Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σε αυθαίρετη κατοικία σε εντός σχεδίου οικισμού χωρίς ΟΑ το πρόστιμο βγαίνει 1050 ευρώ.Πληρώνοντας το παράβολο 500 ευρώ πως υπολογίζονται ο αριθμός και το μέγεθος των δόσεων;


Για να γίνει υπαγωγή στον νόμο πρέπει το παράβολο να πληρωθεί έως τις 31 Μάη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πληρωμή παραβόλου και προσωρινή υπαγωγή έως 31 Μάη. Κάνοντας την διαδικασία της υπαγωγής σε βάζει να επιλέξεις και σχήμα δόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το αυθαίρετο είναι σε οικόπεδο εντός οικισμού ο πελάτης πληρώνει μόνο παράβολο και μετά από 3 χρόνια υποχρεώνεται να εκδόσει άδεια ή συνεχίζει και πληρώνει κανονικά τις δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι εσύ θα επιλέξεις.

Να βγει άδεια (αν βγαίνει) ή να εξοφλήσει το πρόστιμο, για το οποίο η κάθε δόση θα είναι 550:46 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δλδ θέμα επιλογής;Πρόστιμο ή άδεια;Επειδή είχα καταλάβει ότι μετά την έλευση 3 χρόνων είναι υποχρεωμένος να εκδόσει άδεια....

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα του 1973, ο εργολαβος εχει μελετησει στο εργολαβικο της αντιπαροχης να κανει τυπικο οροφο 2ο και 3ο και τον 1ο με αλλη διαταξη

Στη μελετη στην πολεοδομια καταθετει τυπικο 1ο και 2ο και τον 3ο χωρια

 

Αποτελεσμα το διαμερισμα μου στο 2ο οροφο να πηγαινει για διαμερισματωση και ΥΔΚΧ για φαγωμα κοινοχρηστου

 

Παραθετω κατοψη συμβολαιογραφου, της αντιπαροχης που συμπιπτει σε πολυ μεγαλο βαθμο αλλα....

ο κοκκινος τοιχος εχει μετατοπιστει κατα 10εκ προς το μπαλκονι, επειδη ο ομορος τοιχος του κοιτωνος με το διπλα διαμερισμα ειναι μετατοπισμενος προς την ιδιοκτησια μας.

Ετσι για να κρατηθουν οι διαστασεις του χωρου ατοφιες, φαγωθηκαν 10εκ απο τον εξωστη.

 

Θεωρητικα θα ημουν μεσα στο 2% αλλα δεν εχω μεγαλωμα του δωματιου, το διπλα δωματιο μεγαλωσε και "εσπρωξε" τα υπολοιπα προς τον εξωστη

 

Να τακτοποιησω τη λωριδα των 10cm ως ΥΔΚΧ με ΥΚ η να την παραλειψω λογω του οτι ολοκληρη η πλευρα μεγαλωσε κατα 10εκ και ειναι εντος του 2%?

post-47080-0-17981300-1369333372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι βλέπω έχεις απόκλιση 0,099 m < 5Χ0,02=0,10 m<2% και  <20 εκ των διαστάσεων της αυτοτελούς ιδιοκτησίας και 3Χ0,099=0,30 τ.μ. υπέρβαση δόμησης, κάλυψης < 2% του εμβαδού της αυτοτελούς ιδιοκτησίας. Γιατί το παιδεύεις;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Διοτι δεν εχω επι της ουσιας υπερβαση αλλα μετατοπιση του σαλονιου μου, που μου τρωει εξωστη.

Οποτε τι να συγκρινω και με τι δεδομενα?

Ασε που στην ουσια η πολεοδομικη κατοψη ειναι η κατωθι και απλα μπαινω με διαμερισματωση

 

Οποτε με τι νουμερο να συγκρινω την υπερβαση των 10εκ?

post-47080-0-86292700-1369382599_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις διαμερισμάτωση βάλε και 40 Ευρώ παραπάνω για να τακτοποιήσεις και τα 0,30 τ.μ. Για τα παραπάνω που έλεγα θεωρούσα πως δεν είχε άλλη παράβαση. Τσάμπα το συζητάμε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

σε εντος σχεδιου οικοπεδο εχει χτιστει ενας χωρος με κουζινα και τραπεζια για συναθροισεις μονο...δεν ειναι χωρος κατοικιας..

 

ειναι 32 τμ και εχει υψος <2,40μ και μια μικρη σκεπη..

 

δεν εχει προφανως ΟΑ..παω σαν ΥΔΚΧ   ή  ΥΔΒΧ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.