Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σε σχέση με την υπέρβαση ύψους.... όπως και με την παραβίαση Δ... (τα οποία αποτελούν ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΤΙΜΕΣ και δεν συναρτώνται από την επιφάνεια του οικοπέδου) συμφωνείς με την άποψη ότι μπορούμε να τεμαχίσουμε επιφάνειες? Δηλ. ΥΥ < και ΥΥ > 20% και Παραβίαση Δ < και Παραβίαση Δ > 20% ????

 

Κι εγώ είμαι αυτής της άποψης με δεδομένο ότι συγκρίνουμε με απόλυτες ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ και ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαχωριστικές γραμμές (καθ' ύψος ή οριζόντια) σε αντίθεση με την κάλυψη και τη δόμηση που μπορούν να αναπτυχθούν στο ΙΔΙΟ οικόπεδο με αμέτρητους τρόπους...... αλλά γενικά υπάρχουν διαφωνίες...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την ΥΥ οι περιπτώσεις που μπορεί να εφαρμοστεί αυτός ο διαχωρισμός είναι αυτές των κεκλιμένων επιφανειών, δηλ υπέρβαση ΙΣ στις περιπτώσεις επεκτάσεων ρετιρέ ή σοφίτες κάτω από αυθαίρετες στέγες. Στις περιπτώσεις αυτές προτείνω αρχικά την υιοθέτηση της μέσης τιμής υπέρβασης και σύγκριση με τα επιτρεπόμενα (εφόσον προκύψει <20% η μέθοδος αυτή προκύπτει οικνμκότερη) ή εναλλακτικά την τμηματοποίηση του χώρου σε < και >20%. Συμφωνώ μαζί σου και είναι αυτό που πρότεινα και παραπάνω.

 

Για τις παραβιάσεις πρασσιάς ή Δ, από την πρώτη εγκύκλιο που αναφέρει ομαδοποίηση ομοειδών υπερβάσεων ή κάτι τέτοιο, μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι έτσι πρέπει να εργαστούμε τμηματοποιώντας σε εντός και εκτός περιγράμματος του offset = 20% της γραμμής επιτρεπόμενης δόμησης-ΟΓ. Kαι σε αυτό συμφωνούμε. Έτσι έχω εργαστεί στις περισσότερες των περιπτώσεων με εξαίρεση μίας μικρής αποθήκης όπου η διαφορά στο πρόστιμο ήταν κάτι σαν 50€ όπου και δεν ασχολήθηκα περισσότερο...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

.....ή δε θα βάζατε φωτο εξωτερικές αφού το θέμα είναι ΜΟΝΟ η αλλαγή χρήσης?)

 

Φωτογραφίες ΜΟΝΟ εξωτερικές όλων των όψεων (αν είναι δυνατόν).

Link to comment
Share on other sites

Στόχος είναι τα ...παραπάνω 500άρικα!!!

Τα οποία για να μην ξεχνιόμαστε γίνονται ...400άρικα ή ακόμα και 75άρικα (αν υπολογίσουμε συντελεστές παλαιότητας)!!!!

 

Ιάσονα, οι συντελεστές παλαιότητας επιρρεάζουν και του αναλυτικούς ,δηλαδή τα 500άρικα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ακόμα δεν το έχουν φτιάξει στο ΤΕΕ.....

Προσωπικά θα ζητήσω επιστροφές από το "πράσινο ταμείο" όταν ανοίξει η διαδικασία.....

Και σε όλες τις περιπτώσεις αυτές το έχω αναφέρει στα σχόλια κάθε δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε οροφο πολυκατοικιας που ειναι και το διαμερισμα μου υπαρχουν 4 διαμερισματα και στα εγκεκριμενα πολεοδομικα 5

Στην πραξη το ενα μικρο διαμερισμα που ηταν Δ-Κ-Μπ μοιραστηκε στα αλλα δυο...

Εχει γινει συσταση οριζοντιου το 2009 παρα το οτι η οικοδομη ειναι του 1977 και τα εμβαδα που προεκυψαν, παρθηκαν απο πινακα χιλιοστων και συμφωνουν με την υπαρχουσα κατασταση του ΤΩΡΑ

Σχεδια συστασης η συμβολαιογραφος ΔΕΝ επισυναψε, μονο με τον πινακα εκανε τη συσταση....

Θα ψαξω να βρω στα εργολαβικα προσυμφωνα του 1976 αν υπαρχουν επισυναπτομενα σχεδια αντιπαροχης που να δειχνουν τον οροφο οπως και τα ποσοστα ως ειναι τωρα...

 

Στο δια ταυτα, δηλωνω το διαμερισμα μου ως μοναδικη παραβαση τη διαμερισματωση και προχωραω πληρωνοντας 500αρικο και τελος?

Προφανως δε χρειαζεται συναινεση απο κανεναν καθως δε φαγωθηκε το παραμικρο απο ιδιοκτητη υπαρχων...

 

Ορθον?

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί καπου αυτό? Δεν το έχω πάρει είδηση.Είναι βέβαια πολύ σωστό.

 

 

(Γ΄20) Για τον αναλυτικό υπολογίζεται και συντελεστής παλαιότητας εφόσον τεκμηριώνεται. – δεν έχει συμπεριληφθεί η δυνατότητα αυτή

 

 

Σε οροφο πολυκατοικιας που ειναι και το διαμερισμα μου υπαρχουν 4 διαμερισματα και στα εγκεκριμενα πολεοδομικα 5

Στην πραξη το ενα μικρο διαμερισμα που ηταν Δ-Κ-Μπ μοιραστηκε στα αλλα δυο...

Εχει γινει συσταση οριζοντιου το 2009 παρα το οτι η οικοδομη ειναι του 1977 και τα εμβαδα που προεκυψαν, παρθηκαν απο πινακα χιλιοστων και συμφωνουν με την υπαρχουσα κατασταση του ΤΩΡΑ

Σχεδια συστασης η συμβολαιογραφος ΔΕΝ επισυναψε, μονο με τον πινακα εκανε τη συσταση....

Θα ψαξω να βρω στα εργολαβικα προσυμφωνα του 1976 αν υπαρχουν επισυναπτομενα σχεδια αντιπαροχης που να δειχνουν τον οροφο οπως και τα ποσοστα ως ειναι τωρα...

Στο δια ταυτα, δηλωνω το διαμερισμα μου ως μοναδικη παραβαση τη διαμερισματωση και προχωραω πληρωνοντας 500αρικο και τελος?

Προφανως δε χρειαζεται συναινεση απο κανεναν καθως δε φαγωθηκε το παραμικρο απο ιδιοκτητη υπαρχων...

Ορθον?

 

Είναι απλούστατη περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου.

Δεν χρειάζεται συναίνεση.

Ο πελάτης σου κάνει τη δήλωση και υποβάλλεις σχέδιο ολόκληρου του ορόφου όπως είναι τώρα και βεβαίως και το εγκεκριμένο.

500 ευρώ πρόστιμο και τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ακόμα δεν το έχουν φτιάξει στο ΤΕΕ.....

Προσωπικά θα ζητήσω επιστροφές από το "πράσινο ταμείο" όταν ανοίξει η διαδικασία.....

Και σε όλες τις περιπτώσεις αυτές το έχω αναφέρει στα σχόλια κάθε δήλωσης.

 

Πιο πιθανό είναι να υπάρχει ο Άγιος Βασίλης... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ΔΕΝ πρόκειται κι αυτοί να ζητήσουν extra πρόστιμο για περιπτώσεις που πάνε με αναλυτικό αλλά έχουν και ΥΚ ή ΥΔ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.