Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Το κλειστό αποθηκάκι κάτω από τη σκάλα στη δόμηση με τον τύπο και τους συντελεστές και 0,50 ως χώρος Βοηθητικός στο ισόγειο. Μπορεί και η σκάλα να μπαίνει στη δόμηση, αυτό δε σημαίνει ότι θα πάει με τον τύπο, μπορείς και με αναλυτικό τη σκάλα εφόσον είναι ανοικτός χώρος. ¨οτι σε βολέυει. Αλλά μάλλον καλυτερα στα τετραγωνικά(δεν είναι και πολλά της σκάλας) με τον τύπο.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Μήμπως ξέρει κανείς να μου πει τι γίνεται στην περίπτωση που λόγω μεγάλης κλίσης του οικοπέδου ο Α οροφος έχει σκαφτεί παραπάνω (50τμ!!) και καταλήγει σε υπόγειο χώρο, το οποίο φυσικά είναι χώρος κύριας χρήσης. Το μεγαλύτερο μέρος της εκσκαφής είναι εκτός περιγράμματος κτιρίου, τυφλό και ένα κομμάτι του είναι κάτω από το προκήπιο (όχι Δ). Αυτό παίρνει μειωτικό συντ? Εχει υπέρβαση κάλυψης και παραβίαση πλάγιων αποστ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έστω οτι έχω ένα αυθαίρετο...το οποιο 8ελω να βγαλει μετα αδεια...εχω μια παραβαση 10 τμ παραβολο 500 ευρω...και μετα με τον αναλyτικο 8α βγαλς ενα παραβολο για αλλαγη 8εσης...και προσθηκη στεγης... η ερωτηση μου ειναι.για να μπορεσω να βγαλω την αδεια...8α μου βγαλει το συστημα να πληρωσω 1500 ευρω η 500 ευρω??? ελπιζω καποιος να ετυχε τετοια περιπτωση γιατι οπου και αν ρωτησα....μου ειπαν οτι δεν ξερουν....

το εχω βαλει και σαν θεμα....αλλα επειδη δεν ξερω ποτε θα αναρτηθει....(συγνωμη,,,)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πείτε μου σας παρακαλώ, αν συνεχίζει να ισχύει ο τρόπος υπολογισμού προστίμου, σχετικά με τους Στεγασμένους Ανοικτούς Χώρους επί υποστηλωμάτων (ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ) σε αγροτεμάχια χωρίς οικοδομική άδεια ή αν κάτι άλλαξε από τους "φωστήρες".

 

Έχω έναν πελάτη που σε εκτός σχεδίου περιοχή, έχει κτίσει χωρίς οικοδομική άδεια, και πέρα από το κτίσμα, θέλω να υπολογίσω και τα διάσπαρτα κιόσκια, υπόστεγα και γενικά ημιυπαίθριους χώρους που έχει μέσα στο αγροτεμάχιό του.

 

Ισχύει η ερωτοαπάντηση ΣΤ΄7 ? (Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια υπολογίζονται με αναλυτικό)

 

Και τί γινεται ρε παιδιά, αν αυτοί οι χώροι παραβιάζουν πλάγιες αποστάσεις, ή αποστάσεις από τον άξονα? Μόνο με αναλυτικό προϋπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

Οι ανοικτοί χώροι ναι συνεχίσουν να πάνε με αναλυτικό.

 

Αν παραβιάζουν πλάγιες αποστάσεις, εγώ πέρα από τον αναλυτικό θα έβαζα και τα m2 τους που είναι εντός Δ, με παράβαση Δ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

για τους Η.Χ (όπως ορίζονται στο ΓΟΚ 85 άρθρ. 2 παρ 32) , όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια στη ΣΤ6 καθίσταται σαφές, όπως το λέει ο Ηλίας, πηγαίνουν με αναλυτικό χωρίς άλλη σκεψη. Οι υπόλοιπες κατασκευές ερευνώνται για το αν θα θεωρηθούν αυθαίρετες ή όχι, όταν παραβιάζουν (εν όλω ή κατά τμήμα τους) τις διατάξεις. (π.χ περιτοιχίσεις, εξώστες, σκάλες, πέργκολες κλπ) για να χρεωθούν ενδεχομένως και αυτές με πρόστιμο βάσει αναλυτικού. Έτσί τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Το κλειστό αποθηκάκι κάτω από τη σκάλα στη δόμηση με τον τύπο και τους συντελεστές και 0,50 ως χώρος Βοηθητικός στο ισόγειο. Μπορεί και η σκάλα να μπαίνει στη δόμηση, αυτό δε σημαίνει ότι θα πάει με τον τύπο, μπορείς και με αναλυτικό τη σκάλα εφόσον είναι ανοικτός χώρος. ¨οτι σε βολέυει. Αλλά μάλλον καλυτερα στα τετραγωνικά(δεν είναι και πολλά της σκάλας) με τον τύπο.

 

Μιλαμε για εκτος σχεδιου, μη αρτιο + μη οικοδομησιμο γηπεδο, χωρις ο.α.

Υπαρχει εξωτερικη σκαλα που ανεβαινει στον οροφο. Κατω απο τη σκαλα βρισκεται το αποθηκακι, οπως προειπα.

Εγω σκεφτομουνα να βαλω τα τετραγωνικα της σκαλας (που ειναι λιγο περισσοτερα απο το αποθηκακι) στη δομηση, μαζι με τα τετραγωνικα της αυθαιρετης κατοικιας.

Το σπιτι ολο βρισκεται σε αποσταση 4 μετρων απο το οριο του αγροτεμαχιου. Εφοσον ομως προκειται για αυθαιρετη κατασκευη, τσεκαρω και τις πλαγιες αποστασεις? Αφου θα βαλω το συντελεστη 2, εφοσον δεν υπαρχει ο.α., πρεπει να το επιβαρυνω κ αλλο με παραβιαση αποστασεων απο τα ορια??

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πείτε μου σας παρακαλώ, αν συνεχίζει να ισχύει ο τρόπος υπολογισμού προστίμου, σχετικά με τους Στεγασμένους Ανοικτούς Χώρους επί υποστηλωμάτων (ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ) σε αγροτεμάχια χωρίς οικοδομική άδεια ή αν κάτι άλλαξε από τους "φωστήρες".

 

Έχω έναν πελάτη που σε εκτός σχεδίου περιοχή, έχει κτίσει χωρίς οικοδομική άδεια, και πέρα από το κτίσμα, θέλω να υπολογίσω και τα διάσπαρτα κιόσκια, υπόστεγα και γενικά ημιυπαίθριους χώρους που έχει μέσα στο αγροτεμάχιό του.

 

Ισχύει η ερωτοαπάντηση ΣΤ΄7 ? (Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια υπολογίζονται με αναλυτικό)

 

Και τί γινεται ρε παιδιά, αν αυτοί οι χώροι παραβιάζουν πλάγιες αποστάσεις, ή αποστάσεις από τον άξονα? Μόνο με αναλυτικό προϋπολογισμό?

Οι ανοικτοί χώροι ναι συνεχίσουν να πάνε με αναλυτικό.

 

Αν παραβιάζουν πλάγιες αποστάσεις, εγώ πέρα από τον αναλυτικό θα έβαζα και τα m2 τους που είναι εντός Δ, με παράβαση Δ και μόνο.

 

Αφού ΔΕΝ υπάρχει Ο.Α., ΔΕΝ εξετάζουμε πλάγια όρια κτλ κτλ κτλ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι..πιστευετε εξωτερικη μεταλλικη σκαλα που συνδεει τον οροφο με την ταρατσα εκτος σαν λοιπες παραβασεις που ειναι και το πιο λογικο να υπολογιστει,μπορει εναλλακτικα να υπολογιστει σαν υπερβαση δομησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.