Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με άρθρο 22 ή με τον 4014?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Θ ήθελα επιγόντως τη βοήθειά σας!! Είμαι καινούρια μηχανικός και προσπαθώ να βγάλω άκρη με το δημόσιο!! Από τον Ιούλιο είχα ξεκινήσει τη νομιμοποίηση μιας προσθήκης σε υφιστάμενο κτίριο και πριν ολοκληρωθεί (είχαν ελεγχθεί όλα τα σχέδια αρχιτεκτονικά, στατικά και θερμομόνωση), πριν βγάλω πίνακες του ΙΚΑ δηλαδή, ενημερώθηκα ότι μπορεί να ενταχθεί στο Ν4014 προκειμένου να γλυτώσει ο άνθρωπος τα πρόστημα. Έχω κάνει την αρχική υπαγωγή, έχει πληρωθεί το παράβολο και επειδή το κτίσμα είναι 10ετίας γλυτώνει και το πρόστημο του ΙΚΑ. Το πρόβλημά μου είναι τί χαρτιά πρέπει να προσκομήσω στην πολεοδομία ώστε να αποδείξω την παλαιότητα;;; Μέχρι τώρα βάση του νόμου 4014 ίσχυαν αεροφωτογραφίες, τιμολόγια και όοοολα αυτά τα εκτός της ελληνικής πραγματικότητας πράγματα!! Αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιωκτήτη και μια βεβαίωση του δήμου;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα fotinouli1983

 

σε τηλεφωικη επικοινωνια με την πολεοδομια της περιοχης μου ζητησανε βεβαιωση απο το δήμο ..ο οποίος βεβαια δε τη χορηγει παρα μονο οταν λαβει βεβαωση απο το ειρινοδικειο....στο οποιο θα απευθυνθει ο ιδιοκτητης και με την παρουσια 2 μαρτυρων μη συγγενικων προσωπως του θα λαβει ενορκη βεβαιωση. απο οτι καταλαβα παντως αυτο δεν ειναι πλεον ο κανονας...οι κατα τοπους πολεοδομιες εχω την εντυπωση πως καθορζουν ...τι απαιτειται...καλυτερα να απευθυνθεις στην πολεοδομια που υπαγεται το ακινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου! Όχι απλά έχω απευθυνθεί αλλά εδώ και 2 εβδομάδες έχω γίνει μπαλάκι από ΙΚΑ-Πολεοδομία και πάλι πίσω!! Έγγραφα όπως λογαριασμοί ΔΕΗ κλπ στη δική μου περίπτωση δεν έχουν νόημα καθώς έιναι ένα δωματιάκι κολλητά στο σπίτι...και το θέμα της αεροφωτογραφίας είναι άστα να πάνε, γιατί κλείνω δεκαετία 2 μήνες μετά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης...είναι κρίμα όπως καταλαβαίνεις να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του ο άνθρωπος για 2 μήνες!! Θέλω να πιστεύω ότι μια βεβεαίωση του δήμου θα μπορέσει να μου λύσει το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τελικά ό,τι θέλουν ζητάνε σε κάθε πολεοδομία.

Εμένα μου ζητήσαν (νομιμοποίηση με 4014 για εκτός σχεδίου) :

Αποτύπωση αρχιτεκτονικών,

Μελέτη στατικών,

Μελέτη ύδρευσης,

Μελέτη αποχεύτεσης,

Μελέτη θερμομόνωσης,

Μελέτη παθητικής πυροπροστασίας.

 

Καταλαβαίνω την μελέτη στατικών (σ.σ. μου είπαν να πιθανολογήσω ως προς ποσότητα/θέση/διάμετρο οπλισμού !!!!), οι υπόλοιπες μελέτες (πλην αρχιτεκτονικών και πυροπροστασίας) γιατί δεν είναι αποτυπώσεις, ένας θεός ξέρει. Επειδή είναι πάρα πολλά τα τμ, η διαφορά μεταξύ μελετών και αποτυπώσεων είναι αρκετά μεγάλη.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι να μου ζητηθεί ΚΑΙ αποτύπωση εκτός από μελέτη στις άνω εργασίες..

 

Δεν μου είπαν τίποτε για διαμόρφωση περιβάλλοντα, το έχω βάλει ως αποτύπωση - διατηρώ τις ανησυχίες μου και εδώ..

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB

Οι μελέτες και οι κανονισμοί βάσει των οποίων αυτές θα συνταχθούν, πρέπει να είναι ανάλογες με αυτές που απαιτούνταν ή ίσχυαν κατά το χρόνο (αυτόν που δηλώνεις στο Ν 4014) της κατασκευής του αυθαιρέτου

 

υ.γ σχετικά με τους κανονισμούς θέλω να προσθέσω και το εξής

μπορείς να τους κάνεις και με τους σημερινούς ισχύοντες, αν όμως εσύ το επιθυμείς και φυσικά αν σου βγαίνουν

Δεν μπορούν να σου τους επιβάλουν πάντως

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB

Οι μελέτες και οι κανονισμοί βάσει των οποίων αυτές θα συνταχθούν, πρέπει να είναι ανάλογες με αυτές που απαιτούνταν ή ίσχυαν κατά το χρόνο (αυτόν που δηλώνεις στο Ν 4014) της κατασκευής του αυθαιρέτου

 

υ.γ σχετικά με τους κανονισμούς θέλω να προσθέσω και το εξής

μπορείς να τους κάνεις και με τους σημερινούς ισχύοντες, αν όμως εσύ το επιθυμείς και φυσικά αν σου βγαίνουν

Δεν μπορούν να σου τους επιβάλουν πάντως

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Θα ήθελα να σας αναφέρω 2 παρόμοιες περιπτώσεις που έχω και να μου πειτε μια γνώμη.. Σε μονοκατοικία με οικ, αδεια έχει γίνει αυθαιρετη προσθήκη κατά 50 μ2. Υπάρχει περίσσεια δόμησης και η προσθήκη αυτή πληρεί τις προδιαγραφές να νομιμοποιηθεί με το αρθρο 22. Όμως έχουν κατασκευαστεί και κάποιοι εξώστες που δεν μποροουν να νομιμοποιηθούν αφού μπαίνουν στον πλαινο ακάλυπτο πιο πολύ από οτι επιτρεπεται.Σκέφτηκα να παω με αναλυτικό προυποόγισμό τους εξώστες και να παω για νομιμοποίηση την προσθήκη των 50μ2. Η απορία μου είναι θα ακολουθήσω 2 διαδικασίες ? Δηλαδή θα κάνω τακτοποιηση πρωτα με σχεδια αμοιβες κλπ και μετα νομιμοποιηση η απλα θα πληρωσω το προστιμο της τακτοποιησης και μετα θα βγαλω αδεια νομιμοποιησης και θα σημειωσω οτι γι αυτα που δε νομιμοποιουνται εχει πληρωθει προστιμο? Επίσης ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξέρει τι αμοιβες παιζουν για τις αδειες νομιμοποιησης? Εγω απ οτι ξερω χρειαζεται μονο αποτύπωση αρχιτεκτονικων και στατικων κατι το οποιο για νορμαλ τετραγωνικα σε πηγαινε στην ελαχιστη αμοιβη.. Θα ηθελα γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.