Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Επειδη καποιος μηχανικος της πολεοδομιας σε συζητηση ισχυριστηκε οτι πρεπει να μπει (η ρυθμιση θα χρησιμοποιηθει για αδεια λειτουργιας ΚΥΕ), η "γραμμη αμυνας" ειναι αυτο που ανεφερα? (οτι δηλαδη ο ορος "ΥΠΕΡΒΑΣΗ" αναφερεται σε σχεση με τους ορους δομησης της ΟΑ και εδω η Υ.Υ. εχει ηδη υπολογιστει για τα 100μ2?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπολόγισα υπόγειο και μου βγάζει περίπου 6.300 το πρόστιμο (μαζί με την παράβαση του ξεμπαζώματος) με 2.000 παράβολο και 48 δόσεις των 90 ευρώ περίπου...

Το εφάπαξ μου βγαίνει 4.990 με 20% έκπτωση...

Για τον υπολογισμό με την καταβολή του 30% έχει έκπτωση 10% δηλαδή περίπου 5.600ευρώ...

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Για την τελευταία περίπτωση το παράβολο μετράει στην πληρωμή του 30%... Το παράβολο υπολογίζεται για αυτό το 30%; Γιατί αν υπολογίζεται μόνο με την πληρωμή του παραβόλου καλύπτει το 30% έχει απ' ευθείας την έκπτωση του 10%! Ή πρέπει να δώσει τα 2.000 του παραβόλου και μετά το 30% του υπόλοιπου προστίμου για να κερδίσει την έκπτωση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το παράβολο συνυπολογίζεται διότι αποτελεί μέρος του ειδικού προστίμου - μια προκαταβολή, ας πούμε.

Δεν έχει διευκρινιστεί επίσημα κάτι άλλο αλλά το λογικό αυτό είναι. Σε ορισμένες περιπτώσειε με μικρά πρόστιμα το παράβολο υπερκαλύπτει το 30% (όπως σε άλλες περιπτώσεις υπερκαλύπτει και το σύνολο του προστίμου...)

Link to comment
Share on other sites

εαν καποιος εχει προχωρησει σε μια υποβολη δηλωσης που να περιλαμβανει τακτοποιηση χωρων με προστιμο και το υπολοιπο για αδεια νομιμοποιησης μπορει να με βοηθησει με το παρακατω:

εκανα δηλωση αναλογη.

το προστιμο για τους τακτοποιημενους χωρους ειναι 1600 ευρω (30 τ.μ.)

και εχω αλλα 195 τ.μ. για εκδοση αδειας. (κυρια και μοναδικη κατοικια)

εκανα αρχικη υποβολη για να υπολογιστει το παραβολο. το οποιο σωστα υπολογιστηκε σε 2000 ευρω αφου εχω 225 τ.μ. συνολο. το θεμα ειναι αφου πληρωθει τι υπολοιπο θα εχω?

post-76396-0-19754900-1365773937_thumb.png

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιώ υπόγειο που έχουν τηρηθεί οι στάθμες και φαίνεται στην οικοδομική άδεια...

Στα τετραγωνικά περνάω και τον χώρο του κλιμακοστασίου που οδηγάει σε αυτό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

σορρυ συναδελφοι για την επιμονη αλλα πραγματικα με εχει φαει το αγχος πως θα διαμορφωθει το προστιμο για την παραπανω περιπτωση μου. αν καποιος ξερει ας μου λυσει την απορια.

ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ συναδελφοι για την επιμονη αλλα πραγματικα με εχει φαει το αγχος πως θα διαμορφωθει το προστιμο για την παραπανω περιπτωση μου. αν καποιος ξερει ας μου λυσει την απορια.

ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Αν δεν κάνω λάθος στα φύλλα καταγραφής στα οποία σημειώνεται "προς έκδοση οικοδομικής άδειας" τα δηλωμένα τετραγωνικά δε μετράνε στη διαμόρφωση του προστίμου. Οπότε όταν πληρώσεις το παράβολο, θα σου αναφέρει απλά "εκκρεμεί ανεξόφλητο ποσό μηδεν" (κόλλημα του συστήματος όταν το παράβολο είναι μεγαλύτερο του προστίμου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.