Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Να ρωτησω μηπω παρω καμια ξεκαθαρη απαντηση..αν γνωριζει κανεις

Οταν σε μια κατοικια εχω αυθαιρεσια το υψος και την αλλαγη χρησης σε καταστημα πως υπολογιζω το προστιμο?

Με η χωρις υπερβαση δομησης?σε ενα φυλλο καταγραφης και οι δυο παραβασεις η σε δυο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Ευχαριστώ. Μου λες σε παρακαλω απο που ειναι το κειμενο?

2. Χρειαζεται νεα αδεια (διαρρυθμίσεων?)

3. Τι κανω με την βεβαιωση?

Εγώ θα έβγαζα νέα άδεια και μετά βεβαίωση χωρίς 4014

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά να πάτε σε άδεια; αφού είναι σαφές ότι

1. Δεν πάς με ΕΕΜΚ

2. Το ποσό είναι σαφώς μικρότερο με τον ν4014

3. Η περίπτωση περιγράφεται επακριβώς στο τελευταίο νόμο (που θα είναι ΦΕΚ εντός των ημερών.

 

 

@PLT : Το αρχείο υπάρχει στο φόρουμ αλλά για ευκολία, στο στέλνω...

p-odhgia-pap.pdf

 

 

@kostavros

Υπολογίζεις αλλαγή χρήσης χωρίς ΥΔ

Το ύψος σε άλλο φύλλο, με τα τετραγωνικά του χώρου.

 

Ερώτηση:Στο θέμα των ευνοϊκών συντελεστών για το ύψος... η αλλαγή χρήσης μήπως εξαιρείται;;;

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να εξαιρείται αλλά δεν ξέρω τί ισχύει... υποψιάζομαι πως όχι.

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους σας.

Με προβληματίζει μια περίπτωση κατοικίας χωρίς Ο.Α. , που βρίσκεται σε εκτός σχεδίου και μη άρτιο, στην οποία υπάρχει χώρος με χρήση υπνοδωματίου περίπου 20 τ.μ., ο οποίος όμως δεν έχει άμεσο φωτισμό και αερισμό, επειδή εφάπτεται σ' αυτόν χώρος στάθμευσης. Υπάρχει δηλ. παράθυρο στο υπνοδωμάτιο το οποίο 'βλέπει' στο γκαράζ, το οποίο με τη σειρά του φωτίζεται άμεσα με ανοίγματα. Στον κτιριοδομικό κανονισμό αναφέρει ότι οι χώροι κύριας χρήσης πρέπει να έχουν άμεσο φωτισμό και αερισμό.

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό συντελεστή 0,5 για τα τ.μ. του υπνοδωματίου, αφού αυτό δεν πληρεί τους απαιτούμενους όρους για χώρο κύριας χρήσης;

Ποιά είναι η γνώμη σας συνάδερφοι;

Link to comment
Share on other sites

φιλε JTB καταρχην ευχαριστω.

δηλαδη λες να κανω ενα φυλλο μονο με αλλαγη χρησης στα τ.μ. που εχω χωρις υπερβαση δομησης και αλλο ενα μονο με το υψος?εχεις ρωτησει μηπως ΤΕΕ ΥΠΕΚΑ γιαυτο?

αν κανω ενα φυλλο καταγραφης που να εχω και τα δυο(αλλαγη χρησης και υπερβαση υψους) χωρις υπερβαση δομησης ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

 

δηλαδη λες να κανω ενα φυλλο μονο με αλλαγη χρησης στα τ.μ. που εχω χωρις υπερβαση δομησης και αλλο ενα μονο με το υψος?εχεις ρωτησει μηπως ΤΕΕ ΥΠΕΚΑ γιαυτο?

Oχι, έχω φάει τα νιάτα μου στο τηλέφωνο, χωρίς αποτέλεσμα... ώσπου τα παράτησα...

αν κανω ενα φυλλο καταγραφης που να εχω και τα δυο(αλλαγη χρησης και υπερβαση υψους) χωρις υπερβαση δομησης ειναι λαθος?

Μάλλον όχι... Κοίτα, εγώ έχω μια δήλωση-μπαλαντέρ... δηλαδή σαν δοκιμαστική και εκεί τεστάρω τα πάντα...Το συνιστώ, για έλεγχο προστίμου και εκτίμηση της κατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.