Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Περίπτωση ισόγειας αποθήκης (κατά την άδεια του 1959), ανεξάρτητης οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίας (πολυκατοικία με καταστήματα στο ισόγειο και κατοικίες στους ορόφους), η οποία είχε μετατραπεί σε κατοικία και χρησιμοποιείται εδώ και κάποια χρόνια ως ιατρείο.

 

Υπάρχει στα χέρια της ιδιοκτήτριας (κατά καλή της τύχη) έγγραφο αυτοψίας από την ΔΟΥ από την εποχή που της έκανε γονική παροχή ο πατέρας της, όπου αναφέρεται ότι ΤΟΤΕ (προ του 1983) ο χώρος είχε ήδη χρήση κατοικίας και ως τέτοιος χρεώθηκε για τον υπολογισμό του φόρου γονικής παροχής.

 

Ακόμα δεν έχω τα στοιχεία στα χέρια μου, αλλά ας υποθέσουμε ότι έτσι είναι....

 

Θα πρέπει να τακτοποιηθεί ως κατοικία (χωρίς αλλαγή χρήσης λόγω του ότι η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία) οπότε και θα υπάρχει το πλεονέκτημα της απόδειξης παλαιότητας?????

 

ή

 

λόγω του ότι χρησιμοποιείται ως ιατρείο θα πρέπει να πάει στην κατηγορία "Υπηρεσίες" (πιθανότατα με αλλαγή χρήσης λόγω του ότι η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία ή όχι λόγω του ότι στο ισόγειο υπάρχουν καταστήματα )?

 

Στη συνέχεια θα χρειαστεί βεβαίωση Κύριας Χρήσης για την ανανέωση της άδειας λειτουργίας .

 

Σημειωτέον ότι τα ιατρεία μπορούν να λειτουργούν εντός χώρων με χρήση κατοικίας.

Από πλευράς επιτρεπομένων χρήσεων η περιοχή είναι ούτως ή άλλως Γενικής Κατοικίας.

 

 

Τι λέτε?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά θα έχει κάτι από τον οδοντιατρικό σύλλογο όταν άνοιξε το Ιατρείο. Οπότε αν έχει, έχεις και απόδειξη παλαιότητας.

Προσωπικά θα το έβαζα αλλαγή χρήσης από αποθήκη (με βάση την άδεια) σε υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλωθεί σαν υπηρεσία θα πρέπει να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας, πιστεύω.

Προσωπικά θα το δήλωνα σαν αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντός οικισμού όπου υπάρχει και εκτός σχεδίου τμήμα έχουμε αυθαίρετες αποθήκες στο εκτός σχεδίου τμήμα.

 

Για τον υπολογισμό του προστίμου επιλέγω με ΟΑ (υπάρχει κατοικία με άδεια) και εντός σχεδίου καθότι το οικόπεδο είναι ενιάιο. Οι αποθήκες ελέγχονται με τα εκτός σχεδίου δεδομένα; Δηλαδή απόσταση απο το όριο 15μ ; Σαν ΣΔ και κάλυψη παίρνω του οικισμού φαντάζομαι ( ; ) .

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

για αυτο το υπογειο της Κapa,

νομίζω οτι,

αφου χρησιμοποιείται σαν "επαγγελματική στεγη" απο πολλων ετων...

θα πρεπει και ολες οι σχετικες δηλωσεις του ιδιοκτητη

Ε1 , Ε9 και Ε2, να το αναφερουν με τον "κωδικό" της χρησης του σαν επαγγελματικη στεγη....στην οποία η ιδιοκτητρια ασκει "ιδιόχρηση"

.και οχι σαν "αποθήκη" ή "κατοικία"

 

Επομενως...η αλλαγη χρησης ειναι αποδεδειγμένη...

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη συναδέλφισσα πως μπορείς να εκδόσεις άδεια λειτουργίας ιατρείου σε κατοικία;

Γιατί πριν από 4-5 χρόνια εξέδωσα άδεια αλλαγής χρήσης σε κατοικία για να λειτουργήσει οδοντοιατρείο, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε γιατί γενικότερα με άδειες λειτουργίας δεν ασχολούμαι.

Πάντως αν είναι έτσι όπως τα λες για ποιο λόγο να δηλωθεί ως υπηρεσίες εφόσον κάνεις χρήση της κατοικίας για την παλαιότητα και την επικρατούσα χρήση. Αν δηλώσεις υπηρεσίες και η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία πρέπει να πληρώσει και για αλλαγή χρήσης.

Τέλος εφόσον η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία θέμα μελέτης στατικής επάρκειας κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πείτε πως θα αντιμετωπίζατε την παρακάτω περίπτωση.

 

το υπόγειο οικοδομής με Ο.Α. φαίνεται ως αποθήκη. στην πραγματικότητα το έχουν κάνει χώρο στάθμευσης. υπερβάσεις τετραγωνικών δεν υπάρχουν.θέλει ο ιδιοκτήτης να πουλήσει μια θέση. ο υποψήφιος αγοραστής ζήτησε σχέδια που να δείχνουν ότι είναι όντως χώρος στάθμευσης. τι θα προτείνατε;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αφορά ξεχωριστή οριζόντια διαδικασία και η σύσταση κατά τη γνώμη μου είναι παράνομη.

Πρόκειται για υπόγειο βοηθητικό χώρο που άλλαξε χρήση σε επίσης βοηθητικό χώρο. Είναι πολύ σημαντικό από που έχει το αυτοκίνητο πρόσβαση;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στο υπόγειο υπήρχαν θέσεις στάθμευσης και αποθήκες. Κάποια αποθήκη έγινε Θ.Σ.

Με έκδοση οικοδομικής αδείας "Μετατροπή αποθηκευτικού χώρου σε Θ.Σ." μπορεί να γίνει νόμιμα η δουλειά αλλά απαιτεί και να μπορεί να μπει νόμιμα το αυτοκίνητο στη Θ.Σ. (διάδρομοι, διαστάσεις)

Με ν4014 δεν ξέρω.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να εκδώσει άδεια δόμησης και να δείξει πως η αλλαγή γίνεται τώρα;

Νομίζω πως η ρύθμιση αν χρειάζεται είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.