Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

salpigoal, ότι μπορεις και το δηλώνεις στην εφορία, δεν αποτελεί ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ περιουσιακό στοιχείο.

Η εφορία λεφτά θέλει.

 

 

ΣΩΣΤΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βλεπω με ΧΑΡΑ οτι οι απαντησεις ειναι οσο ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ειναι και ο νομος... :mrgreen: εγω λεω οτι δηλωνω ΜΙΑ ιδιοκτησια και μετα ειναι θεμ ασυμβολαιογραφου..οτι περνουμε ΕΝΑ ρολοι και ο καθεις κανει οτι καταλαβαινει!

Link to comment
Share on other sites

στον 3843 επειδη το αθροισμα των τ.μ ανεβαζε και το προστιμο επειδη αλλαζες συντελεστη κατι που στον 4014 δεν ισχυει εκει ειχαμε πολλες φορες την διασπαση των αιτησεων και σε 5 γιατι κερδιζες προστιμο εναντι των αμοιβων που πληρωνες παραπανω....

 

στον 4014 απο την αλλη επειδη δινεται βεβαιωση απο το συστημα τι εχεις περαιωση και ΔΕΝ ανεββαινουν τα προστιμα αναλογικα γιατι η ΚΑΘΕ παραβαση συγκρινεται με την Υ.Δ που συνηθως ειναι κατω του 50% και οι αμοιβες ειναι πιο εμγαλες συνολικα συμφερει μια αιτηση εναντι πολλων.......πχ σε εκτος σχεδιου πουχουν 4 συνεχομενα αγροτεμαχια με μια αποθηκη αυθαιρετη και με περιφραξεις θα παει 1 αιτηση και θα μπουν και οι περιφραξεις σαν ενιαια παραβαση...........αλλιως 4 αμοιβες το προστιμο το ιδιο και ο ιδιοκτητης που το θελει ετσι του κανει ο μηχανικος αγαλμα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε... δεν κατάλαβες πού ΑΚΡΙΒΩΣ βρίσκεται η ένστασή μου....

 

Η ένστασή μου βρίσκεται στο γεγονός ότι ΖΗΤΟΥΝ ντε και καλά να υποβάλλεις ξεχωριστούς φακέλλους για κάθε αυτοτελή λειτουργικά χώρο.

 

 

Και το λέω αυτό όχι γιατί διαφωνώ με το να ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να υποβάλλεις ξεχωριστό φάκελλο αλλά με το ΝΑ ΣΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ νταβατζιλίδικα.

 

 

 

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητή...

 

 

βέβαια.

δεν έχω καμμία αντίρρηση όπως το τοποθετείς..

συμφωνούμε πάντως ότι πρέπει να είναι υποβάλλεται μια αίτηση για κάθε λειτουργικά αυτοτελή ιδιοκτησία.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω κάποια πράγματα έτσι όπως ΕΓΩ τα βλέπω, για να μην παρερμηνεύονται κάποια πράγματα που γράφω... γιατί κάποιες απαντήσεις σχετικές με δικά μου posts ΔΕΝ έχουν σχέση με αυτά που θέλω να τονίσω και με τους λόγους που θέλω να τα τονίσω και ίσως φταίω εγώ αν δεν τα διευκρινίζω καλά...

 

 

Ο λόγος που επιμένω να διαχωρίζω τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες από τους λειτουργικά ανεξάρτητους χώρους έχει να κάνει με την δυνατότητα ή μη αυτών των χώρων σε κάθε περίπτωση να μπορούν να ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑΤΑ μετά από την τακτοποίησή τους!!!

 

Ως γνωστόν (τουλάχιστον για εμάς τους παλιότερους συναδέλφους) πολλές φορές οι ιδιοκτήτες ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ - ΚΑΛΑ ΣΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ !!!!!!!!

 

Ως εκ τούτου λοιπόν, από άγνοια θα δηλώσουν υπεύθυνα π.χ. ότι είναι ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ (και όχι ΧΡΗΣΤΕΣ) του αυθαίρετου διαμερίσματος της ταράτσας της πολυκατοικίας γιατί έτσι πιστεύουν πραγματικά!!!

 

Και επίσης από άγνοια, θα πιστεύουν επίσης πραγματικά ότι αφού το τακτοποίησαν, θα μπορούν να το μεταβιβάσουν (με πώληση ή γονική παροχή ή .... ) ως ανεξάρτητη ιδιοκτησία!!!!

 

Γι αυτό το λόγο και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΜΙΑ ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΗ μας "βγάζει" από την ευθύνη να ελέγξουμε το ιδιοκτησιακό (ΜΕΓΑΛΟ ΣΦΑΛΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ), ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ αφενός μεν ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ το ιδιοκτησιακό (όπως ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ θα το ελέγχαμε αν επρόκειτο π.χ. να βγάλουμε μια Ο.Α σε κάποιο ακίνητο), αφετέρου δε ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΕΛΑΤΗ τι μπορεί και τι ΔΕΝ μπορεί να κάνει ΜΕΤΑ την τακτοποίηση.

 

Επίσης να μην δεχόμαστε "αμάσητο" ότι μας πλασσάρει ο κάθε άσχετος του ΥΠΕΚΑ για το ΕΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ (ή απλά έχουμε το δικαίωμα επιλογής) να υποβάλλουμε ξεχωριστούς φακέλλους ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΧΩΡΟ, εννοώντας ως τέτοιον ακόμα κι αυτόν που ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

 

 

 

 

 

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή... :smile:

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

βέβαια.

δεν έχω καμμία αντίρρηση όπως το τοποθετείς..

συμφωνούμε πάντως ότι πρέπει να είναι υποβάλλεται μια αίτηση για κάθε λειτουργικά αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

Λειτουργικά αυτοτελή ΧΩΡΟ θέλεις να πεις, γιατί ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ αυτοτελής είναι ΜΟΝΟ αυτή που ορίζεται με σύσταση και αν όντως είναι τέτοια τότε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ εστω κι αν είναι ένας ο ιδιοκτήτης τους.

 

 

Για τους λειτουργικά αυτοτελείς χώρους λοιπόν, συμφωνούμε ότι ΜΠΟΡΕΙ να υποβάλλεται... όχι ότι ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να υποβάλλεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΉ ΑΙΤΗΣΗ.

 

Γιατί και ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ να υποβάλλεις (ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ), ΔΕΝ ΤΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να αντιμετωπίσει μελλοντικά τις ανεξάρτητες ιδιοκτησίες που ΘΑ συστήσει όπως θα μπορούσε να τις ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ την τακτοποίηση.

Edited by Kapa
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kapa

 

Συμφωνήσαμε ότι ο νόμος λέει μια αίτηση για κάθε λειτουργικά αυτοτελή ιδιοκτησία.

Καλώς ή κακώς έτσι λέει.

 

Τώρα μελλοντικά εγώ δεν ξέρω αν θα του δημιουργεί πρόβλημα ειλικρινά.

ΔΕν μπορώ να πω όμως με τόση βεβαιοτητα ότι ΔΕΝ θα του δημιουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΥΨΟΥΣ

1. Υπέρβαση ύψους σε φύλλο καταγραφής υπάρχει όταν το ύψος του κτιρίου ή μέρους του κτιρίου υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της περιοχής του ακινήτου. Για περιπτώσεις "χαμηλών κτιρίων", συγκρίνεται το ύψος τους με το ισχύον για χαμηλά κτίρια,

2. Στο μετρούμενο ύψος του κτιρίου για τον έλεγχο Υπέρβασης ύψους, ΔΕΝ συνυπολογίζεται (προστίθεται) το επιπλέον που έχει προκύψει από μη κατασκευή- ολοκλήρωση μπαζώματος ή από ξεμπάζωμα (εκσκαφή).

Δηλ. Η αφετηρία μέτρησης του ύψους του κτιρίου ξεκινά από τη στάθμη που φαίνεται στην Ο.Α ως αρχή μέτρησης των υψών.

Η διαφορά ύψους που έχει προκύψει από ξεμπάζωμα ή μη μπάζωμα βγάζει πρόστιμο μέσω αναλυτικού.

3. Υπέρβαση ύψους σε σχέση με το επιτρεπόμενο ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (δημιουργία επιπλέον χώρων), παίρνει μειωτικούς συντελεστές 0.2 ή 0.4 (ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους),

4. Όταν υπάρχει υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους της Ο.Α όχι όμως υπέρβαση και του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους και ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης τότε ΔΕΝ πάμε με τους συντελεστές 0.2 και 0.4 (γιατί αυτοί χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ στην περίπτωση Υπέρβασης ύψους σε σχέση με το επιτρεπόμενο), οπότε πάμε με αναλυτικό που περιλαμβάνει τις επιπλέον εργασίες για την ανύψωση του κτιρίου.

5. Υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους της Ο.Α αλλά ΚΑΤΩ από το μέγιστο επιτρεπόμενο ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ Υπέρβαση Δόμησης (δημιουργία επιπλέον χώρων), Το πρόστιμο για την Υπέρβαση Δόμησης βγαίνει με φύλλο καταγραφής αλλά ΧΩΡΙΣ να τσεκάρεις υπέρβαση ύψους και η διαφορά ύψους χωριστά με αναλυτικό.

 

Ευχαριστώ καταρχήν όλους τους συναδέλφους που συμμετέχουν και βοηθούν στο να ξεκαθαρίσουμε τόσα πολλά θέματα.

 

Θα ήθελα το παραπάνω post της kapa να περάσει στο 1ο μου post στις θέσεις 11-15.

 

Επίσης να προστεθεί.

 

16. Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή ιδιοκτησία.

Edited by geo21
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ....7 παραβολακια!!!εγω θεωρω οτι αυτα δεν γινονται!!

 

Τα παράβολα δε μ' απασχολούν διότι αφαιρούνται από το πρόστιμο!

Οι αμοιβές τι γίνεται που θα πρέπει να φαίνονται 7 !!!!

 

εχεις μπερδεψει λιγο τις χρησεις. εχεις μια συνδεση ΔΕΗ για ολα αυτα?μηπως εχεις μια αυτοτελη χρηση?

 

Όχι, έχω 6 "χελώνες" της ΔΕΗ στο όνομα του πελάτη! Η ΔΕΗ μπορεί να δώσει "χελώνες" σε όσους ανεξάρτητους χώρους θες και χωρίς να έχεις σύσταση!

 

ΔΕν βλέπω κάτι κακό ή παράλογο σε αυτό, συγνώμη...

 

Τις πολλές νόμιμες αμοιβές!!!

 

Στην τελική ας μην το τακτοποιήσουν... Ας στο γράψουν στην διαθήκη τους.. (να δεις τι ωραία που τους ακούγεται αυτό...)

 

Πολλά like!!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.