Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

1. Όπως το λες.

2. Όπως το λες.

3. Η περίφραξη που ορίζει το "δικό του" κομμάτι είναι και αυτή αυθαίρετη. Αν είναι "συμπαγής" όπως λες τη βάζεις με αναλυτικό (μόνη της).

4. Με αναλυτικό (μόνη της).

5 και 6. Με αναλυτικό (μαζί).

 

Συγκρίνεις με τα συνολικά μεγέθη του αγροτεμαχίου.

Απαιτείται συναίνεση.

 

ΙΑΣΟΝΑ γιατί για το 4. Πλακόστρωση 120 τ.μ (από τα 200 τ.μ), κάνεις αναλυτικό? Εφόσον ΔΕΝ έχει ο.α. το ακίνητο, τέτοιου είδους "παραβάσεις" δεν μετράνε, γιατί δεν υπάρχει υπέρβαση από κάτι. Υπάρχει κάποιο όριο πλακόστρωσης στα ΕΚΤΟΣ σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν υπάρχει όριο.

Αξίζει τον κόπο όμως για τέτοια "διαμόρφωση" να πληρώσεις ένα 500άρικο και να ..."ξεμπερδεύεις".

Αν ήταν 30 ή 40 π.χ. τ.μ. δεν θα την έβαζα καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει όριο.

Αξίζει τον κόπο όμως για τέτοια "διαμόρφωση" να πληρώσεις ένα 500άρικο και να ..."ξεμπερδεύεις".

Αν ήταν 30 ή 40 π.χ. τ.μ. δεν θα την έβαζα καθόλου...

 

ΟΚ, κατανοητό!

Link to comment
Share on other sites

Για οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων που ακριβώς γράφει τι ισχύει; Έχω ένα προ του 55 και επειδή είναι σε περιοχή κάτω των 2000 κατοίκων μου είπαν στην πολεοδομία να συγκρίνω με βάση αυτό που ισχύει για οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων;

Γνωρίζει κανείς τι συμφέρει να συγκρίνει με το τωρινό νόμο ή με αυτό που ίσχυε τότε προ του 55;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

χάιδω: Με αποδεδειγμένες τις αυθαίρετες κατασκευές πριν το 1955 το κτίριο υπάγεται στις εξαιρέσεις και δεν απαιτείται να δηλωθεί. Αν δεν κατανόησα το ερώτημα σου, παρακαλώ επαναδιατύπωσέ το.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό να κάνω ν4014.

Έχουμε ένα κτίριο σε οικόπεδο με ΟΑ.

Αυτό το κτίριο είναι μέσα στο Δ.

Θα "σπάσω" το κτίριο σε δύο ΦΚ, ένα εκτός Δ και ένα εντός Δ ή θα βάλω όλα τα μ² σε 1 ΦΚ με υπέρβαση Δ ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 : Προσωπικά, έβαλα όλο το κτίριο με υπέρβαση Δ. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι είναι και το ορθό ( είχα περίπτωση προ ''83, με πολύ μικρό πρόστιμο ).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

thanks man.

Ο ν4014 λέει

Για την εύρεση του προστίμου κάθε κατηγορίας και είδους κατασκευής ή χρήσης που ορίζεται στον πίνακα προστίθενται τα εμβαδά όλων των δηλούμενων εμβαδών της κατηγορίας και του είδους αυτού για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία

 

Ποιο είναι το βασικό; Ανά κατηγορία και είδος ή ανά αυτοτελή ιδιοκτησία;

Μάλλον αν αυτοτελή οπότε όλα τα μ² όλα τα λεφτά...

 

 

υ.γ. Δυστυχώς το "δικό μου" είναι μετά το 2004

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πηγαίνουμε στην διακριτή ιδιοκτησία και κυττάμε τις αυθαιρεσίες. Απο εκεί και πέρα, έχεις την διακριή ιδιοκτησία με κάποιες αυθαιρεσίες για τις οποίες μπορείς να κάνεις διαφορετικά Φύλλα Καταγραφής. Ας πούμε κατασκευασθέν ισόγειο το 1980 και κατασκευή σοφίτας το 1995. Αρα 2 φύλλα καταγραφής για την ίδια ιδιοκτησία. Γι΄΄ αυτό και δεν ξέρω ποια είναι η ορθότερη αντιμετώπιση για την περίπτωση που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.