Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μεσαίο οικόπεδο με οικ. άδεια το 75, υπάρχει ισόγεια κατοικία κολλημένη στο ένα πλαϊνό οικόπεδο και σε αυτό το σύνορο καθώς και στο πίσω σύνορο του οικοπέδου έχει τοποθετηθεί αυθαιρέτως ισόγεια αποθήκη, η οποία απέχει απόσταση μικρότερη από Δ από το ισόγειο κτίσμα και λιγότερο από Δ από το πίσω όμορο κτίσμα. Η απορία μου είναι αν έχω ή όχι υπέρβαση Δ, εφόσον με το ΓΟΚ 85 έχω δικαίωμα είτε να κολλήσω στο σύνορο ή να αφήσω απόσταση Δ από τα όμορα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν έχουμε πάρει ξεκάθαρη απάντηση , τι γίνεται με τα στέγαστρα των πρατηρίων βενζίνης που δεν φαίνονται στην άδεια? Σύμφωνα με το Εγγρ-69178/13457/87. μετράνε στη δόμηση και στην κάλυψη Στον 4014 πως θα τα υπολογίσουμε?.(Είναι και δώρο των εταιριών στους πρατηριούχους, τώρα μάλλον θα τους βγει ξινό)

Link to comment
Share on other sites

σε υπογειο (εξακολουθει να ειναι κατω απο τη σταθμη του εδαφους) που στην αδεια φαινεται σαν χωρος σταθμευσης (στους πιο πανω οροφους η αδεια δειχνει καταστηματα) εχει γινει αυθαιρετη αλλαγη χρησης σε καταστημα. θα υπολογιστει με μειωτικο 0,5 η επιφανεια του χωρις τον συντελεστη 1,4 (αλλαγη χρησης)?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν έχουμε πάρει ξεκάθαρη απάντηση , τι γίνεται με τα στέγαστρα των πρατηρίων βενζίνης που δεν φαίνονται στην άδεια? Σύμφωνα με το Εγγρ-69178/13457/87. μετράνε στη δόμηση και στην κάλυψη Στον 4014 πως θα τα υπολογίσουμε?.(Είναι και δώρο των εταιριών στους πρατηριούχους, τώρα μάλλον θα τους βγει ξινό)

ξεκαθαρη απαντηση δεν εχω, αλλα νομιζω πως θα πανε με αναλυτικο.. εκτος αν κατω απ τα στεγαστρα εχουν εγκατασταθει αποθηκες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

σε υπογειο (εξακολουθει να ειναι κατω απο τη σταθμη του εδαφους) που στην αδεια φαινεται σαν χωρος σταθμευσης (στους πιο πανω οροφους η αδεια δειχνει καταστηματα) εχει γινει αυθαιρετη αλλαγη χρησης σε καταστημα. θα υπολογιστει με μειωτικο 0,5 η επιφανεια του χωρις τον συντελεστη 1,4 (αλλαγη χρησης)?

Από αυτά που έχω μέχρι τώρα παρακολουθήσει και διαβάσει, θα πάρει μειωτικό συντελεστή 0,5. Σχετικά με την αλλαγή χρήσης θα πρέπει να ξέρεις η άδεια του κτιρίου για τί χρήσεις προοριζόταν? Ήταν κατοικία με καταστήματα και πάρκινγκ? Καταστήματα μόνο με θέσεις πάρκινγκ?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω μέχρι τώρα παρακολουθήσει και διαβάσει, θα πάρει μειωτικό συντελεστή 0,5. Σχετικά με την αλλαγή χρήσης θα πρέπει να ξέρεις η άδεια του κτιρίου για τί χρήσεις προοριζόταν? Ήταν κατοικία με καταστήματα και πάρκινγκ? Καταστήματα μόνο με θέσεις πάρκινγκ?

 

 

καταστηματα με υπογειες θεσεις σταθμευσης...

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να βάλεις 1,4.

κι εγω για εκει προσανατολιζομαι, αν και ο νομος ειναι τετοιο χαος που δινει το δικαιωμα σε καθε υπαλληλο να σου αλλαξει ο,τι εχεις κανει... ειπα μηπως χρειαζεται αλλαγη χρησης (1,4) επειδη ειναι δηλωμενο σαν παρκινγκ.. για το 0,5 ειναι σχεδον σιγουρο, μιας και ειναι υπογειο! η νεκροψια θα δειξει! σ ευχαριστω οπως και να χει...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.