Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ναι αλλα το προβλημα ειναι οτι η στεγη εχει υπερβαση υψους και ΔΕΝ εχει ανοιξει στο συστημα οταν το παω με παραβαση....

 

 

 

και γενικα οταν στο τελυταιο οροφο νομιμα εχει γινει επεκταση και η στεγη της επεκτασης ειναι 20 εκ στην αρχη πανω απο το υψος του δαπεδου του δωματος αντε δηλωσετο

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, έχω μια περίπτωση μονοκατοικίας 100τ.μ. εκτός σχεδίου με υπόγειο και στο ίδιο γήπεδο μια άλλη μονοκατοικία 100τ.μ. (χωρίς υπόγειο) που ανήκει σε άλλον και όχι στον πελάτη μου. Ο πελάτης μου έχει μετατρέψει το υπόγειο (το οποίο υπάρχει κανονικότατα στην Ο.Α.) σε κατοικία και θέλει να το δηλώσει.

1. Σύμφωνα με το Η’ Μέρος και 4. Ερώτηση-Απαντηση επιβαρύνεται μόνο με υπέρβαση δόμησης και με συντελεστή βοηθητικού χώρου 0,5. Η Υ.Δ. εδώ είναι <50% (δηλ. 100τ.μ. στην μέγιστη επιτρεπόμενη που είναι τα 200τ.μ.) ή 50-100% λόγο το ότι ο πελάτης μου σύμφωνα με το συμβόλαιο έχει δικαίωμα να κτίζει μόνο 100 τ.μ. ;;

2. Εκτός από Υ.Δ. επιβαρύνεται και με Συντελεστή Εκτός Σχεδίου (1,7) ;; Σύμφωνα με το Γ’ Μέρος και 10. Ερώτηση-Απαντηση σε συνδυασμό με το παραπάνω (Η’4) ΔΕΝ βάζουμε τον Συντελεστή Εκτός Σχεδίου, σωστά;;

3. Μήπως μπορείτε να γράψετε συνοπτικά τις περιπτώσεις της Γ’10. ;; Έτσι ώστε να έχουμε έναν μπούσουλα για εκτός σχεδίου που είναι πάρα πολλά στην επαρχεία κυρίως ;;

4. Και ένα τελευταίο, (σας ζάλισα ε;) οι περιπτώσεις Γ’10. Πως δηλώνονται στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ;;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που είναι απενεργοποιημένο το κουμπί "εισαγωγη παλαιότερων προστίμων" και θέλουμε να εισάγουμε ένα παλαιό πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είμαστε στην προσωρινή υπαγωγη και ο πελάτης έχει εξοφληση ολο το προστιμο αλλα διαπιστώνουμε οτι πρέπει να εισάγουμε ένα επιπλέον φυλλο καταγραφής με μερικά τετραγωνικά ακόμα γίνεται ? Θα βγάλει το υπόλοιπο ποσό?

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα ρε γα@@@το. αν πατήσω για προσωρινή υπαγωγη θα μου ζητήσει να εππιλέξω δόσεις και μετά (δεδομένου ότι ο πελάτης θέλει να πληρώσει μετρητά με -20%) θα πρέπει να πληρώσει όλο το ποσό ενώ άμα αφαιρέσω το πρόστιμο θα πληρώσει γύρω στα 500€ μονο..............

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα ακριβώς αυτο που θες το πρόστιμο ηταν 18,000 ευρω ο πελάτης είχε ήδη πρόστιμα διατήρησης 15,000, πατάω ξανά υποβολή και πληρωμή εφ'απαξ. Το σύστημα συνυπολόγισε τα καταβληθέντα ποσά και το παράβολο που είχε ήδη πληρώσει (2000) όποτε μου έβγαλε υπόλοιπο 0.

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

@michalisp θα πατησεις υποβολη , θα ξεκλειδωσει η εισαγωγη παλαιων προστιμων , θα τα περασεις κ θα ξαναπατησεις υποβολη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.