Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

κατά τον έλεγχο μιας κατασκευής για αυθαιρεσίες το περίγραμμα του κτιρίου βρίσκεται μέσα στο ποσοστό ανοχής του 2% (υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις), υπάρχουν κάποιες άλλες αυθαιρεσίες και θα υποβάλω φάκελο. Στα σχέδια που θα υποβάλω στο περίγραμμα του κτιρίου θα περιγράψω αυτό που μέτρησα που ειναι στο όριο ανοχής ή θα βάλω αυτά που προβλέπει η άδεια?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να βάλεις αυτά που είναι στην πραγματικότητα (επειδή αυτήν αποτυπώνεις)

ποιός ο λόγος να μην βάλεις αυτά;

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις αυτά που είναι στην πραγματικότητα (επειδή αυτήν αποτυπώνεις)

ποιός ο λόγος να μην βάλεις αυτά;

αυτό να φανταστώ θα συμβεί και στη περίπτωση που θα βγεί οικ. άδεια, δηλ. στο διάγραμμα κάλυψης θα βάλω αυτά που αποτύπωσα παρόλο που υπάρχει αυτή η διαφορά στις διαστάσεις και παράλλα μια μικρή αυξηση της επιφάνειας και του όγκου στα όρια ανοχής! το λέω κυρίως μήπως δούν τις διαφοροποιήσεις και ζητήσουν καμιά άδεια για αύξηση όγκου κτλ...

sorry για τις επιμόνες κ μαλλον χαζές ερωτήσεις αλλά ειμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο χώρο και έχω ένα αγχος...

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δηλαδή αν και 3 τ.μ. πρέπει να κάνω τρεις δηλώσεις λόγω οριζόντιας,

Αν κάνω μία θα έχω πρόβλημα αφού έτσι και αλλιώς θα βγάλω άδεια οπότε όλα θα πάνε προς νομιμοποιήση;

Επίσης για να βγάλω άδεια πρέπει να είναι νόμιμη όλη η οικοδομή παρ' όλο που αυτός που θέλει να κτίσει έχει μόνο τον πρώτο όροφο;

Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτή,

Δεν ξέρω αν χαζές οι ερωτήσεις μου, είμαι καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Υπόγειο πολύ μικρού ελεύθερου ύψους (1.50 μ.) που έχει κατασκευασθεί καθ'υπέρβαση αδείας δηλώνεται κανονικά σαν βοηθητικός χώρος ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό να φανταστώ θα συμβεί και στη περίπτωση που θα βγεί οικ. άδεια, δηλ. στο διάγραμμα κάλυψης θα βάλω αυτά που αποτύπωσα παρόλο που υπάρχει αυτή η διαφορά στις διαστάσεις και παράλλα μια μικρή αυξηση της επιφάνειας και του όγκου στα όρια ανοχής! το λέω κυρίως μήπως δούν τις διαφοροποιήσεις και ζητήσουν καμιά άδεια για αύξηση όγκου κτλ...

sorry για τις επιμόνες κ μαλλον χαζές ερωτήσεις αλλά ειμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο χώρο και έχω ένα αγχος...

οι νέες διαστάσεις θα αποτελούν κατά κάποιο τρόπο και ενημέρωση της παλιάς ο.α (που θα μπορούσε να γίνει τότε -στο στάδιο ηλεκτρ/σης της)

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δηλαδή αν και 3 τ.μ. πρέπει να κάνω τρεις δηλώσεις λόγω οριζόντιας,

Αν κάνω μία θα έχω πρόβλημα αφού έτσι και αλλιώς θα βγάλω άδεια οπότε όλα θα πάνε προς νομιμοποιήση;

Επίσης για να βγάλω άδεια πρέπει να είναι νόμιμη όλη η οικοδομή παρ' όλο που αυτός που θέλει να κτίσει έχει μόνο τον πρώτο όροφο;

Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτή,

Δεν ξέρω αν χαζές οι ερωτήσεις μου, είμαι καινούργια.

 

Διάβασε αυτό, πιθανότατα σε ενδιαφέρει;

 

Αρ. Πρωτ.: 5298

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ∆ΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ & ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ & ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΗ ∆ΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΕΟ∆ΟΜΙΑΣ

 

Θέµα : «∆υνατότητα χορήγησης άδειας δόµησης σε συνιδιοκτησίες µε αυθαίρετα κτίσµατα»

 

Σε απάντηση του ανωτέρω σχετικού εγγράφου σας, σας γνωρίζουµε τα εξής:

Σύµφωνα µε το άρθρο 23 παρ. 3 του Ν. 1577/85, όπως ισχύει, στην κάλυψη και στο συντελεστή δόµησης

του οικοπέδου που έχει πραγµατοποιηθεί προσµετρώνται τα υπάρχοντα κτίσµατα, νοµίµως υφιστάµενα ή όχι.

Εποµένως κατά την έκδοση οικοδοµικής αδείας προσθήκης σε συνιδιόκτητα οικόπεδα, είναι απαραίτητο να

υπολογιστούν στο σ.δ. και στην κάλυψη του οικοπέδου όλα τα υπάρχοντα κτίσµατα.

Κατ’εξαίρεση στην περίπτωση που κάποιο από τα κτίσµατα είναι αυθαίρετο και έχει υπαχθεί στη

ρύθµιση του Ν.4014/2011, εφαρµόζεται η παρ. 2 του άρθρου 24 του Ν.4014/2011, όπως ισχύει µετά τη

συµπλήρωσή της µε την παρ.2 του άρθρου 51 του Ν.4030/2011, σύµφωνα µε την οποία στην περίπτωση που

το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους ιδιοκτήτες και έχει συσταθεί ή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία µέχρι τη

δηµοσίευση του παρόντος, για τον υπολογισµό των πολεοδοµικών µεγεθών που αναλογούν στα ιδανικά µερίδια

κάθε συνιδιοκτήτη δεν λαµβάνονται υπόψη οι κατασκευές που έχουν εκτελεστεί από άλλο συνιδιοκτήτη.

Επισηµαίνεται ότι σε κάθε περίπτωση αν δεν υποβληθεί δήλωση ή αν δεν περατωθεί εµπρόθεσµα η

διαδικασία υπαγωγής στις διατάξεις του Ν.4014/2011, εφαρµόζονται οι ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις.

 

Καλησπέρα

Υπόγειο πολύ μικρού ελεύθερου ύψους (1.50 μ.) που έχει κατασκευασθεί καθ'υπέρβαση αδείας δηλώνεται κανονικά σαν βοηθητικός χώρος ?

 

Ναι!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.