Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Η στρωση τσιμεντου σε αυλειο χωρο σε αυθαιρετη ισογεια χωρις αδεια κατοικια μπαινει στο προστιμο? με αναλυτικο?

 

Μη σε πάρω στο λαιμο μου αλλά η τσιμεντόστρωση αποτελεί απλή εξυγίανση εδάφους οπότε λογικά δεν θεωρείται παράβαση (χωρίς μπάζωμα υποθέτω, έτσι;). Αν τη θεωρούν κι αυτη παράβαση, τότε θα πρέπει να είναι πολύ απεγνωσμένοι. Μετά τι θα βάλουμε, τα δέντρα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μη σε πάρω στο λαιμο μου αλλά η τσιμεντόστρωση αποτελεί απλή εξυγίανση εδάφους οπότε λογικά δεν θεωρείται παράβαση (χωρίς μπάζωμα υποθέτω, έτσι ;). Αν τη θεωρούν κι αυτη παράβαση, τότε θα πρέπει να είναι πολύ απεγνωσμένοι. Μετά τι θα βάλουμε, τα δέντρα?

 

Η τσιμεντόστρωση είναι παράβαση φύτευσης... έτσι είχε ερμηνευτεί και από τη κα Λεμπέση... αλλά υπάρχει και ένα παραθυράκι... το κατά πόσο ισχύει αυτό μόνο για τα εντός σχεδίου... γιατί στα εκτός σχεδίου δεν ελέγχαμε φύτευση... γενικώς ότι θέλεις κάνεις...

Πρόταση: Αν μπορείς να μη φαίνεται στις φωτογραφίες ώστε να είσαι ΟΚ και άσ'το να φανεί ότι έγινε εκ των υστέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας στα παρακάτω θέμα.

Έχω τριόροφο κτίριο κατοικίας σε περιοχή εντός οικισμού με Ο.Α. Στο ισόγειο είχε γίνει δέσμευση χώρου στάθμευσης χωρίς να υπολογισθεί στον Σ.Δ.

Ο παραπάνω χώρος έχει μετατραπεί σε ανεξάρτητη κατοικία.

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής :

1. Στον υπολογισμό του προστίμου θα πάει ως αλλαγή χρήσης?

2. Θα πάρει μειωτικό συντελεστή 0.50 (Β.Χ.) όπως παίρνουν τα υπόγεια που έχουν γίνει κατοικίες?

3. Αν ισχύουν τα παραπάνω σε μελλοντική σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών (που επιθυμεί να κάνει ο ιδιοκτήτης) θα προκύψει πρόβλημα αφού ο χώρος θα φαίνεται ως βοηθητικός μετά την τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι

2. Όχι, τα υπόγεια παίρνουν 0,5 λόγω στάθμης, όχι λόγω προηγούμενης βοηθητικής χρήσης

3. Βοηθητικός δε θα φαίνεται, αφού το δηλώνεις ως κύριο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδερφε για την απάντηση σου.....Άρα με λιγα λόγια τα ευμενέστερα σε κάθε περίπτωση.......

καλησπέρα,θέλω την γνώμη σας, εχω κτίριο με τις εξής αυθαιρεσίες.

100.τ.μ. υπέρβαση δόμησης

70 τ.μ. υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και

25 τ.μ. υπέρβαση δόμησης , κάλυψης και πλάγιων αποστάσεων

άρα θα έχω τρία φύλλα καταγραφής!

πως θα κάνω όμως τον έλεγχο. Για κάθε φύλλο ξεχωριστά συγκρίνοντας τα με τα επιτρεπόμενα δηλ:

Ελεγχος υπέρβασης δόμησης : 100τ.μ./200τ.μ.(επιτρεπόμενα), 70τ.μ./200τ.μ., 25τ.μ./200τ.μ. ή (100+70+25)/200(επιτρεπόμενα)

Ελεγχος υπέρβασης κάλυψης: 70τ.μ./200τ.μ.(επιτρεπόμενα), 25τ.μ./200τ.μ. ή (70+25)/200(επιτρεπόμενα) ?

το άθροισμα των υ.δ/επιτρεπόμενη δόμηση

το άθροισμα των υ.κ/επιτρεπομένη κάλυψη

Άρα συνοψίζοντας βάσει της Γ΄2 και Θ΄4, αθροίζουμε υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.α., ελεγχω τις συνολικές υπερβάσεις με τα επιτρεπόμενα , βγάζω τους δυσμενέστερους συντελεστές και αυτούς χρησιμοποιώ στα φύλλα καταγραφής που φτιάχνω. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.,,

 

 

 

Τελικά τι απ' όλα ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδερφε για την απάντηση σου.....Άρα με λιγα λόγια τα ευμενέστερα σε κάθε περίπτωση.......

καλησπέρα,θέλω την γνώμη σας, εχω κτίριο με τις εξής αυθαιρεσίες.

100.τ.μ. υπέρβαση δόμησης

70 τ.μ. υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και

25 τ.μ. υπέρβαση δόμησης , κάλυψης και πλάγιων αποστάσεων

άρα θα έχω τρία φύλλα καταγραφής!

πως θα κάνω όμως τον έλεγχο. Για κάθε φύλλο ξεχωριστά συγκρίνοντας τα με τα επιτρεπόμενα δηλ:

Ελεγχος υπέρβασης δόμησης : 100τ.μ./200τ.μ.(επιτρεπόμενα), 70τ.μ./200τ.μ., 25τ.μ./200τ.μ. ή (100+70+25)/200(επιτρεπόμενα)

Ελεγχος υπέρβασης κάλυψης: 70τ.μ./200τ.μ.(επιτρεπόμενα), 25τ.μ./200τ.μ. ή (70+25)/200(επιτρεπόμενα) ?

το άθροισμα των υ.δ/επιτρεπόμενη δόμηση

το άθροισμα των υ.κ/επιτρεπομένη κάλυψη

 

 

Τελικά τι απ' όλα ιχύει;

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι

2. Όχι, τα υπόγεια παίρνουν 0,5 λόγω στάθμης, όχι λόγω προηγούμενης βοηθητικής χρήσης

3. Βοηθητικός δε θα φαίνεται, αφού το δηλώνεις ως κύριο.

 

Πως είσαι τόσο σίγουρος για το 3 Thodoris και το γράφεις έτσι απλά. Αυτό είναι θέμα συμβολαιογράφου.

Link to comment
Share on other sites

To τι θα γίνει συμβολαιογραφικά ας ρωτήσει συμβολαιογράφο.

Εγώ απάντησα πως θα φαίνεται ο χώρος ως τακτοποιημένος, πάντα κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

'Ενας χώρος είναι βοηθητικός και παίρνει μειωμένο συντελεστή 0.50 ακόμη και αν είναι ισόγειος. Αφού λοιπόν στο ισόγειο garage δεν υπόλογίζουμε αλλαγή χρήσης (σωστά κατά την γνώμη μου) τοτέ γιατί δεν μπορούμε να το υπολογίσουμε και με μειωτικό 0.50?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γκαράζ ή κατοικία;

ΑΝ είναι γκαράζ οκ, αλλά αν είναι κατοικία τώρα δεν παίρνει.

Αν επιμένεις μπορείς να βάλεις. Δική σου υπόθεση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.