Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Kαλησπερα .Εκει που νομιζα οτι ειχα ξεκαθαρισει μια υποθεση ..τσουπ μου πεταγεται και αυτο με τους ανεξαρτητους λειτουργικα χωρους.Τι εννοω!

Σε δωμα 3οροφου οικοδομης εχει φτιαχτει διπλα σε αυτο αυθαιρετη κατοικια.Απο την αποληξη του κλιμακοστασιου οδηγουμαι και στο αυθαιρετο διαμερισμα αλλα και με αλλη πορτα στην ταρατσα που στην ουσια επικοινωνει με το αυθαιρετο κτισμα.Πανω απο το δωμα, υπαρχει το μηχανοστασιο του ανσανσερ (2,8*2,80) και η προσβαση σε αυτο γινεται με μεταλλικη σκαλα απο την ταρατσα.

Α) Μπορω να ρυθμισω μονο το διαμερισμα και επειδη εχει αυξηθει το υψους του δωματος (απο 2,40σε 2,80) να παω αυτο με αναλυτικο? (δεν ξεπερνω μεγ.υψος) και τιποτε αλλο? θα εχω προβλημα με την βεβαιωση ?(ο νομος λεει οτι ελεγχονται τα βασικα πολ/κα μεγεθη της ιδιοκτησιας και οχι τα κοινοχρηστα και κοινοκτητα)

 

β) να ενταξω στην ρυθμιση και τα 3 τμηματα(κατοικια, δωμα , μηχανοστασιο)?(αυτο θεωρησα απο την αρχη σωστο)

 

εδω ειναι το θεμα που μου προεκυψε ξαφνικα

γ)για την β περιπτωση πρεπει να κανω 2 δηλωσεις , μια για το διαμερισμα και μια για το δωμα και το μηχανοστασιο?(σημειωτεον ειναι ενας ο ιδιοκτητης) και να πληρωσει 2 φορες την διαδικασια ?

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λειτουργικά αυτοτελή ΧΩΡΟ θέλεις να πεις, γιατί ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ αυτοτελής είναι ΜΟΝΟ αυτή που ορίζεται με σύσταση και αν όντως είναι τέτοια τότε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ εστω κι αν είναι ένας ο ιδιοκτήτης τους.

 

 

Για τους λειτουργικά αυτοτελείς χώρους λοιπόν, συμφωνούμε ότι ΜΠΟΡΕΙ να υποβάλλεται... όχι ότι ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να υποβάλλεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΉ ΑΙΤΗΣΗ.

 

Γιατί και ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ να υποβάλλεις (ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ), ΔΕΝ ΤΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να αντιμετωπίσει μελλοντικά τις ανεξάρτητες ιδιοκτησίες που ΘΑ συστήσει όπως θα μπορούσε να τις ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ την τακτοποίηση.

Απόλυτο δίκιο έχεις και πράγματι μια αυτοτελής ιδιοκτησία μπορεί να αποτελείται από λειτουργικά αυτοτελείς χώρους κλπ κλπ. Εδώ όμως δεν έχουμε να ερμηνεύσουμε τι εννοεί το ΥΠΕΚΑ ως αυτοτελή ιδιοκτησία ή ως αυτοτελή λειτουργικά χώρο αλλά το λεκτικό μίγμα που προκύπτει από αυτά τα δύο, δηλαδή η αυτοτελής λειτουργικά ιδιοκτησία. Έτσι όπως το διατυπώνει την ταυτίζει με τον αυτοτελή λειτουργικά χώρο. Πρακτικά είναι όντως το ίδιο πράγμα αλλά νομικά βεβαίως δεν είναι. Οπότε τι κάνουμε? Το αντιμετωπίζουμε έτσι όπως το εννοεί (ως αυτοτ. λειτ. χώρο) ή έτσι όπως στέκει νομικά (αυτοτ. ιδιοκτησία -το "λειτουργικά" περισσεύει εδώ)? Θέλω να πω ότι αν το ΥΠΕΚΑ συνειδητά το διατύπωσε έτσι επειδή ενδιαφέρεται μόνο να εισπράξει περισσότερα οπότε μας δίνει εντολή να κάνουμε μια αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία (=χώρο) τότε εμάς τι λόγος μας πέφτει να μην το κάνουμε? Εννοείται ότι θα εξηγούμε στους πελάτες ότι τακτοποίηση σε -κατά ΥΠΕΚΑ- αυτοτ. λειτ. ιδιοκτησίες (=χώρους) δεν σημαίνει και οριζόντιες συστάσεις. Από εκεί και πέρα ό,τι αποφασίσει ο πελάτης.

 

Προσωπικά, επειδή όντως το βρίσκω κουλό αυτό με τις πολλές αιτήσεις για ανεξάρτητες λειτουργικά ιδιοκτησίες εντός μίας ιδιοκτησίας ενός ιδιοκτήτη, έχω πει στους πελάτες μου να περιμένουν μήπως και αλλάξει αυτό γιατί ούτε θέλω να χρεώσω τριπλά παράβολα και τριπλές αμοιβές αλλά ούτε θέλω να κάνω του κεφαλιού μου. Πιστεύω ότι είναι το πιο τίμιο που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή. Αν δεν υπήρχε ενδεχόμενο παράτασης, για να μη λήξει η προθεσμία και τους πάρω στο λαιμό μου, θα τους πίεζα να αποφασίσουν αυτοί τι θέλουν και να αναλάβουν την ευθύνη αλλά επειδή είναι 1000% σίγουρο ότι θα δοθεί παράταση τους έχω στην αναμονή μέχρι να ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα.

 

Επίσης να προστεθεί.

 

16. Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή ιδιοκτησία.

Μία αίτηση ανά αυτοτελή ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ιδιοκτησία!
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να εξηγήσει τι σημαίνει αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία;

Προς το παρόν καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σκεφτομαι για την περιπτωση μου ειναι να μπουν ολα σε μια δηλωση , αφου η αυθαιρετη κατοικια ειναι αμεσα εξαρτημενη απο το δωμα και μια κατοψη θα εχω .Ειλικρινα δεν ξερω , τα εχω χαμενα, μερα με την μερα αλλαζουν τα δεδομενα. Εσεις τι λετε 1 ή 2 δηλωσεις ?Μου αρεσει που περιμενα τον νομο για τα αυθαιρετα για να κινηθω λιγο(τρομαρα μου!!!! :confused:)

Ας ελθει κανενας απο τους 3 γιους μου , σε καμια 10χρονια και να μου πει "μαμα θα γινω μηχανικος" με την σκουπα θα τον κυνηγησω!!!!!!!! :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τη βοήθειά σας για να ξεκαθαρίσουμε τις παρακάτω δύο περιπτώσεις:

 

1. Σε αυτοτελή ιδιοκτησία με παραβάσεις σε πολλές στάθμες, ο έλεγχος της Υ.Δ. γίνεται προσθέτοντας όλες τις υπερβάσεις σε Κ.Χ.-Β.Χ. σε όλες τις στάθμες και υπολογίζουμε το ποσοστό υπέρβασης συγκρίνοντας με το μέγιστο επιτρεπόμενο; Στη συνέχεια το συντελεστή αυτό τον εφαρμόζουμε σε όλα τα φύλλα καταγραφής;

 

2. Ο υπολογισμός του ποσοστού της Υ.Δ. σε αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα με ποιο τρόπο γίνεται όταν από το Δ.Κ. δεν προκύπτει νόμιμη δόμηση σ' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η υ,δ ειναι με την επιτρεπομενη στο οικοπεδο οχι της ιδιοκτησιας......

 

 

επομενως αθροιζεις ολους τους η/χ σε κ.χ ενα φυλλο καταγραφης και οσο υ.δ εχουν οι η/χ

τα υπογεια αλλο φυλλο και οσο υ.δ εχουν αυτα....

 

αν πχ εχεις υ.δ που 15 τ.μ παραβιαζουν πλαγια ορια ξεχωριστο φυλλο καταγραφης....

 

στο δωμα ξεχωριστο φυλλο και υ.δ αντιστοιχα με επιτρεπομενα οικοπεδου

 

γενικα ΚΑΘΕ ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ειναι μοναδικο....με ατομικα δεδομενα υ.δ πλαγια ορια κτλ ...

 

δεν αθροιζεις ολες τις υπερβασεις και βγαζεις ενα συντελεστη υ.δ που τον χρησιμοποιεις παντου (οσο παραξενο και ανα κουγεται ετσι νομιζα και εγω και 2 φορες εχω παει τεε και το εχω ρωτησει και μουπανε ΚΑΘΕ ΦΥΛΛΟ ΑΤΟΜΙΚΑ)

 

 

ΕΝΤΙΤ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΛΑΣΙΚΑ ΜΕΧΡΙ 31/12 ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ !!!

πηγη απο γραφειο ΠΑΠΑΚ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άκη... εμένα πάλι 2-3 φορές μου είπαν στα τηλέφωνα του ΤΕΕ ότι μπορεί κάθε φύλλο να είναι μοναδικό, αλλά ο συνελεστής ΥΔ είναι ένας και υπολογίζεται από τα συνολικά τμ που είναι ΥΔ. πχ:

 

Επιτρεπόμενα τ.μ οικοπέδου έστω 70τμ

1ο φύλλο καταγραφής) 30 τμ ΥΔ

2ο φύλλο καταγραφής) 50 τμ ΥΔ + παραβίαση Δ

 

Άρα:

Στην 1η περίπτωση είναι <50%

Στην 2η περίπτωση 50-100%

 

ΑΛΛΑ στο σύνολο είναι 30+50=80 τμ που είναι 100-150% (ή 100-200% δε θυμάμαι καλά)

 

Εμένα μου είπαν δηλαδή ότι θα πάρω τη συνολική ΥΔ, δλδ το 100-150% και η δικαιολογία ήταν ότι εάν είναι κάθε φύλλο ξεχωριστό, τότε μπορεί κάποιος να "σπάσει" μία παρανομία σε πολλά φύλλα, έτσι ώστε να είναι πάντα <50%.

Link to comment
Share on other sites

ποτε στοπανε ? τριτη πηγα τεε

 

και εμενα κανονικα αυτο μου φαινεται πιο σωστο.....συνολικη υ.δ

 

και τωρα ερωτηση....η αλλαγη χρησης μετρα στα τ.μ υ.δ ?

 

ειδικα στα εκτος σχεδιου που ο σ.δ ειναι βαση χρησης η αλλαγη στην ουσια προσθετει τ.μ αυθαιρετα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άκη... εμένα πάλι 2-3 φορές μου είπαν στα τηλέφωνα του ΤΕΕ ότι μπορεί κάθε φύλλο να είναι μοναδικό, αλλά ο συνελεστής ΥΔ είναι ένας και υπολογίζεται από τα συνολικά τμ που είναι ΥΔ. πχ:

 

Επιτρεπόμενα τ.μ οικοπέδου έστω 70τμ

1ο φύλλο καταγραφής) 30 τμ ΥΔ

2ο φύλλο καταγραφής) 50 τμ ΥΔ + παραβίαση Δ

 

Άρα:

Στην 1η περίπτωση είναι <50%

Στην 2η περίπτωση 50-100%

 

ΑΛΛΑ στο σύνολο είναι 30+50=80 τμ που είναι 100-150% (ή 100-200% δε θυμάμαι καλά)

 

Εμένα μου είπαν δηλαδή ότι θα πάρω τη συνολική ΥΔ, δλδ το 100-150% και η δικαιολογία ήταν ότι εάν είναι κάθε φύλλο ξεχωριστό, τότε μπορεί κάποιος να "σπάσει" μία παρανομία σε πολλά φύλλα, έτσι ώστε να είναι πάντα <50%.

Οπότε μετά κάνεις 2ο φύλλο καταγραφής και σημειώνεις 50τμ για παραβίαση Δ (χωρίς ΥΔ), ε?
Link to comment
Share on other sites

σε ολες τις περιπτωσεις κανεις 2 φυλλα

 

απλα στην πρωτη εχεις και στα 2φυλλα κατω απο 50% υ.δ

ενω στην 2 περιπτωση εχεις υ,δ 50-100 %

 

 

το θεμα παντως ειναι πολυ σημαντικο αν τελικα αθροιζουμε και βγαζουμε μια φορα την Υ.Δ και την χρησιμοποιουμε σε ολα τα φυλλα η το καθε ενα ξεχωριστα που βγαζει ακι μικροτερους συντελεστες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.