Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν στον νέο νόμο για τα αυθαίρετα θα μπορεί να τακτοποιηθεί κλεισμένος φωταγωγός?

Συγγνώμη αν είμαι σε λάθος νήμα, ας μεταφερθεί από κάποιον ή ας διαγραφεί.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορεί όπως άλλωστε μπορούσε και στον 4014. Θα χρειάζεται όμως και πάλι συναίνεση συνιδιοκτητών εάν δεν είναι ο φωταγωγός αποκλειστικής χρήσης του διαμερίσματος..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να κάνω μια επιγουσα ερωτηση γιατι μαλλον εχω καταλαβει λαθος και υπαρχει μεγαλη διαφορα στο προστιμο του αυθαιρετου,σε συγκροτημα 4 κατοικιων εκτος σχεδιου την υπέρβαση δόμησης πως την υπολογιζω,το ποσοστο υπερβασης της μιας κατοικας ως προς την μεγιστη επιτρεπομενη δόμηση του οικοπεδου ή ως προς την μεγιστη δομησης του οικοπεδου για τα χιλιοστα που του αναλογουν???παρακαλω για αμεση απαντηση γιατι αν το χω κανει λάθος πρεπει να αλλαξω πολλες δηλωσεις εως 31/05,,ευχαριστω  πολυ

Link to comment
Share on other sites

................ ως προς την μεγιστη επιτρεπομενη δόμηση του οικοπεδου .....................

 

Για τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει γίνει σύσταση ΟΙ θα μετρήσεις της καθεμιάς ιδιοκτησίας της αυθαιρεσίες δια τα συνολικά επιτρεπόμενα του οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα χιλιοστά της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης που  αναλογούν στην κάθε κάθετη ιδιοκτησία . Δηλαδή αν επιτρέπεται να χτιστούν  5000 τ.μ. στο οικόπεδο και κάποιος έχει τα 250/1000 του οικοπέδου άρα δικαιούται να χτίσει 1250τ.μ.. Έστω ότι έχει χτίσει 150 τ.μ. αυθαίρετα, τότε Ποσοστό Υπέρβαση δόμησης =150/1250=0,12=12%.  Έτσι το έχω κάνει σε ανάλογη περίπτωση. Αν κάποιος έχει αντίθετη γνώμη ας το πει, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι ξεκαθαρισμένο πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Άλλα λέει ο 4014. Και οι ερωτοαπανατήσεις. Και η Λεμπέση επίσης.

 

Στον νέο νόμο μάλλον έτσι θα είναι.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα σταθερά debate για τον 4014...

 

Εγώ πάντως είμαι αντίθετης άποψης... Πράττεις κατά βούληση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.