Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Τσαπώνης Ελευθέριος,

 

o Thodoris έχει δίκιο.

Σύμφωνα με την Β27 θα έπαιρνες μειωτικό συντελεστή, εκτός από τα πατάρια, σοφίτες και υπόγειες στάθμες, και οι ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, γκαραζ κλπ)

Στην δική σου όμως περίπτωση η υπάρχουσα χρήση είναι ανεξάρτητη κατοικία, δηλ. χώρος κυρίας χρήσης, άσχετα το τι ήταν πριν.

Συνεπώς σωστά απαντά ότι δεν παίρνει συντελεστή 0,50

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

'Ενας χώρος είναι βοηθητικός και παίρνει μειωμένο συντελεστή 0.50 ακόμη και αν είναι ισόγειος. Αφού λοιπόν στο ισόγειο garage δεν υπόλογίζουμε αλλαγή χρήσης (σωστά κατά την γνώμη μου) τοτέ γιατί δεν μπορούμε να το υπολογίσουμε και με μειωτικό 0.50?

 

Ό ισόγειος χώρος θα πάρει 0,50 εφόσον η νέα του χρήση είναι βοηθητική. Τα πατάρια, οι σοφίτες και τα υπόγεια παίρνουν πάντοτε 0,50 ανεξαρτήτως αν η νεά χρήση είναι βοηθητική ή κύρια. Ετσι ερμηνεύω τη Β27 ερωτοαπάντηση, αλλά και το μεγαλύτερο μέρος των συναδέλφων από ότι έχω καταλάβει στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που η Οικοδομική Άδεια <<βγήκε>> για ισόγεια αποθήκη, σε εκτός σχεδίου, και πραγματοποιήθηκαν υπερβάσεις (δόμησης, κάλυψης και ύψους) επεκτείνοντας την αποθήκη και προσθέτοντας έναν ακόμα όροφο δικαιούμαι να χρησιμοποιήσω το μειωτικό συντελεστή 0,5 ή δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι είναι βοηθητικός χώρος;

Link to comment
Share on other sites

civiltre

 

Μπορείς να διεκδικήσεις τον βοηθητικό συντελεστή σε περίπτωση που έχεις βοηθητική χρήσης κάποιας κύριας χρήσης επι του οικοπέδου.

Αν έχεις μόνο ισόγεια αποθήκη (π.χ. αγροτική) τότε προφ. και υπάρχει μια μόνο χρήση στο οικόπεδο και κατά την γνώμη μου δεν μπορείς να ζητήσεις τον 0,50.

Μπορείς όμως να εξετάσεις αν ανήκεις στην κατηγορία 3α με τον μικρότερο συντελεστή 0,40 που δίδεται σε κύριες και μοναδικές κατοικίες και αποθήκες και βιοτεχνικές μονάδες πρωτογενούς τομέα.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική όμως δεν θα έπρεπε να υπολογίσουμε και συντελεστή αλλαγής χρήσης αφού ο χώρος αυτός και ανεξάρτητος λειτουργικά είναι από το υπόλοιπο σπίτι και έχει αλλάξει χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική όμως δεν θα έπρεπε να υπολογίσουμε και συντελεστή αλλαγής χρήσης αφού ο χώρος αυτός και ανεξάρτητος λειτουργικά είναι από το υπόλοιπο σπίτι και έχει αλλάξει χρήση?

 

Όχι, σύμφωνα με την Η4.

Συντελεστή αλλαγή χρήσης θα υπολόγιζες αν είχε εγκατασταθεί άλλη κύρια χρήση απο αυτή που προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι για αποθήκη <<σκέτη>> με όρους δόμησης σύμφωνα με το άρθρο 1 του Π.Δ. περί εκτός σχεδίου δόμηση,

Λειτουργεί επικουρικά σε χώρο κύριας χρήσης που είναι διαπιστωμένα αυθαίρετος και πλήρωσε πρόστιμα ανέγερσης και κάποια διατήρησης (και δε ρυθμίζεται επίσης).

Το ερώτημα είναι εαν η βοηθητική χρήση δικαιολογείται για τις όλες τις κατασκευές στο γήπεδο δεδομένου ότι και η άδεια είναι περί αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα μια συμβουλή γιατί έχω μπερδευεί.Έχω επιτρεπόμενα Κάλυψη=112, Δόμηση=109.1η υπέρβαση : 9.39μ2 με υπέρβαση Ο.Γ, δόμηση, κάλυψη, 2η υπέρβαση : 25μ2 με υπέρβαση δόμηση, κάλυψη.Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο?

Edited by ehatzis
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σας!!!

Σε δώμα έχει κατασκευαστεί αποθήκη. Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, αλλά στην περιοχή επιτρέπονται μόνο 2 όροφοι και έχω και υπέρβαση ύψους.

Επομένως η αποθήκη είναι αυθαίρετη. Πως θα υπολογίσω τα πρόστιμα?

1.Θα κάνω ένα φύλλο καταγραφής για το ύψος και ένα φύλλο για υπέρβαση δόμησης?

2. Για το ύψος επειδή είναι >20% θα πολλαπλασιάσω με τον συντελεστή 0,4?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.