Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μόνο το ξεμπάζωμα!!

 

Ωραία... Οπότε υπολογίζω τις εργασίες για το ξεμπάζωμα και τις περνάω σε ποιο σημείο στο σύστημα του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα; Πως;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αντιμετωπισα το εξης προβλημα σημερα:

την Παρασκευη πληρωσα το παραβολο για μια τακτοποιηση περιπου στις 1:40 με 2:00 η ωρα το μεσημερι

σημερα περιμενα να περαστει στο συστημα για να πληρωσω το υπολοιπο ποσο εφαπαξ, ωστε αυριο να βγει η βεβαιωση

και να υπογραφουν συμβολαια που επειγουν παρα πολυ

το αποτελεσμα? Μεχρι στις 3 το μεσημερι δεν ειχε περαστει στο συστημα και δεν καταφερα να πληρωσω

(στις 3:20 φανηκε, και σιγουρα δεν ηταν 24 ωρες!!)

Ξερει κανεις αν αφου πληρωσω αυριο πως θα βγει η βεβαιωση αυθημερον?

 

υγ1 επαιρνα συνεχως στο ΤΕΕ κ φυσικα δεν το σηκωσαν. Στο τοπικο ΤΕΕ μου ειπαν οτι ειναι θεμα της τραπεζας.

Στην τραπεζα μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα

υγ 2 Αντε τωρα να εξηγησω σε πωλητη, αγοραστη, συμβολαιογραφο κλπ οτι δεν φταιω εγω

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα έπρεπε να τους προετοιμάζεις με τα κόλπα και τις καθυστερήσεις του συστήματος ώστε να μην τους έρθει ξαφνικό.

 

 

Ωραία... Οπότε υπολογίζω τις εργασίες για το ξεμπάζωμα και τις περνάω σε ποιο σημείο στο σύστημα του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα; Πως;

 

Σαν λοιπή παράβαση.Ρίξε μια ματιά σε όλες τις παραπομπές της σελίδας του ΥΠΕΚΑ, θα σου λυθούν χιλιάδες απορίες.

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=762&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Ανοιχτη θεση παρκινγκ η οποια εχει γινει κηπος! (δηλαδη δεν υπαρχει πλεον προσβαση να παρκαρει εκει αυτοκινητο. Εχει γινει κηπος διαμερισματος...)

 

Πως θα το αντιμετωπιζατε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να υπάρχουν πολλές επιλογές...εκτός από τα:

1. Η λεγόμενη "γαργάρα".... Ετριβες τα μάτια σου όταν περνούσες από το σημείο και δεν το είδες!

2. Απλώς 500άρικο ως κατ13 αν υπάρχουν εργασίες π.χ. περίφραξης για αποκλ. χρήση ή κάτι άλλο...

 

Αν δηλαδή η αλλαγή είναι μόνο ότι δεν υπάρχει πρόσβαση, τί να χρεώσεις...!?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Ανοιχτη θεση παρκινγκ η οποια εχει γινει κηπος! (δηλαδη δεν υπαρχει πλεον προσβαση να παρκαρει εκει αυτοκινητο. Εχει γινει κηπος διαμερισματος...)

Πως θα το αντιμετωπιζατε?

 

Δεν χρειάζεται να το δηλώσεις.....

Όταν χρειαστεί βεβαίωση, θα έχουν "μαραθεί" τα λουλούδια και θα μπορεί να "σταθμεύσει" αυτοκίνητο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προσβαση για αυτοκινητο, οπως εχει διαμορφωθει η νεα κατασταση...

2 λυσεις μου ερχονται στο μυαλο:

 

1) Αναλυτικος (Κοστος διαμορφωσης νεας καταστασης - κοστος διαμορφωσης καταστασης στην αδεια) (Αληθεια, τι γινεται αν βγει αρνητικο???)

2) Αδεια, αρθ. 26 κλπ.

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το δηλώσεις.....

και εγω προς τα εκει κλεινω. Αλλα με μια επιφυλαξη, δεν ξερω αν παιζει κανενα ρολο, αν ειναι δεσμευμενο το παρκινγκ.

 

Περιπτωση που η ραμπα για κλειστη θεση σταθμευσης (που μετατραπηκε σε κατοικια βεβαιως) δεν εγινε,

την βαζω με αναλυτικο ή καθολου?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι να κανω μια ερωτηση ποθ μπορει να ειναι λιγο κοινοτυπη..εχω κτιριο με ο.α. και υπογειο το οποιο δεν φαινεται στην αδεια ( το οποιο δεν ειναι ξεμπαζωτο αρα λογικα δεν μετραει στην δομηση ) και ειναι εντος περιγραματος της οικοδομης πως υπολογιζεται?????αν καποιος μπορει να με βοηθησει..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση που η ραμπα για κλειστη θεση σταθμευσης (που μετατραπηκε σε κατοικια βεβαιως) δεν εγινε,

την βαζω με αναλυτικο ή καθολου?

 

Με αναλυτικό...

 

 

συναδελφοι να κανω μια ερωτηση ποθ μπορει να ειναι λιγο κοινοτυπη..εχω κτιριο με ο.α. και υπογειο το οποιο δεν φαινεται στην αδεια ( το οποιο δεν ειναι ξεμπαζωτο αρα λογικα δεν μετραει στην δομηση ) και ειναι εντος περιγραματος της οικοδομης πως υπολογιζεται?????αν καποιος μπορει να με βοηθησει..ευχαριστω πολυ

 

Υπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.