Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Όταν όμως για τον 4014 έχουν πει ότι συντελεστή 0,5 παίρνουν μόνο σοφίτες, υπόγεια και ΙΣΟΓΕΙΟΙ βοηθητικοί χώροι τότε μήπως πρέπει να αφήσουμε την κοινή λογική και απλώς να ακολουθήσουμε τη λογική του νόμου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

letom που λέει για ΙΣΟΓΕΙΟΥΣ μόνο ΒΧ ? ... δεν αντιλέγω, απλά δεν το βρίσκω πρόχειρο... :smile:

 

Πάντως προσωπικά εφόσον είναι ΒΧ, (όταν μου τύχει ΜΗ ισόγειος) θα τον βάζω ΒΧ . -

Link to comment
Share on other sites

Επείγουσα απορία (μάλλον βλακεία είναι αλλά έχω θολώσει αυτή τη στιγμή :???: ).

Υπάρχουν με μία ΟΑ 4 κατασκευασμένες μεζονέτες. Στη μία από αυτές που έχω αναλάβει για τακτοποίηση, έχει κατασκευαστεί εξωτερικά του σπιτιού χώρος του λεβητοστασίου. Ήμουν έτοιμος να το βάλω (εκτός των άλλων) και ως υπέρβαση κάλυψης, μέχρι που είδα ότι από την οικοδομική άδεια υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης (κουφό μεν, υπάρχει δε). το θέμα είναι το ποσοστό κάλυψης βγαίνει και για τις 4 μεζονέτες και όχι για κάθε μία ξεχωριστά! το ερώτημα είναι: βάζω το συντελεστή υπέρβασης κάλυψης (1,2) ή όχι και γιατί?

Δεν έχει σχέση που στο οικόπεδο έχεις υπόλοιπο κάλυψης.

Ο έλεγχος θα γίνει με τα μεγέθη της Οικ. Αδείας και από τη στιγμή που έχεις παραπάνω κάλυψη απ΄ότι προβλεπόταν σ΄ αυτή, ναι έχεις υπέρβαση κάλυψης ποσοστού ίσου με:

(m2 λεβητοστασίου)/(m2 επιτερεπόμενης οικοπέδου)*%

 

Φρεασκάροντας λίγο τη μνήμη μου με τις ερωτο-απαντήσεις θυμήθηκα την Γ-24

 

24) Σε αυθαίρετες κατασκευές για το τμήμα εντός προκηπίου ή απόστασης Δ το πρόστιμο προσαυξάνεται με συντελεστή υπέρβασης κάλυψης ;

Εάν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης λαμβάνεται μόνο ο συντελεστής παραβίασης προκηπίου ή πλαγίων αποστάσεων αντίστοιχα. Διαφορετικά λαμβάνεται επιπλέον και συντελεστής υπέρβασης κάλυψης.

 

Στην περίπτωση που είχα περιγράψει λοιπόν, με δεδομένο ότι έχω υπέρβαση του Δ, πώς θα κρίνω αν έχω υπέρβαση κάλυψης? Η λογική μου λέει ότι θα διαιρέσω το υπόλοιπο κάλυψης του οικοπέδου διά 4 και θα βγάλω ένα επιμέρους υπόλοιπο κάλυψης για κάθε μεζονέτα. Με αυτό θα συγκρίνω αν έχω επιπλέον υπέρβαση κάλυψης ή όχι..

Βρίσκετε κάτι παράλογο στο σκεπτικό μου?

Edited by kg8980
Link to comment
Share on other sites

Το Γ' μέρος των Ε/Α παραείναι παλιό !!! :smile:

 

Εφόσον η αυθαιρεσία σου δημιουργεί επιπλέον κάλυψη από την ο.α., βάζεις ότι έχει και ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει πιο πρόσφατη Ε/Α που να αναιρεί την Γ-24??

Εφόσον υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης στο οικόπεδο (και μάλιστα σημαντικό) γιατί να μην μπορώ ένα ποσοστό αυτού να το "δώσω" στη "δικιά μου" μεζονέτα?

Link to comment
Share on other sites

letom που λέει για ΙΣΟΓΕΙΟΥΣ μόνο ΒΧ ? ... δεν αντιλέγω, απλά δεν το βρίσκω πρόχειρο... :smile:

Ερωτο-απάντηση Β-27! Μπορεί να σταμάτησαν να βγαίνουν αλλά συνεχίζουν να μπλέκονται στα πόδια μας! :)
Link to comment
Share on other sites

Σε ημεριδα προ 2 ημερων τεθηκε το ερωτημα του γιατι σταματησαν οι ερωτοαπαντησεις, πηραμε απαντηση :

 

Επειδη οσον αφορα τις ερωτοαπαντησεις, υπαρχει μια συγχιση για το ποιος (αρμοδιος ή μη?) και πως (κατοπιν συσκεψης ή στο φλου) τις απαντουσε...και ως παραδειγμα, ανεφερε ο Καρατσωλης οτι καποια απο αυτες τις ερωτοαπανησεις κατατεθηκε ή δημισιοποιηθηκε (δε θυμαμαι πως ακριβως το εθεσε) ημερα ΚΥΡΙΑΚΗ...(που ας πουμε...ποιος αρμοδιος επι του θεματος δουλευε Κυριακατικα???)...γι αυτο αποφασισαν να σταματησουν το ολο αυτο θεμα με τις ερωτοαπαντησεις. Γιατι απαντουσε οποιος να 'ναι και πολλες φορες οι απαντησεις αναιρουσαν παλαιοτερες.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΕΕΕ λέτε τελικά οι ερωτοαπαντήσεις να ήταν πλάκα ?

 

χαχαχαχαχα

 

ΡΕΕΕΕ .... θα κλαίμε .... ρεεεεε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει όντως περίπτωση να τις απαντούσε η καθαρίστρια του ΥΠΕΚΑ? Το λέγαμε ως αστείο αλλά τελικά η πραγματικότητα δεν πρέπει να απέχει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ο γιος της καθαρίστριας, που είναι μηχανικός και ερμήνευε κατά περίπτωση, όπως τον βόλευε κάθε φορά, τα διάφορα προβλήματα του νόμου! Γι' αυτό και αναιρούνται μεταξύ τους κάποιες Ε/Α. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.