Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα αφού το διευκρινίζουν και στην 8 απάντηση του Η μέρους οτι αυτοτελής ιδιοκτησία εννοούν ξεχωριστη οριζόντια ιδιοκτησία συμβολαιογραφικά; Και εγώ με μια δήλωση το έιχα σκεφτεί αλλά έχω προβληματιστεί γιατί πρόκειται να κάνουν συμβόλαια και θα πρέπει να δώσω δυο βεβαιώσεις μη αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη θέση σου θα έβαζα τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Δλδ... εάν τα σχέδια της άδειας το λένε - δείχνουν 90 τμ και τώρα είναι 93 τμ, τότε έχω 3 τμ ΥΔ.

 

Το τι γράφει στα συμβόλαια, δεν με αφορούν!

 

ναι αλλα ανεφερα οτι τα 90 μπορει να ειναι με τη σκαλα...αρα 80 το σπιτι και οτι παραπανω εχει...σωστα;

 

η αδεια γραφει : 90τμ οροφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα αφού το διευκρινίζουν και στην 8 απάντηση του Η μέρους οτι αυτοτελής ιδιοκτησία εννοούν ξεχωριστη οριζόντια ιδιοκτησία συμβολαιογραφικά; Και εγώ με μια δήλωση το έιχα σκεφτεί αλλά έχω προβληματιστεί γιατί πρόκειται να κάνουν συμβόλαια και θα πρέπει να δώσω δυο βεβαιώσεις μη αυθαιρεσιών.

 

εχει συσταση οριζοντιας;; δεν ειναι ενιαιο σπιτι (2οροφο) ετσι δεν ειναι;;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

ναι εχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας. Τους φαίνεται μεγάλο το έξοδο να πληρώσουν και δευτερη αμοιβη μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

θα το πας χωριστα...νομιζα ειναι 2οροφο...

 

χωρισε την αμοιβη σου στα 2 και θα σου φυγουν αλλα 80 ευρω περιπου για τεε τσμεδε κτλ...

αλλιως φορτωσε επιπλεον 80 ευρω σε αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ γιατί έχω πελαγώσει και ο συγκεκριμένος πελάτης είναι και γνωστός και με έχει τρελάνει οτι δεν έχει χρήματα, το γνωστό παραμύθι για να ριχνουν τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινω...η μονη διαφορα ειναι τα 80 ευρω για τις εισφορες σου λογω και 2ης δηλωσης...τωρα εσυ αποφασιζεις που θα τα φορτωσεις... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, για το πως θα υπολογίσω το πρόστιμο μιας χαζο-υπόθεσης?

Σε κατάστημα που πήγα για αυτοψία, το οποίο έχει άδεια του 1971, η μόνη - και καλή- παράβαση που έκανε ο τύπος, από την κατασκευη ακόμα της οικοδομής, ήταν οτι δεν έκανε το πατάρι που προέβλεπε η άδεια. Πιο συγκεκριμένα, η άδεια προέβλεπε ύψος, μαζι με το πατάρι, 4,80 μ. και αυτός κατασκευασε το κατάστημα χωρίς το πατάρι με υψος 3,50μ. Κατά τα άλλα, εμβαδόν, διαρρύθμιση και ανοίγματα έιναι σύμφωνα με την άδεια.

Τί πρόστιμο έχει αυτό ? κατηγ.13?

 

Και για όσους αναρωτιέστε, αν η οικοδομή έγινε πιο χαμηλή, να σας πω, πως όχι, γιατί απλά, ο τύπος έκανε έναν επιπλέον όροφο στην κατασκευή, ύψους 2,70μ., μετά τον τελευταίο όροφο της άδειας...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

Όταν σε ένα αυθαίρετο έχω Β.Χ. με διαφορετικές χρήσεις (π.χ. λεβητοστάσιο και γκαράζ), μπορώ σε ένα μόνο φύλλο καταγραφής να βάλω το σύνολο των τετραγωνικών τους, γράφοντας στο πεδίο 'περιγραφή παράβασης' γενικά 'βοηθητικοί χώροι' ή πρέπει να τα διαχωρίσω κάνοντας δύο φύλλα, ένα για το γκαράζ με τα τ.μ. του και άλλο ένα αντίστοιχα για το λεβητοστάσιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

αν οι βοηθητικοί σου χώροι έχουν ακριβώς τις ίδιες παραβάσεις μπαίνουν όλοι μαζί.Αλλά και χώρια να τους βάλεις το ίδιο συνολικό πρόστιμο θα βγει, οπότε δεν έχει σημασία παρά μόνο οικονομία χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.