΚ (4067) αναφέρθηκε στο άρθρο 30/παρ 3γ μόνο στο άρθρο 26του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε καταλαβαίνω. Αυτοί που νομοθετούν όπως ξέρουμε πλέον καλά, βρίσκονται σε συνεχή σύγχυση και απλά κάνανε άλλη μία πατάτα με αυτή την παράβλεψη και μπερδεύουν τα πράγματα ακόμη περισσότερο. Λοιπόν θα σου πρότεινα να συντάξεις ένα ερώτημα προς το ΥΠΕΚΑ, να τους ρωτάς, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, γιατί είναι παράλογο να τακτοποιούνται αυθαίρετα με το κιλό και να μην μπορούν να νομιμοποιηθούν αυτά που έχουν την δυνατότητα με το άρθρ 26 παρ 2 του Ν-4014. Την ίδια επιστολή-ερώτημα να την κοινοποιήσεις και σε 2-3 δημ/φους εφημερίδων που ψάχνονται για σχετικά θέματα. 'Ετσι αν θα δημοσιευθεί στον τύπο έχεις περισσότερες πιθανότητες να το δουν οι ''αρμόδιοι'' και να βγάλουν καμιά διευκρίνηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατάσταση με τις εκ των υστέρων παρατάσεις, εκτός από φαιδρή, σε οποιοδήποτε σοβαρό κράτος θα σήμαινε και επέμβαση εισαγγελέα ...

Υπάρχει ήδη η διαστροφή των νομοθετούντων δικηγόρων, να αντικαθιστούν το άρθρο χ του Ν.Α που κατήργησε το άρθρο ψ του Ν.Β που τροποποίησε το άρθρο ω του Ν.Γ, αλλά το να ξέρεις ότι θα δώσεις και άλλη παράταση, επιπλέον της παράτασης που ενσωματώνεις δύο μήνες μετά τη λήξη της πρώτης στο σώμα ενός νόμου, και να το κάνεις ξεπερνά και τη διαστροφή.

Αρκούσε στο σώμα να αναγράφεται το πενταψήφιο νούμερο που θα καλούν οι πολίτες και, αφού ακούσουν τις πληροφορίες του αυτόματου τηλεφωνητή, να πληκτρολογούν #6 για το άρθρο 26 και να ακούνε "στον επόμενο τόνο η προθεσμία του άρθρου θα είναι ...".

Για τους έχοντες προβλήματα ακοής υπάρχει και το διαδίκτυο ...

Αλλά δυστυχώς ακυρώνομαι και εγώ από την αρχή συγκρίνοντας με σοβαρό κράτος ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.