Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Παρόλο που η θέση των τοίχων εκεί είναι τελείως παράλογη, η ύπαρξη εξωτερικού κουφώματος καθώς και εξωτερικής τοιχοποιίας (πάχους 20εκ) φανερώνει πως ο χώρος έχει υπολογιστεί στη δόμηση/κάλυψη. Για μένα προσωπικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα αλλά αν θέλεις να σιγουρευτείς μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο διάγραμμα κάλυψης να δεις αν ο χώρος αυτος αφαιρείται (το αποκλείω). Παραμένει αίνιγμα η ύπαρξη των τμημάτων τοίχου στο εσωτερικό αλλά δεν βλέπω λόγο να μη δωσεις βεβαιωση...

Το οτι ο χωρος μετρουσε στην καλυψη ειναι δεδομενο, αφου ειναι υποχωρηση

ΥΚ δεν εχω....

Το να μετραει στη δομηση δεν υφισταται διοτι το 1958 με το ΓΟΚ 55 δεν υπηρχε αυτος ο ορος ΔΟΜΗΣΗ

Αλλα αμα δεις και πιο πανω σε εναν αλλο μικρο εξωστη, δεν εχει κουφωμα στην εξοδο προς αυτον και εχει ενα καγκελο μονο στο τελος του

Οποτε, ακομα και με τη θεση της μπατικης τοιχοποιιας ενα μετρο πριν την οψη, που θα επρεπε να εχει τοποθετηθει το κουφωμα, εικαζω πως εκεινος ο χωρος ειναι εξωστης που μετρουσε σε καλυψη και σε δομηση αλλα οχι του διαμερισματος μου και φαγωθηκε, διοτι απο μπροστα εχει κατασκευαστει νεο αυθαιρετο μπαλκονακι....

 

Δυσκολευομαι να χορηγησω βεβαιωση νομιμοτητας για αυτο το διαμερισμα με τα υπαρχοντα δεδομενα...

Θα πω τον πελατη μου αν θελει να τακτοποιησει αυτο και το φαγωμενο φωταγωγο και μετα να προχωρησουμε...

Εξαλλου 20€ προστιμο βγαινει... Με ενα 500αρικο τακτοποιει και αυτα και το εξτρα μπαλκονακι και ειναι καθαρος...

 

Διαφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τσιμεντόστρωση είναι παράβαση φύτευσης... έτσι είχε ερμηνευτεί και από τη κα Λεμπέση... αλλά υπάρχει και ένα παραθυράκι... το κατά πόσο ισχύει αυτό μόνο για τα εντός σχεδίου... γιατί στα εκτός σχεδίου δεν ελέγχαμε φύτευση... γενικώς ότι θέλεις κάνεις...

Πρόταση: Αν μπορείς να μη φαίνεται στις φωτογραφίες ώστε να είσαι ΟΚ και άσ'το να φανεί ότι έγινε εκ των υστέρων...

 

Βρηκα αυτο: Ερωτησεις μερος ΣΤ ερωτ.7.

7. Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια κατά τον υπολογισμό του προστίμου, εκτός από την επιφάνεια των κλειστών χώρων υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι ανοιχτοί ημιϋπαίθριοι χώροι, οι εξώστες, η περιτοίχιση, ο βόθρος, πλακοστρώσεις κ.λ.π;

Το πρόστιμο υπολογίζεται στην επιφάνεια των κλειστών χώρων με αυξητικό συντελεστή 2. Οι ημιϋπαίθριοι χώροι υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι υπόλοιπες κατασκευές δεν θεωρούνται αυθαίρετες, εφ’ όσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθ’ υπέρβαση αυτών τμήματα υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό (Κατηγορία 13 του «φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής»).

 

 

Δηλαδη σε ενα αυθαιρετο χωρις αδεια.....οι εξωστες!!!, η περιτοιχιση!!!, οι βοθροι, οι πλακοστρωσεις...δεν υπολογιζονται καθόλου;;;;;;; Εγω αυτο κατάλαβα.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο: Ερωτησεις μερος ΣΤ ερωτ.7.

7. Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια κατά τον υπολογισμό του προστίμου, εκτός από την επιφάνεια των κλειστών χώρων υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι ανοιχτοί ημιϋπαίθριοι χώροι, οι εξώστες, η περιτοίχιση, ο βόθρος, πλακοστρώσεις κ.λ.π;

Το πρόστιμο υπολογίζεται στην επιφάνεια των κλειστών χώρων με αυξητικό συντελεστή 2. Οι ημιϋπαίθριοι χώροι υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι υπόλοιπες κατασκευές δεν θεωρούνται αυθαίρετες, εφ’ όσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθ’ υπέρβαση αυτών τμήματα υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό (Κατηγορία 13 του «φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής»).

 

 

Δηλαδη σε ενα αυθαιρετο χωρις αδεια.....οι εξωστες!!!, η περιτοιχιση!!!, οι βοθροι, οι πλακοστρωσεις...δεν υπολογιζονται καθόλου;;;;;;; Εγω αυτο κατάλαβα.

 

Θα σου πω προσωπικά τι καταλαβαίνω.... λέει "εφ’ όσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις" άρα εννοεί ότι επιτρέπεται η περιτοίχιση έως 1 μέτρο. Από κει και πάνω θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή. Επίσης, δεν θεωρεί αυθαιρεσία εάν είσαι μέσα στο επιτρεπόμενο ποσοστό των εξωστών. Από κει και πάνω, τα υπολογίζεις ως ΥΔ (ΒΧ). κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σύμφωνα με την Η4.

Συντελεστή αλλαγή χρήσης θα υπολόγιζες αν είχε εγκατασταθεί άλλη κύρια χρήση απο αυτή που προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια.

 

Συνάδελφε όμως το παράδειγμα από το ΥΠΕΚΑ ( που παραθέτω παρακάτω) άλλα λέει . Τελικά τι ισχύει , πότε έχουμε Συντελεστή αλλαγή χρήσης;;;;;

 

Παράδειγμα 2:

Β’ κατοικία με οικοδομική άδεια 200τμ, όπου έγινε υπέρβαση: α) 40τμ (δωμάτιο), β) 20τμ υπόγειου χώρου που έγινε κύριος (και δεν έχει δηλωθεί στον 3843/2010) και γ) 50τμ πλακοστρωμένου υπαίθριου χώρου (ασκεπής veranda), σε ΤΖ 800€.

Καταβολή παράβολου (για 60τμ β’κατοικίας) 1000€.

Ειδικό πρόστιμο:

α) Δωμάτιο: 40τμ Χ 800€ Τ.Ζ. Χ 0,15 Χ 1,7 (εκτός σχεδίου) Χ 1 (υπέρβασης δόμησης <50%) Χ 0,5 (άλλη κατοικία με ΤΖ <1000€) = 4.080€

β) Υπόγειο: 20τμ Χ 0,5 (βοηθητικός χώρος) Χ 800€ Τ.Ζ. Χ 0,15 Χ 1,7 (εκτός σχεδίου) Χ 1 (υπέρβασης δόμησης <50%) Χ 1,4 (αλλαγή χρήσης) Χ 0,5 (άλλη κατοικία με ΤΖ <1000€) = 1.428€

γ) Πλακόστρωτη βεράντα: 40τμ. πλακοστρωμένου υπαίθριου χώρου (ενδεικτικά, αναλυτικού προϋπολογισμού 12.000) 12.000/5.000=2.4 =>3 παραβάσεις =>1.500€

Συνολική οφειλή: παράβολο 1000€

και ειδικό πρόστιμο 7.008€ (-παράβολο) = 6.008€

(εφάπαξ εξόφληση = 7.008€ -20% = 5.606,40€)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

το Η4 είναι σαφές και είναι μεταγενέστερο των παραδειγμάτων της εγκυκλίου 13, τα οποία έχουμε πει πολλές φορές από το forum ότι σχεδόν ΟΛΑ ειναι λάθος ή/και έχουν αναιρεθεί απο μεταγενέστερες διευκρινήσεις.

 

Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου τι θα επιλέξεις...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σας!!!

Σε δώμα έχει κατασκευαστεί αποθήκη. Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, αλλά στην περιοχή επιτρέπονται μόνο 2 όροφοι και έχω και υπέρβαση ύψους.

Επομένως η αποθήκη είναι αυθαίρετη. Πως θα υπολογίσω τα πρόστιμα?

1.Θα κάνω ένα φύλλο καταγραφής για το ύψος και ένα φύλλο για υπέρβαση δόμησης?

2. Για το ύψος επειδή είναι >20% θα πολλαπλασιάσω με τον συντελεστή 0,4?

κάποια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πάντα (αν υπάρχει ίχνος λογικής σε αυτόν τον νόμο) έχεις δίκαιο το Η4 αναιρεί το παράδειγμα τις εγκυκλίου 13......ΊΔΩΜΕΝ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1975:

Η αποθήκη στο δώμα είναι Υπέρβαση Δόμησης κατ'αρχάς και Υπέρβαση Υψους σε δεύτερο στάδιο.

 

Άρα θα συμπληρώσεις ένα Φύλλο Καταγραφής με τα τετραγωνικά της αποθήκης, όπου θα βάλεις συντελεστές υπέρβασης δόμησης και υπέρβασης ύψους.

Εξέτασε την περίπτωση να εντάσσεται στη περίπτωση της Β27,

δηλ. ότι είναι βοηθητικός χώρος και παίρνει συντελεστή 0,50 ΠΑΡΟΤΙ προς το παρόν η διεκρίνηση αναφέρεται για ισόγειες αποθήκες.

Αν πάντως έχεις και ύψος μικρότερο από 2,40 μ. μπορείς άνετα να το επικαλεστείς σύμφωνα με τον κτηριοδομικό κανονισμό.

 

themis_gtg

Πραγματικά δεν υπάρχει λογική.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ερώτημα έχω κι εγώ και δεν μου χει απαντηθεί μάλλον αν κρίνω απ'αυτά που υποστηριζει ο akius, έχω παραθέσει το σχετικό ερώτημα και εδώ : http://www.michaniko...post__p__374539 όταν υφισταται μόνο ξεμπάζωμα από μία μεριά χωρίς αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, γιατί να πάρουμε υπέρβαση δόμησης (έστω με 0.5), είναι υπερβολή νομίζω....τί γνώμη έχετε?

 

Αφού δεν αντιλαμβάνεσαι την παραβίαση τότε να τα ξεμπαζώσουμε όλα τα υπογεία και να τα κάνουμε ισόγεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.