Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ημιυπογειος χωρος, αποθηκη συμφωνα με την ΟΑ, τακτοποιηθηκε με το ν. 3843.

Αξιζει λετε να ενταχθει στο ν. 4014?

 

Εγω βρισκω οτι υπαρχει κερδος της ταξης του 20% (το αρχικο προστιμο ηταν βαρβατο, ανω των 20.000)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συμφέρει οικονομικά (από άποψη προστίμου) αλλά και πρακτικά (ρυθμίζονται κι άλλες αυθαιρεσίες ταυτοχρόνως π.χ. ξεμπάζωμα κ.λπ.) αρκεί να μην έχει περαιωθεί η διαδικασία με τον 3843.

Link to comment
Share on other sites

Εστω 3οροφο κτιριο... εχει γινει υπερβαση δομησης, κλεινοντας ενα αιθριο 200τμ και στους 3 οροφους (200x3= 600τμ ΥΔ) και αλλα 400τμ σε αλλους χωρους (του ιδιου κτιριου κλπ.

Η υπερβαση καλυψης θα υπολογογιστει ΜΙΑ φορα στα 200τμ ή θα βρω το συνολο των παραβασεων και θα πολλαπλασιασω με 1,4 απο υπερβαση καλυψης?

Έστω τι 3οροφο κτίριο; Σε πόσες ιδιοκτησίες ανήκουν τα μέτρα αυτά; Πόσες δηλώσεις θα κάνεις;

 

Ανά δήλωση (και όχι συνολικά για όλες τις δηλώσεις στο κτίριο) θα υπολογίσεις τον συντελ ΥΚ,

με βάση το σύνολο των χώρων της αυτής δήλωσης που υπερβαίνουν την εγκεκριμένη κάλυψη

προς τη συνολική επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου,

ο οποίος θα πολλαπλασιάσει μόνο τους χώρους που υπερβαίνουν την κάλυψη και όχι πχ προσθήκες στο νόμιμο δώμα.

 

Αν πρόκειται για μία ιδιοκτησία (πχ ξενοδοχείο το κόβω) και γίνει μία δήλωση, όπως έδειξαν οι συνάδερφοι...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συμφέρει οικονομικά (από άποψη προστίμου) αλλά και πρακτικά (ρυθμίζονται κι άλλες αυθαιρεσίες ταυτοχρόνως π.χ. ξεμπάζωμα κ.λπ.) αρκεί να μην έχει περαιωθεί η διαδικασία με τον 3843.

 

Αν παραμενει ο χωρος σε υπογεια σταθμη τοτε μονο συμφερει να ενταχθει στο νεο νομο. Εχουν ακουσει πολλοι οτι ο νεος νομος συμφερει και θελουν να γλυτωσουν χρηματα τη στιγμη που το υπογειο τους ειναι πρακτικα υπερυψωμενο ανωγειο, η εχει ξεμπαζωθει περιμετρικα. Ακομα και για τη δευτερη περιπτωση το ΤΕΕ επιμενει οτι δεν παιρνουμε μειωτιικο.

Link to comment
Share on other sites

σε 48 δοσεις η αποπληρωμη των αυθαιρετων....ερχονται εκλογες συναδελφοι...

 

www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4691307

http://www.skai.gr/n...-ta-authaireta/

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το κατάλληλο topic, αλλά θέλω να παραθέσω την εξής περίπτωση:

κτήριο με υπόγειο+ισόγειο+2 ορόφους. το υπόγειο είναι εξ ολοκλήρου υπόγειο (όλα οκ).

Το ισόγειο στην άδεια περιγράφεται ως κλειστός χώρος στάθμευσης. μάλιστα στο σχέδιο προβλέπεται εξωτερικά και περιμετρική ράμπα για την είσοδο του οχήματος, καθώς υπάρχει κλίση στο οικοπέδου. Στην πραγματικότητα δεν κατασκευάστηκε η περιμετρική ράμπα και το ισόγειο έμεινε αποθήκη. Σημειώνω ότι κατασκευαστικά η μοναδική απόκλιση που έχει το ισόγειο ως προς την ΟΑ είναι ότι η πόρτα εισόδου των οχημάτων (όπως φάινεται στην άδεια) είναι προφανώς μικρότερων διαστάσεων. Όλα τα υπόλοιπα ανοίγματα (πόρτες και παράθυρα) είναι ακριβώς όπως στην ΟΑ. Το τμήμα που στην ΟΑ ήταν η ράμπα είναι μπαζωμένο για να έρθει στο ίδιο επίπεδο και αποτελεί τμήμα της αυλής του κτηρίου.

Πιστέυετε ότι υπάρχει κάτι προς τακτοποίηση στην συγκεκριμένη "αυθαιρεσία" και αν ναι τι και με ποιον τρόπο?

Για να είμαι ειλικρινής (και επειδή πρόκειται και για περίπτωση φίλου) θεωρώ πως δεν χρειάζεται να γίνει κάποια τακτοποίηση.

 

ΥΓ: φυσικά όταν στο μέλλον το ισόγειο από αποθήκη θα γίνει σπίτι, τότε θα αλλάξουν τα δεδομένα :mrgreen: ....

τώρα όμως θεωρώ πως δεν υπάρχει παράβαση!

Link to comment
Share on other sites

Έστω τι 3οροφο κτίριο; Σε πόσες ιδιοκτησίες ανήκουν τα μέτρα αυτά; Πόσες δηλώσεις θα κάνεις;

 

Ανά δήλωση (και όχι συνολικά για όλες τις δηλώσεις στο κτίριο) θα υπολογίσεις τον συντελ ΥΚ,

με βάση το σύνολο των χώρων της αυτής δήλωσης που υπερβαίνουν την εγκεκριμένη κάλυψη

προς τη συνολική επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου,

ο οποίος θα πολλαπλασιάσει μόνο τους χώρους που υπερβαίνουν την κάλυψη και όχι πχ προσθήκες στο νόμιμο δώμα.

 

Αν πρόκειται για μία ιδιοκτησία (πχ ξενοδοχείο το κόβω) και γίνει μία δήλωση, όπως έδειξαν οι συνάδερφοι...

για κατάστημα προκειται sagiasd και ανηκει σε εναν ιδιοκτητη.

δηλαδη εχω υπερβαση δομησης και καλυψης σε καθε οροφο, στην περιοχη που ειναι το αιθριο και οι υπολοιπες περιοχες μονο με υπερβαση δομησης...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Εχω ενα κτίριο που βρίσκεται σε τμήμα καθέτου οικοπέδου εντός οικισμου με μαχ δόμηση 400τ.μ

Η δόμηση πο αναλογεί στο τμήμα που βρίσκεται το κτίριό μου είναι 63 τ.μ. και έχει εξαντληθε'ι με οικοδομική άδεια.

Το κτίριο τώρα έχει έναν αυθαίρετό όροφο 63 τ.μ. ένα αυθαίρετο κλιμ/σιο 9 τ.μ. και στο νόμιμο υπόγειο έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία, έτσι ώστε η υπέρβαση της δόμησης να είναι 63+63 +9=135 τ.μ.

Το ερώτημά μου είναι αν στην υπέρβαση δόμησης θα βάλω συντελεστή < 50% της επιτρεπόμενης δόμησης(συνολικά για το οικόπεδο) ή > 200% της επιτρεπόμενης δόμησης (μόνο για το τμήμα της καθέτου). Οπως καταλαβαίνετε η διαφορά στο πρόστιμο είναι πολύ μεγάλη και θα είμαι υπόχρεος σε μία γρήγορη απάντηση.

Το μόνο που βρήκα ψάχνοντας είναι η απάντηση στο ερώτημα 4 του Θ'Μέρους Ερωτο-απαντήσεων όπου λέει ότι τα μεγέθη των υπερβάσεων συγκρίνονται με τα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου.

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.