Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Το τι θα κάνεις είναι δικη σου επιλογή.

Σου εθεσα πιο πάνω τις εναλλακτικές και τη πρόταση μου.

Πάντως αυτό που ρώτησες για το ποια θα θεωρηθεί κύρια, δεν είναι ορθό. Αν έχει δύο κατοικίες στο όνομά του, δεν μπορείς να επικαλεστεις το κύρια και μοναδική.

Σεβαστη η γνωμη εννοειται γιαυτο αλλωστε και ρωταω.Θεωρω ομως οτι εφοσον στο ε9 αναφερονται σαν μια ετσι θα προχωρησω και εγω.σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σεβαστη η γνωμη εννοειται γιαυτο αλλωστε και ρωταω.Θεωρω ομως οτι εφοσον στο ε9 αναφερονται σαν μια ετσι θα προχωρησω και εγω.σε ευχαριστω!

 

οκ τοτε, αν δεν έχει κάποια άλλη κατοικία αλλού, μπορείς βεβαιως να την δηλώσεις ως κύρια και μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, επειδή δεν κατάλαβα καλά... εφόσον είναι ΕΝΑΣ ιδιοκτήτης, ας είναι και 2-3-4 ξεχωριστά σπίτια ή διαμερίσματα, η αίτηση ΜΙΑ δε θα είναι???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλωστον!!!υπαρχει η αποψη οτι πρεπει να γινονται χωριστες αιτησεις...και ερωτω εγω η φτωχη αρχιτεκτων..οταν βγαζω αδεια οικοδομης για δυο οροφους ΕΝΟΣ ιδιοκτητη..ΜΙΑ αδεια δεν βγαζω???εδω εφοσον παλι εχω ενα ιδιοκτητη γιατι να βαζω δυο αιτησεις??

Link to comment
Share on other sites

οχι διοτι καθε αυτοτελη ιδιοκτησια πρεπει να πληρωσει για τις παραβασεις της. Γιατι μετα καθε κατοικια μπορει να εχει διαφορετικη καταληξη, πχ πωληση η ενοικιαση.μην εξεταζεις αν ειναι σωστο η οχι, κανε αυτο που λεει ο νομος

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αυτοτελης ιδιοκτησια???ενας ειναι ο ιδιοκτητης αρα αυτοτελης η ιδιοκτησια.Αυτοτελης λεει οχι ανεξαρτητη...Δηλαδη επαναλαμβανω αν εχω να χτισω μια οικοδομη διοροφη βγαζω δυο αδειες?βγαζω μια και αν ειναι μετα να χωριστει γαι πωληση κτλ κανω συσταση.

Link to comment
Share on other sites

πως η άδεια συνδέεται με τις ιδιοκτησίες μπορείς να μου εξηγήσεις?

η άδεια συνδέεται με τους ιδιοκτήτες του οικοπέδου και ΟΧΙ με τις ιδιοκτησίες καθ''αυτές.

Link to comment
Share on other sites

O νομος ειναι μια ερωτοαπαντηση του ΥΠΕΚΑ ανυπογραφη, αλλα πουθενα μα πουθενα στους πραγματικους νομους δεν υπαρχει ο ορος ''ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ''

ειναι γελιοι οι τυποι ας αλλαξουν πρωτα τους κανονικους νομους για το τι ειναι αυτοτελης και μετα 2οροφο ιδιου ιδιοκτητη θα το δηλωσω 2 φορες

Link to comment
Share on other sites

ο νομοθετης θεωρει την αυτοτελη=ανεξαρτητη. σε αυτο που ρωτας η απαντηση ειναι οτι η αδεια για διωροφο δεν εχει το ιδιο κοστος με αδεια για μονοροφο...

 

ετσι δεν μπορεις με το ιδιο κοστος να τακτοποιεις μια πολυκατοικια με ιδια καλυψη με ενα ισογειο..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, επειδή δεν κατάλαβα καλά... εφόσον είναι ΕΝΑΣ ιδιοκτήτης, ας είναι και 2-3-4 ξεχωριστά σπίτια ή διαμερίσματα, η αίτηση ΜΙΑ δε θα είναι???

 

Τι εννοεις αυτοτελης ιδιοκτησια???ενας ειναι ο ιδιοκτητης αρα αυτοτελης η ιδιοκτησια.Αυτοτελης λεει οχι ανεξαρτητη...

 

Στο 5ο μέρος ερωτο-απαντήσεων αναφέρει ότι "Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία".

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.