Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Με απλή λογική και συνείδηση καθαρή:

1) Χωρίς άδεια δεν έχει ποσοστό υπέρβασης κλπ μόνο εμβαδόν.

2) Με άδεια έχει νόμιμη κάτοψη, ποσοστά υπέρβασης πάνε στα νόμιμα.

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή σε πολυκατοικία που διαμερισματα έχουν παρακολουθηματα υπόγειες αποθήκες και θέσεις στάθμευσης με χιλιοστά αλλά στο υπόγειο υπάρχουν και κοινόχρηστα τετραγωνικά τι κάνουμε?θα χωρίσουμε την παρανομία του υπογείου σε ποσοστά των χιλιοστών των διαμερισμάτων και θα τα εντάξουμε σε αιτήσεις των διαμερισμάτων και τα υπόλοιπα τετραγωνικά κοινοχρήστων του υπογείου θα πάνε με άλλο φάκελο?Εγώ νομίζω πάντως ότι όλο το υπόγειο θα πάει με μία αίτηση κοινοχρήστων και απλά το πρόστιμο επιμερίζεται ανάλογα των χιλιοστών των ιδιοκτητών που έχουν στα κοινόχρηστα!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την παρατήρηση 3 : Υπόγειο που έγινε κύριος χώρος δε βάζουμε αλλαγή χρήσης.....Το παράδειγμα 2 (ΕΚΤΟΣ σχεδίου) την υπολογίζει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε πολυκατοικία που διαμερισματα έχουν παρακολουθηματα υπόγειες αποθήκες και θέσεις στάθμευσης με χιλιοστά αλλά στο υπόγειο υπάρχουν και κοινόχρηστα τετραγωνικά τι κάνουμε?θα χωρίσουμε την παρανομία του υπογείου σε ποσοστά των χιλιοστών των διαμερισμάτων και θα τα εντάξουμε σε αιτήσεις των διαμερισμάτων και τα υπόλοιπα τετραγωνικά κοινοχρήστων του υπογείου θα πάνε με άλλο φάκελο?Εγώ νομίζω πάντως ότι όλο το υπόγειο θα πάει με μία αίτηση κοινοχρήστων και απλά το πρόστιμο επιμερίζεται ανάλογα των χιλιοστών των ιδιοκτητών που έχουν στα κοινόχρηστα!

 

ωραία να κάνεις μια δήλωση για το κοινόχρηστο υπόγειο.!!! Αν οι αυθαιρεσίες είναι μλονο εσωτερικές τι κάνεις? μόνο αναλυτικό? και για τί πράγμα? μετακίνηση τοιχών?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς 100000 συγγνώμη αν εχει απαντηθεί.

Τι γίνετε με την διευκρύνυση σχετικά με το συντελεστή παλαιότητας στις λοιπές παραβάσης....ισχύει αλλα στο σύστημα δεν μπήκε....

Τι γίνετε όμως οταν το πρόστιμο βγει (με τον συντελεστή) λιγότερο απο το παράβολο; αυτή τη στιγμή το σύστημα δεν ανταποκρίνετε σε αυτο...

Κάνω υπαγωγή στη ρύθμιση πληρώνει το παράβολο και περιμένω το σύστημα να ενημερωθεί; και αν το σύστημα μου βγάζει το πρόστιμο λιγότερο απο 900 ευρω δεν θα πρέπει να πληρωθεί το υπόλοιπο έως 22/12 όπως ορίζει ο νόμος;

Επομένως κάνουμε δεήσεις να τακτοποιηθεί το σύστημα σύντομα;

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΙΣ ΣΟΦΙΤΕΣ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΠΑΛΙ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΜΕ 0,50 ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε πολυκατοικία που διαμερισματα έχουν παρακολουθηματα υπόγειες αποθήκες και θέσεις στάθμευσης με χιλιοστά

 

Δε γίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο. Ό,τι έχει χιλιοστά, είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία. Και αντίστοιχα, ό,τι είναι παρακολούθημα δεν έχει χιλιοστά. Πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΙΣ ΣΟΦΙΤΕΣ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΠΑΛΙ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΜΕ 0,50 ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ?

 

Φίλε μου καλώς ήρθες.

Κάνε σε παρακλώ έναν κόπο πριν postάρεις οτιδήποτε να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να διαβάσεις τους

Κανόνες Συμμετοχής.

Είναι πολύ χρήσιμοι στο να υπάρχει ένας αξιοπρεπείς γραπτός διάλογος με όλα τα μέλη του forum.

Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι το να γράφεις με κεφαλαία είναι σαν να ΤΣΙΡΙΖΕΙΣ !!!!!.

Μην με παρεξηγήσεις, αλλά οι κανόνες βοηθούν πολύ στο να έχεις θετική ανταπόκριση σε αυτά που θες να μάθεις.

Και πάλι καλώς ήρθες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο. Ό,τι έχει χιλιοστά, είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία. Και αντίστοιχα, ό,τι είναι παρακολούθημα δεν έχει χιλιοστά. Πάντα.

 

Δε νομίζω.

Υπάρχουν θέσεις στάθμευσης (με χιλιοστά) που εγγράφονται ως παρακολούθημα διαμερισμάτων.

Σε παρα πολλές συστάσεις έχω δει τέτοιες.

Άρα το "πάντα" δεν είναι τόσο σωστό.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

o tpanag εχει δικιο soundholic αν έχει χιλιοστα μια αποθήκη ή μια θ. σταθμ. τότε δεν είναι παρακολούθημα. Αν είναι στο ίδιο συμβλόλαιο αυτό είναι διοτι αγοράστηκαν την ίδια μέρα. Αλλά μπορουν να πουληθουν χωριστα.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.