Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συνάδελφοι το ότι είναι παράλογο αυτό με τη λειτουργικά αυτοτελή ιδιοκτησία δεν χρειάζεται να το συζητάμε, εννοείται ότι είναι παράλογο! Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς. Ακολουθούμε τις οδηγίες ή ενεργούμε όπως θεωρούμε εμείς ότι είναι λογικό? Ή θα αποδεχτούμε όλες τις ερωτο-απαντήσεις ως έχουν (εκτος από αυτές που έχουν αναιρεθεί από νεότερες) ή δεν θα αποδεχόμαστε καμία. Όσο ανεπίσημη είναι αυτή με τις "αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες" άλλο τόσο είναι και οι άλλες με τους ανοιχτούς ΗΧ, τα εξαρτημένα τοπογραφικά κλπ. Δεν γίνεται να εφαρμόζουμε κάποιες και να αγνοούμε άλλες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ισχύει για όλες τις περιπτώσεις?

Επειδή σε άλλο τόπικ γράφτηκε ότι:

 

http://www.michaniko...912#entry357912

 

Τι ισχύει τελικά?

 

Όταν το κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί αποκλειστικά τον κλεισμένο χώρο στο δώμα τότε μετρά στην υπέρβαση δόμησης.

Όταν το κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί και κοινόχρηστο χώρο στην ταράτσα τότε δεν μετρά στην υπέρβαση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, γιατι το κουράζουμε ?

Όσα λειτουργικά διαμερίσματα βλέπουμε, τόσους φακέλους κάνουμε, ώστε μετά να κάνει απρόσκοπτα μεταβιβάσεις, αιτήσεις για ρολόγια/συνδέσεις με δίκτυα κλπ.....

ΔΕν βλέπω κάτι κακό ή παράλογο σε αυτό, συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος τότε ας ερθει να μου κανει ένα συμβόλαιο που θέλω με μια τακτοποιημένη PILOTIS που θέλει να το δείξει σαν κατοικία ο πελάτης....και αν τα καταφέρει και δεν την πάνε μέσα, μπράβο της.

 

Μην εμπιστεύεστε κανέναν....διαβάστε...ρωτήστε...

 

ΥΓ : Έχει να γίνει το έλα να δεις με τα συμβολαιογραφικά του 3843 (και του 4014 κατ επέκτασιν).Τώρα ξεκινάει το πανηγύρι...

Link to comment
Share on other sites

όντως...

τι καλύτερο και πιο σωστό από την πλευρά μας, από το να αποτυπώνουμε την υπάρχουσα κατάσταση ως έχει...

Στο φινάλε αυθαιρετούντες τακτοποιούμε, δεν κάνουμε κοινωνική πολιτική.

Ας μην το έφτιαχνε, έλεος δηλαδή, γιατι έχω βαρεθεί να ακούω ιδιοκτήτες να διαμαρτύρονται..

 

Στην τελική ας μην το τακτοποιήσουν... Ας στο γράψουν στην διαθήκη τους.. (να δεις τι ωραία που τους ακούγεται αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος τότε ας ερθει να μου κανει ένα συμβόλαιο που θέλω με μια τακτοποιημένη PILOTIS που θέλει να το δείξει σαν κατοικία ο πελάτης....και αν τα καταφέρει και δεν την πάνε μέσα, μπράβο της.

 

Μην εμπιστεύεστε κανέναν....διαβάστε...ρωτήστε...

 

ΥΓ : Έχει να γίνει το έλα να δεις με τα συμβολαιογραφικά του 3843 (και του 4014 κατ επέκτασιν).Τώρα ξεκινάει το πανηγύρι...

 

αν δωσει βεβαιωση ο μηχανικος οτι ειναι τακτοποιημενος χωρος με τη ρυθμιση θα το κανει πριν το καταλαβεις τσακ μπαμ το συμβολαιακι

Link to comment
Share on other sites

όντως...

τι καλύτερο και πιο σωστό από την πλευρά μας, από το να αποτυπώνουμε την υπάρχουσα κατάσταση ως έχει...

Στο φινάλε αυθαιρετούντες τακτοποιούμε, δεν κάνουμε κοινωνική πολιτική.

Ας μην το έφτιαχνε, έλεος δηλαδή, γιατι έχω βαρεθεί να ακούω ιδιοκτήτες να διαμαρτύρονται..

 

Στην τελική ας μην το τακτοποιήσουν... Ας στο γράψουν στην διαθήκη τους.. (να δεις τι ωραία που τους ακούγεται αυτό...)

 

Like

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μεταβιβαστεί τακτοποιημένη PILOTIS....που να χτυπάτε τον κώλο σας κάτω...εκτός και αν έχει ΗΔΗ χιλιοστά, όντας κλειστή θέση στάθμευσης ή αποθήκη...

 

έτσι εύκολα νομίζετε οτι δημιουργόυνται ''ιδιοκτησίες - περιουσίες''? Σιγά μη σας αφήσουν με μια τακτοποίηση να καθαρίσετε ετσι ευκολα....

 

Ξαναλέω...ετοιμαστείτε για μεγάλο show....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μεταβιβαστεί τακτοποιημένη PILOTIS....που να χτυπάτε τον κώλο σας κάτω...εκτός και αν έχει ΗΔΗ χιλιοστά, όντας κλειστή θέση στάθμευσης ή αποθήκη...

 

έτσι εύκολα νομίζετε οτι δημιουργόυνται ''ιδιοκτησίες - περιουσίες''? Σιγά μη σας αφήσουν με μια τακτοποίηση να καθαρίσετε ετσι ευκολα....

 

Ξαναλέω...ετοιμαστείτε για μεγάλο show....

 

δεν διαφωνω μαζι σου αλλα ο νομος καλυπτει τον μηχανικο.προσωπικα μου αρκει πρωτα το Ε9 και μετα η Υ-Δ του ιδιοκτητη για το τι ειναι δικο του.απο κει και περα το θεμα ειναι νομικο ας το λυσει μονος του.

 

οφειλω μονο να του τα εξηγησω στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.