Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Καλό θα ήταν να περάσεις από την Πολεοδομία να πάρεις μια γνώμη, αφού αν πας για νομιμοποίηση εκεί θα καταλήξεις.

Εμένα για αυθαίρετο πριν το '83 που έχει δηλωθεί με το 4014 και τμήμα του πάει για νομιμοποίηση, μου είπαν να κάνω πρώτα αίτηση εξαίρεσης από κατεδάφιση Ν.1512 και μετά νομιμοποίηση. Δε μου φαίνεται πολύ σωστό και γενικά δεν είναι καλά ενημερωμένοι για τον 4014...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι μελέτες και οι κανονισμοί βάσει των οποίων αυτές θα συνταχθούν, πρέπει να είναι ανάλογες με αυτές που απαιτούνταν ή ίσχυαν κατά το χρόνο (αυτόν που δηλώνεις στο Ν 4014) της κατασκευής του αυθαιρέτου

 

Θυμάται κανείς που ακριβώς αναφέρεται αυτό ανάμεσα σε όλα τα έγγραφα που αφορούν στον 4014, ώστε να έχουμε κάτι κατά την επίσκεψη στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, τα έγγραφα αυτά λένε για "τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο ελέγχου της από την Πολεοδομική Υπηρεσία ή τις ισχύουσες αν αυτές είναι ευνοϊκότερες (λαμβανομένου υπόψη και του Αρθ-30 του ΓΟΚ/85)"

Δηλαδή αφορούν κτίρια που έχουν καταγραφεί από την Πολεοδομική Υπηρεσία.

 

Άρθρο 30: Μεταβατικές διατάξεις Οικοδομικές άδειες, που έχουν εκδοθεί έως τη δημοσίευση του νόμου αυτού και ισχύουν, εκτελούνται ή αναθεωρούνται, χωρίς αύξηση του όγκου του κτιρίου, σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, εφόσον είναι ευμενέστερες.

Επίσης, σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, αν είναι ευμενέστερες, εκδίδονται, εκτελούνται και αναθεωρούνται οι άδειες χωρίς να αποκλείεται ο συνδυασμός των προγενέστερων και των νέων διατάξεων και χωρίς αύξηση του όγκου του κτιρίου, εφόσον μέχρι την ισχύ του νόμου αυτού:

α) έχει υποβληθεί σχετική αίτηση με όλα τα σχέδια και τα δικαιολογητικά, που απαιτούνται από τις οικείες διατάξεις, ή β) έχουν θεωρηθεί από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία τα σχέδια του προελέγχου που προβλέπονται από τις οικείες διατάξεις, ή γ) έχει εγκριθεί από τον αρμόδιο φορέα μέσα στην τελευταία τριετία και ισχύει μελέτη ειδικού κτιρίου, σχετική με τη λειτουργικότητά του με ή χωρίς παρεκκλίσεις με βάση προϊσχύουσες διατάξεις, δ) αν η οικοδόμηση έχει μέχρι την ημέρα ενάρξεως ισχύος του παρόντος συμφωνηθεί ή προσυμφωνηθεί με δημόσιο έγγραφο (σύμβαση) ή εάν προβλέπεται με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

ε) αν αφορούν ανέγερση κτιρίου για το οποίο έχει προκηρυχτεί αρχιτεκτονικός διαγωνισμός βάσει της με αριθμό Ε 27960/1665/7/30.9.1970 (ΦΕΚ Β' 684) απόφασης Υπουργού Δημοσίων Έργων ή μετά από πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος βάσει του άρθρου 11 παράγραφος 5 του ν. 716/1977.

Στην περίπτωση β' οι προϊσχύουσες διατάξεις εφαρμόζονται αν η αίτηση για τη χορήγηση της οικοδομικής άδειας με όλα τα απαιτούμενα σχέδια και δικαιολογητικά υποβληθεί μέσα σε προθεσμία ενός έτους από την ισχύ του νόμου αυτού ενώ στις περιπτώσεις γ', δ' και ε' η προθεσμία αυτή είναι δύο έτη. Στην πιο πάνω περίπτωση α' οι προϊσχύουσες διατάξεις εφαρμόζονται εφόσον δεν τεθεί ο φάκελλος στο αρχείο, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις.

 

Την λύση την δίνει ο ΓΟΚ85, στο άρθρο 22

Αυθαίρετη κατά το προηγούμενο εδάφιο κατασκευή, η οποία όμως δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας.

Και έρχεται το παράδοξο. Σήμερα που έχει εφαρμογή ο ΝΟΚ θα εκδοθεί άδεια σύμφωνα με τον ΓΟΚ85!!

Εκτός αν το προβλέπει και ο ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ Σε ευχαριστώ!!

 

Faethon οι μεταβατικές διατάξεις του άρθρου 30 του ΓΟΚ 85 νομίζω οτι δεν έχουν ισχύ μετά τον Ν-2831/00 (σχετική εγκύκλιος 85195/55/00)

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Σε προς έκδοση οικοδομική άδεια (νομιμοποίηση) μέσω του 4014 σε κτίσμα του 2006 (είχε άδεια), οφείλω για την έκδοση αδείας να πάω με αυτά που λέει ο 4030? Η μπορώ να ακολουθήσω τις προισχύουσες διατάξεις για την έκδοση οικοδομικής άδειας? Το άρθρο 29 του ΝΟΚ λέει ότι οικοδομικές άδειες οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασίων πριν την 1.3.2012 αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προισχύουσες του 4030/2011 διατάξεις. Περιλαμβάνονται άραγε σε αυτές τις αναθεωρήσεις οι νομιμοποιήσεις? ..Μπλέκεται ΓΟΚ 85, ΝΟΚ, 4014 και 4030 και έχω χάσει την μπάλα αν κάποιος μπορεί ας βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

5. α. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη.

Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν. 4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

 

δεν νομίζω (το προσθήκη κάνει την διαφορά -που μάλλον αφορά αύξηση τ.μ)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου περίπτωση δεν έχει αύξηση τ.μ. αλλα λογικά αν έχει λήξει η άδεια θα πρέπει η νομιμοποίηση να γίνει με 4030 σωστά? Το κείμενο με bold αν καταλαβαίνω καλά αφορά άδειες που είναι σε ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Θα ήθελα να σας αναφέρω 2 παρόμοιες περιπτώσεις που έχω και να μου πειτε μια γνώμη.. Σε μονοκατοικία με οικ, αδεια έχει γίνει αυθαιρετη προσθήκη κατά 50 μ2. Υπάρχει περίσσεια δόμησης και η προσθήκη αυτή πληρεί τις προδιαγραφές να νομιμοποιηθεί με το αρθρο 22. Όμως έχουν κατασκευαστεί και κάποιοι εξώστες που δεν μποροουν να νομιμοποιηθούν αφού μπαίνουν στον πλαινο ακάλυπτο πιο πολύ από οτι επιτρεπεται.Σκέφτηκα να παω με αναλυτικό προυποόγισμό τους εξώστες και να παω για νομιμοποίηση την προσθήκη των 50μ2. Η απορία μου είναι θα ακολουθήσω 2 διαδικασίες ? Δηλαδή θα κάνω τακτοποιηση πρωτα με σχεδια αμοιβες κλπ και μετα νομιμοποιηση η απλα θα πληρωσω το προστιμο της τακτοποιησης και μετα θα βγαλω αδεια νομιμοποιησης και θα σημειωσω οτι γι αυτα που δε νομιμοποιουνται εχει πληρωθει προστιμο? Επίσης ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξέρει τι αμοιβες παιζουν για τις αδειες νομιμοποιησης? Εγω απ οτι ξερω χρειαζεται μονο αποτύπωση αρχιτεκτονικων και στατικων κατι το οποιο για νορμαλ τετραγωνικα σε πηγαινε στην ελαχιστη αμοιβη.. Θα ηθελα γνωμες..

 

Η πρόβλεψη του 4014 για "προς έκδοση οικοδομικής άδειας" τμήματα αυθαιρέτου είναι ακριβώς για περιπτώσεις σαν τη δική σου, οπότε πας με το δεύτερο τρόπο που περιγράφεις. Η νομιμοποίηση πράγματι στις περισσότερες περιπτώσεις έδινε ελάχιστη αμοιβή αλλα στην πραγματικότητα η νομοθεσία και η γραφειοκρατία για αυτές τις περιπτώσεις είναι τέτοιες που αν πεις στον πελάτη σου την ελάχιστη αμοιβή που έτσι κ αλλιώς δεν ισχύει, το πιθανότερο είναι να μπεις μέσα. Οι νομιμοποιήσεις για μένα είναι οι πιο δύσκολες και χρονοβόρες πολεοδομικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω μια περιπτωση κατοικιας που με εχει προβληματισει.

Εχουμε ενα στενομακρο οικοπεδο 590 τ.μ. (εντος οικισμου), οπου μεσα υπαρχει μια ισογεια κατοικια. Οικοδομικη αδεια δεν υπαρχει. Το 1980 ηταν σταβλος ενω τωρα με κατι ψιλο επεκτασεις εχει γινει σπιτι. Αποδεικτικα παλαιοτητας (ο.α., συμβολαια κτλ) δεν υπαρχουν παρα μονο βεβαιωση συνδεσης απο τη ΔΕΗ περι το 1995.

Η ιδιαιτεροτητα ειναι οτι το σπιτι ακουμπαει στα δυο απεναντι ορια του οικοπεδου. Δηλαδη, οπως ειναι στενομακρο το οικοπεδο, με τη μικρη του πλευρα (9 μ) στο δρομο), υπαρχει μπροστα απο το δρομο μια αυλη και μετα το σπιτι. Για να πας στο υπολοιπο πισω μερος του οικοπεδου, πρεπει να περασεις μεσα απο το σπιτι.

Ερωτησεις :

α) μπορω να το δηλωσω ως αυθαιρετο, να πληρωσω το 500 και να βγαλω αδεια νομιμοποιησης? Τι γινεται με τις πλαγιες αποστασεις απο τα ορια του οικοπεδου?

β) αν το δηλωσω ολο ως αυθαιρετο, μπορω μετα να βγαλω αδεια προσθηκης, για να χτισει (το υπολοιπο της δομησης) απο πανω σαν οροφο ή απο πίσω, σαν αλλο κτισμα?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.