Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

@ nzerman

 

σε ευχαριστω πολυ...στο post μου οντως ειχα ξεχασει να αναφερω οτι δεν υπαρχει οριζοντια ιδιοκτησια-οροφοκτησια, κατι που θα υποστηριζε περισσοτερο την αποψη μου πανω ερωτημα μου...

επισης ειμαι και εγω συμφωνος...στο οτι η αυθαιρεσια αφορα ολο το κτηριο...καθως το υψος που αυθαιρετα κερδιζει ο υποκειμενος οροφος, αμεσα επηρεαζει τα υποστηλωματα του υπερκειμενου και οσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα μηκους τοσο μεγαλυτερος ειναι ο κινδυνος να δημιουργηθουν κοντα υποστηλωματα στον ανω οροφο...με καθολικες συνεπειες στην συμπεριφορα του φορεα...

θα περιμενω να δω τι οδηγιες επιτελους θα δοθουν απο ΥΠΕΚΑ για ΔΕΔΟΤΑ και γενικα για το που θα πρεπει να εφαρμοζουμε στατικο ελεγχο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυθαίρετο ισόγειο λεβητοστάσιο (ξεχωριστό κτίσμα) που εξυπηρετεί διώροφη οικία θεωρείτε ότι μπορεί να δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος και να πάρει τον συντελεστή 0,5?

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Έγινε διόρθωση από την ομάδα συντονισμού.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημά σου Απόστολε θεωρώ ότι μπορεί να πάρει το 0,5.Μπορεί να μην είναι αποθήκη αλλά είναι στην ουσία βοηθητικός χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω υπερβαση υψους σε ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ οροφο-διαμερισμα, ενω το συνολικο υψος της πολυκατοικιας εχει διατηρηθει οπως στην αδεια, τι κανουμε?

Θεωρειται Υ.Υ (20% κλπ). η. Μπορει να παει και με παραβαση 13?

Link to comment
Share on other sites

σε οριζόντια ιδιοκτησία εξετάζονται οι δικές της αυθαιρεσίες σε σχέση με το εγκεκριμένο σχέδιο.

Υπέρβαση ύψους και υπολογισμός με συντ. 0.20 ή 0.40, ανάλογα αν η υπέρβαση ύψους είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη του 20% αντίστοιχα και κλικάροντας στο φύλλο καταγραφής την επιλογή "χωρίς υπέρβαση δόμησης"

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Έχω πληρεξούσιο από έναν πελάτη μου που είναι στο εξωτερικό προς την αδερφή του. Στην εξουσιοδότηση και στις υπεύθυνες δηλώσεις που θα κάνω θα αναφέρω το όνομα της αδερφής του. Θα αναφέρω σε αυτές και τον αριθμό πληρεξούσιου. Το πρόβλημα μου είναι ότι στην Υ.Δ. γράφει δηλώνω ότι ".......'. Η αδερφή του θα δηλώνει για τον πελάτη μου; Έτσι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

"δηλώνω ότι σαν πληρεξούσιος της τάδε .....για την υπόθεση τάδε τα εξης....."

 

Aν βάλω τα στοιχεία του πελάτη μου και πάει η αδερφή του στο ΚΕΠ με το πληρεξούσιο δεν μπορεί να κάνει γνήσιο υπογραφής; Μάλλον όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.