Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Παιδιά περίπτωση τριοροφης κατασκευής προ του 1983 που δεν έχει άδεια αλλα μπορει να νομιμοποιήσει όλα εκτός απο 20 τμ κάνω τα εξής

Τα δηλώνω όλα με τον 4014 κάθε επίπεδο και ξεχωριστή αίτηση πληρώνω έτσι τρία παράβολα

Μετά έχω περιθώριο 3 Χρόνια για να βγάλω άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22

Πως μετά ξεχωρίζω τα 20 τμ υπέρβασης δόμησης για να πληρώσω το πρόστιμο με τον 4014;

Περιμένω το ΤΕΕ να αναβαθμίσει το σύστημα και αν δεν το αναβαθμησει με αυτή την λογική τι κάνουμε χάνουμε το δικαίωμα υπαγωγής;

Ας απαντήσει κάποιοσ αν έχει καλύτερη ενημέρωση

Εγώ θα τα περάσω όλα τα τετραγωνικά σαν αυθερετο και βλέπουμε ελπίζω να προβλέψει το ΤΕΕ τέτοια περίπτωση και να μπορώ να πληρώσω στο τέλος μόνο για τα 20 τμ πρόστιμο

Στην πολεοδομια που ρωτησα μου ειπαν οτι αφου εχω 20 τμ αυθαιρετο δεν μπορω να παω με το αρθρο 22 αλλα ολη την οικοδομη μου με το 4014 και μονο πληρωνοντασ το προστημο σε ολο

 

Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας μπορείς να το δηλώσεις και με μία αίτηση, ένα παράβολο και τρία φύλλα καταγραφής. Μου έτυχε τέτοια περίπτωση. Όσο για την άδεια λογικά θα υπάρξει κάποια ενημέρωση στο πρόγραμμα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια "ξεκαθαρη" απαντηση και στη δικη μου απορια μπορω να εχω? 8-)

 

Σε εκτος σχεδιου αρτιο και οικοδομησιμο αγροτεμαχιο βγηκε αδεια το 1972 για αποθηκη 128τ.μ.

Εκ κατασκευης εγινε 180τ.μ. αποθηκης που εν συνεχεια, στους σεισμους του 1978 (Θεσσαλονικη) μετετραπη αυθαιρετα σε κατοικια....

 

Μετα απο 10 χρονια κατασκευαστηκε ΚΑΙ αποθηκη 100τ.μ., χωρις αδεια, αφου η ηδη υπαρχουσα ειχε γινει σπιτι

 

Στην τακτοποιηση των αυθαιρετων θα δηλωνω οτι εχουν αδεια ΚΑΙ τα δυο ή μονο η αποθηκη που εγινε σπιτι?

 

Και πως στο διαολο (sorry για την εκφραση) θα αποδειξω οτι η αλλαγη χρησης εγινε προ 1983?

Ουτε συμβολαια υπαρχουν, ουτε αποδειξεις ΔΕΗ, ουτε στην εφορια δηλωνοτανε...

 

Αφου στο αγροτεμάχιο εκδόθηκε μια άδεια η οποια εκτελέστηκε σχετικά σωστά!!(η διαφορά των 52τ.μ.) τότε και όποια επιπλέον αυθαίρετα κτίσματα κατασκευάστηκαν μετέπειτα, έγιναν σε ακίνητο που υπάρχει ο.α. ....είχε τέθει ερώτημα σε ένα απο τα σεμινάρια του ΤΕΕ που είχα πάει, άπλα το ερώτημα ήταν αν το αρχικό κτίριο είχε βασιστεί στην οικοδομική άδεια, εστω και αν υπήρχαν υπερβάσεις ή έγινε εντελώς αλλο κτίριο....έχουν συμβεί και αυτά προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την προσφατη διατυπωση του Ν.4030 Αρθρο 51 παρ.2 πιστευω πως ναι, πρεπει να λογαριαζουμε τα μεριδια της συστασης, παροτι θα προτιμουσα οχι.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερινο σεμιναριο του ΤΕΕ ΤΚΜ:

Αυτο περι ιδανικων μεριδιων στον 4030 εννοει το εξης:

Εαν εχει γινει συσταση οριζοντιου ή καθετης ιδιοκτησιας μεχρι 25/11/11 (ημερομηνια δημοσιευσης του νομου), τοτε τυχον αυθαιρεσια σε μια εκ των ιδιοκτησιων ΔΕΝ επηρεαζει τα υπολοιπα δομησης σε καποια αλλη ιδιοκτησια. Μπορει δηλαδη αν εχει υπολοιπο δομησης να βγαλει αδεια προσθηκης χωρις να επηρρεαζεται απο αυθαιρεσια αλλης ιδιοκτησιας.

Και κατηγορηματικα ειπε οτι ο ελεγχος των υπερβασεων γινεται και σε οριζοντιες και σε καθετες ιδιοκτησιες σε σχεση με τα μεγιστα επιτρεπομενα στο οικοπεδο. Χτυπουσε και τα χερια στο γραφειο. :???:

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερινο σεμιναριο του ΤΕΕ ΤΚΜ:

Και κατηγορηματικα ειπε οτι ο ελεγχος των υπερβασεων γινεται και σε οριζοντιες και σε καθετες ιδιοκτησιες σε σχεση με τα μεγιστα επιτρεπομενα στο οικοπεδο. Χτυπουσε και τα χερια στο γραφειο. :???:

 

Μακάρι να είναι έτσι.... αλλά τώρα πια αμφιβάλλω για όλα όσα μας λένε.... έτσι κι αλλιώς θα βγει αργότερα μια ερωταπάντηση που θα το αλλάξει κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.