Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

πως η άδεια συνδέεται με τις ιδιοκτησίες μπορείς να μου εξηγήσεις?

η άδεια συνδέεται με τους ιδιοκτήτες του οικοπέδου και ΟΧΙ με τις ιδιοκτησίες καθ''αυτές.

ισως δεν το ειπα καλα..εχω ενα ιδιοκτητη και βγαζω μαι οικοδομικη αδεια για ενα διωροφο πχ.Στην αδεια αναφερεται συνολο δομησης και οχι ανα αυτοτελη λειτουργικα ιδιοκτησια.Ετσι και εδω εχω εναν ιδιοκτητη και κανω τακτοποιηση στο συνολο της δομησης. Γιατι πρεπει να βαλω δυο αιτησεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο 5ο μέρος ερωτο-απαντήσεων αναφέρει ότι "Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία".

Letom μου αυτο δημοσιευθηκε σημερα ειναι ερωτοαπαντηση και εγω ΗΔΗ εχω βαλει πελατη να πληρωσει παραβολο!!μην το βαρεσω το εγκεφαλικο και ειμαι και 8 μηνων εγκυος..ΚΡΙΜΑΑΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς με το καλό και μην αγχώνεσαι.. !

κατα δεύτερο είναι παλιά διευκρίνηση

και κατα τρίτο εννοείται ότι τακτοποιούμε ανεξαρτητα διαμερισματα/ ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

ο νομοθετης θεωρει την αυτοτελη=ανεξαρτητη. σε αυτο που ρωτας η απαντηση ειναι οτι η αδεια για διωροφο δεν εχει το ιδιο κοστος με αδεια για μονοροφο...

 

ετσι δεν μπορεις με το ιδιο κοστος να τακτοποιεις μια πολυκατοικια με ιδια καλυψη με ενα ισογειο..

με δομηση τακτοποιω ειμαι εκτος σχεδιου..αν ηταν πχ πολυκατοικια και ο καθενας με συσταση ειναι χωριστςο ιδιοκτητης δεν θα εκανα μια αιτηση σαφως..και το κοστος ανεβαινει με την δομηση εδω οχι με την καλυψη.Αν καταλαβα τι λες..

Link to comment
Share on other sites

ο νομος κρυβει με σατανικο τροπο τα θεματα μεταβιβασεων.εκει ειναι η ιστορια να βγουνε εσοδα καθως σχεδον ολες οι μεταβιβασεις με τις βεβαιωσεις μηχανικων που απαιτουνται τωρα εχουν μπλοκαρει. γι αυτο σου λεει καθετι που ειναι λειτουργικα αυτοτελες να το κανεις ξεχωριστα

 

να πληρωσεις δηλ για οτιδηποτε μπορει να λειτουργησει η να υφισταται μονο του

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς με το καλό και μην αγχώνεσαι.. !

κατα δεύτερο είναι παλιά διευκρίνηση

και κατα τρίτο εννοείται ότι τακτοποιούμε ανεξαρτητα διαμερισματα/ ιδιοκτησίες.

μωρε μεσα στο γραφειο θα την κανω αλλα αυτο ειναι πταισμα...δηλαδη θεωρεις οτι σε εκτος σχεδιου διωροφο ενος ιδιοκτητη πρεπει να κανω δυο αιτησεις η μαλλον τρεις διοτι εχει και ενα δωματιο γραφειο στην πυλωτη και να παρω τρεις αμοιβες?

 

ο νομος κρυβει με σατανικο τροπο τα θεματα μεταβιβασεων.εκει ειναι η ιστορια να βγουνε εσοδα καθως σχεδον ολες οι μεταβιβασεις με τις βεβαιωσεις μηχανικων που απαιτουνται τωρα εχουν μπλοκαρει. γι αυτο σου λεει καθετι που ειναι λειτουργικα αυτοτελες να το κανεις ξεχωριστα

 

να πληρωσεις δηλ για οτιδηποτε μπορει να λειτουργησει η να υφισταται μονο του

γιατι εφοσον δηλωθει δεν θα μπορει να κανει συσταση οριζοντιου και να πουλησει με αυτη?

Link to comment
Share on other sites

μωρε μεσα στο γραφειο θα την κανω αλλα αυτο ειναι πταισμα...δηλαδη θεωρεις οτι σε εκτος σχεδιου διωροφο ενος ιδιοκτητη πρεπει να κανω δυο αιτησεις η μαλλον τρεις διοτι εχει και ενα δωματιο γραφειο στην πυλωτη και να παρω τρεις αμοιβες?

 

μην μπερδευεσαι με τον εναν ιδιοκτητη.δωσε ενα παραδειγμα να σου εξηγησω αν μπορω

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα οικοπεδο εκτος σχεδιου.Μεσα εχει ενα διωροφο κτισμα με δυο δωματια στο ισογειο και ενα διαμερισμα στον οροφο.Δηλωμενο στο ε9 ως ενιαιο.Ο ιδιοκτητης ειναι ενας.Η συμβολαιογραφος μου ειπε οτι δηλωνεται ολο και μετα με συσταση μπορει να πουλησει οτι θελει.εσυ μου λες οτι πρεπει να κανει δυο αιτησεις?

Link to comment
Share on other sites

γιατι εφοσον δηλωθει δεν θα μπορει να κανει συσταση οριζοντιου και να πουλησει με αυτη?

 

Πες τα καλή μου!!! Βεβαίως και μπορεί !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Βγήκε ο κάθε μ@λ@κ@ς προκειμένου να εισπράξει ΑΜΕΣΑ όσο το δυνατόν περισσότερα παράβολα (μια και το συνολικό πρόστιμο ΔΕΝ μεταβάλλεται από το πλήθος των φακέλλων) και εφηύρε τον όρο "ανεξάρτητη λειτουργικά ιδιοκτησία" !!!!!!! :angry:

 

 

Γιατί τότε και στον 3843 δεν έκαναν το ίδιο?

 

Μήπως επειδή εκεί το παράβολο ήταν το ίδιο (και μικρότερο σε σχέση με τα σημερινά) αλλά μεγάλωναν οι συντελεστές του προστίμου ανάλογα με την συνολική επιφάνεια?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.