Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σύμφωνα με τις ερωτ/σεις:

Προσθέτεις τα μ2 όλων των χώρων που παραβιάζουν την εγκεκριμένη κάλυψη (πχ 6 μ2 εξώστης, 20 μ2 αίθριο, 25 μ2 επέκταση = 51 μ2).

Υπολογίζεις τον συντ ΥΚ ως 51 (συν. υπέρβαση) / 200 (επιτρεπόμενη κάλυψη) = 0,26 > 20% => συντ ΥΚ = 1,4.

Με τον συντελεστή αυτό πολλαπλασιάζεις όλα τα φύλλα καταγραφής στα οποία σημειώνεται υπέρβαση κάλυψης.

Το αν και κατά πόσο έχεις ξεπεράσει την επιτρεπόμενη δεν εξετάζεται και δεν ενδιαφέρει.

Έχω περίπτωση που η εγκεκριμένη μελέτη λέει φύτευση 3 δέντρα. Εχουν φυτευτεί 6, αυτό πάει με αναλυτικό? Για προυπολογισμό κλωνάρι και κατοστάευρο καλά είμαι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλή ερώτηση.

 

Κλειστός χώρος πάρκινγκ σε πυλωτή , έγινε γραφείο. Θεωρείται χώρος κυρίας χρήσης και στις επικρατούσες χρήσεις μπαίνει στις υπηρεσίες?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αναφορά για την Γ' 10 έτσι δεν είναι;

 

Στην εκτός σχεδίου περιοχή βιομηχανικό κτίριο ή κτιρίο γραφείων-καταστημάτων το οποίο έχει ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια και έχει αλλάξει τη χρήση σε κατοικία, υπεραγορά, χώρους συνάθροισης κοινού κ.λ.π. και δεν έχει άλλες αυθαίρετες κατασκευές πλην της αλλαγής χρήσης, ποιοί και πόσοι συντελεστές του φύλλου καταγραφής χρησιμοποιούνται κατά τον υπολογισμό του προστίμου ;

 

Εφ’ όσον η αλλαγή χρήσης είναι η μόνη αυθαιρεσία χρησιμοποιούνται οι συντελεστές 1 «Οικοδομική άδεια», 3 «Είδος χρήσης» και 4 «Αλλαγή χρήσης».

 

Αυθαιρεσία είναι ΜΟΝΟ η αλλαγή χρήσης, επομένως δεν υπάρχει λόγος να εντάξεις την παλαιότητα ή την εντός σχεδίου ή οικισμού...

 

 

κι αν η αυθαιρετη αλλαγη χρησης εχει εγκατασταθει απο το 1970, γιατι να μην υπολογιζεται η μειωση λογω παλαιοτητας?

αυτο λεω, δεν ειναι καπως αυστηρο?

Link to comment
Share on other sites

σε διοροφο κτιριο ,υπαρχουν 2 καταστηματα στο ισογειο και 2 διαμερισματα στον οροφο.υπαρχει συσταση .υπαρχουν παραβασεις και στο ενα ισογειο καταστημα και στα δυο διαμερισματα.θα γινει 1 δηλωση με ξεχωριστα φυλλα καταγραφης και 1 παραβολο το οποιο θα επιμεριστει ατυπα στους συνιδιοκτητες? Η 2 δηλωσεις, μια ανα ιδιοκτητη και 2 παραβολα αναλογα με τις παραβασεις του καθε ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

καθε ιδιοκτησια και δηλωση...1 2 3 οσες ειναι οι ιδοκτησίες

αλλιως μια δηλωση αλλα ΟΛΑ μαζι με ποσστα υπερβασης ΟΛΩΝ

Link to comment
Share on other sites

κι αν η αυθαιρετη αλλαγη χρησης εχει εγκατασταθει απο το 1970, γιατι να μην υπολογιζεται η μειωση λογω παλαιοτητας?

αυτο λεω, δεν ειναι καπως αυστηρο?

 

 

Θα το χαρακτήριζα κουτό πράγματι, αλλά φίλε μου δεν θεωρούν πως έκλεισε κάποιος χώρος αυθαίρετα ή κατασκευάσθηκε κάτι αυθαίρετα!!! Απλά άλλαξε χρήση ο χώρος αυτός, συνεπώς και ΔΕΝ λογαριάζουν τίποτα απ παλαιότητα ...

 

 

 

 

 

Απλή ερώτηση.

 

Κλειστός χώρος πάρκινγκ σε πυλωτή , έγινε γραφείο. Θεωρείται χώρος κυρίας χρήσης και στις επικρατούσες χρήσεις μπαίνει στις υπηρεσίες?

 

 

 

Κανονικά απ την στιγμή που τακτοποιείται και δηλώνεται με τον Ν4014/2011 πρέπει να αναφερθεί σε όλες τις υπηρεσίες...

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Πως φαίνεται δηλαδή.Δεν έχει γράψει απόσταση από την οικοδομή μέχρι το όριο?Δεν έχει φέρει παράλληλη γραμμή από τα όρια να φαίνονται τα 5 μέτρα?Και γιατί λες τοπογραφικό αφού η οικοδομή φαίνεται στο διάγραμμα κάλυψης.Τι δεν κατάλαβα?

 

Η άδεια είναι άδεια νομιμοποίησης (καθώς η αρχική που είχε βγει ήταν άδεια λυομένου το οποίο δεν κατασκευάστηκε ποτε), έχει τοπογραφικο΄μαζί με διάγραμμα κάλυψης, και τα όρια της οικοδομής από το οικόπεδο είναι 2,5 μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις ερωτ/σεις:

Προσθέτεις τα μ2 όλων των χώρων που παραβιάζουν την εγκεκριμένη κάλυψη (πχ 6 μ2 εξώστης, 20 μ2 αίθριο, 25 μ2 επέκταση = 51 μ2).

Υπολογίζεις τον συντ ΥΚ ως 51 (συν. υπέρβαση) / 200 (επιτρεπόμενη κάλυψη) = 0,26 > 20% => συντ ΥΚ = 1,4.

Με τον συντελεστή αυτό πολλαπλασιάζεις όλα τα φύλλα καταγραφής στα οποία σημειώνεται υπέρβαση κάλυψης.

Το αν και κατά πόσο έχεις ξεπεράσει την επιτρεπόμενη δεν εξετάζεται και δεν ενδιαφέρει.

 

Και στην περίπτωση δώματος πολυκατοικίας που έχω τι συγκρίνω για το ποσοστό υπέρβασης δόμησης? Την εγκεκριμένη δόμηση πολυκατοικίας ή την εγκεκριμένη δόμηση δώματος? Γιατί εχω ένα δώμα 12τ.μ. το οποίο έχει γίνει 36. Η επιτρεπόμενη δόμηση πολυκατοικίας είναι 500τ.μ. και εγώ έβαλα υπέρβαση δόμησης μικρότερη από το 50%.

Link to comment
Share on other sites

Θα το χαρακτήριζα κουτό πράγματι, αλλά φίλε μου δεν θεωρούν πως έκλεισε κάποιος χώρος αυθαίρετα ή κατασκευάσθηκε κάτι αυθαίρετα!!! Απλά άλλαξε χρήση ο χώρος αυτός, συνεπώς και ΔΕΝ λογαριάζουν τίποτα απ παλαιότητα ...

Αυτο ειναι σιγουρο! Αλλα μου φαινεται καπως κουλο! Αν και στην περιπτωση μου δεν ειναι τοσο βαρυ, γιατι ειναι εκτος, οποτε στα ιδια καταληγω περιπου..

Αλλα παλι δε μου καθεται ρε γμτ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.