Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ωχ...Αγχώθηκα τώρα. ΓΙατί σς όλους τους υπολογισμόυς των προστίμων που έχω κάνει εώς τώρα σύγκρινα πάντα με το σύνολο δόμησης της αδείας όπως φαίνεται στο διάγραμμα κάλυψης αι όχι για κάθε όροφο χωριστά. Για πείτε...λάθος το έκανα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο ειναι σιγουρο! Αλλα μου φαινεται καπως κουλο! Αν και στην περιπτωση μου δεν ειναι τοσο βαρυ, γιατι ειναι εκτος, οποτε στα ιδια καταληγω περιπου..

Αλλα παλι δε μου καθεται ρε γμτ..

 

Όποτε με φέρει ο δρόμος απ το Τ.Ε.Ε. θα σταματήσω να το διευκρινίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα μπαίνει και σε αυτές τι περιπτώσεις, απλά στο παράδειγμα έβαλε τους συντελεστές που σίγουρα παίρνει το πρόστιμο.

Αλλιώς δε θα βαζατε ''με άδεια'' επειδη΄δε το λεω το παρααδειγμα;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ωχ...Αγχώθηκα τώρα. ΓΙατί σς όλους τους υπολογισμόυς των προστίμων που έχω κάνει εώς τώρα σύγκρινα πάντα με το σύνολο δόμησης της αδείας όπως φαίνεται στο διάγραμμα κάλυψης αι όχι για κάθε όροφο χωριστά. Για πείτε...λάθος το έκανα??

 

 

Οχι, σωστα το έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...Αγχώθηκα τώρα. ΓΙατί σς όλους τους υπολογισμόυς των προστίμων που έχω κάνει εώς τώρα σύγκρινα πάντα με το σύνολο δόμησης της αδείας όπως φαίνεται στο διάγραμμα κάλυψης αι όχι για κάθε όροφο χωριστά. Για πείτε...λάθος το έκανα??

 

Επιτρεπόμενα οικοπέδου και όχι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κάνει τη διαδικασία ενοικιαστής...και όχι ο ιδιοκτήτης???

Φυσικά και όχι !!!

 

κι αν η αυθαιρετη αλλαγη χρησης εχει εγκατασταθει απο το 1970, γιατι να μην υπολογιζεται η μειωση λογω παλαιοτητας?

αυτο λεω, δεν ειναι καπως αυστηρο?

Εννοείται ότι μπαίνει συντελεστής παλαιότητας εφόσον συντρέχει και μπορεί αν ενδειχθεί...

 

Και στην περίπτωση δώματος πολυκατοικίας που έχω τι συγκρίνω για το ποσοστό υπέρβασης δόμησης? Την εγκεκριμένη δόμηση πολυκατοικίας ή την εγκεκριμένη δόμηση δώματος? Γιατί εχω ένα δώμα 12τ.μ. το οποίο έχει γίνει 36. Η επιτρεπόμενη δόμηση πολυκατοικίας είναι 500τ.μ. και εγώ έβαλα υπέρβαση δόμησης μικρότερη από το 50%.

Συγκρίνουμε με την υπέρβαση της άδειας με την επιτρεπόμενη του οικοπέδου (εδώ: 24/500 < 50%)

Link to comment
Share on other sites

καθε ιδιοκτησια και δηλωση...1 2 3 οσες ειναι οι ιδοκτησίες

αλλιως μια δηλωση αλλα ΟΛΑ μαζι με ποσστα υπερβασης ΟΛΩΝ

 

Θοδωρή, έστω μία τετραώροφη οικοδομή με ένα διαμέρισμα σε κάθε όροφο. Υπάρχει σύσταση. Δύο ιδιοκτήτες. Ένας ιδιοκτήτης έχει το διαμέρισμα του 1ου και 3ου και ένας άλλος το διαμέρισμα του 2ου και 4ου. Δεν μπορούν να γίνουν δύο δηλώσεις? Μία για κάθε ιδιοκτήτη που θα περιλαμβάνει τα δύο διαμερίσματα που του ανήκουν? Πρέπει να γίνουν τέσσερις δηλώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορεί να γίνουν 2 δηλώσεις, μία για κάθε ιδιοκτήτη, αλλά τα θέματα είναι δύο.

1)Τα ποσοστά υπέρβασης θα είναι το άθροισμα των υπερβάσεων κάθε ιδιοκτήτη, και ίσσως περάσει σε άλλη κατηγορία >50% δόμησης πχ

2) Σε μελλοντική πώληση αν γίνουν δηλώσεις για κάθε διαμέρισμα θα είναι πιο ξεκάθαρο για την μεταβίβαση.

 

Δε καταλαβαίνω το λόγο να μη γίνουν 4 δηλώσεις πάντως

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορεί να γίνουν 2 δηλώσεις, μία για κάθε ιδιοκτήτη, αλλά τα θέματα είναι δύο.

1)Τα ποσοστά υπέρβασης θα είναι το άθροισμα των υπερβάσεων κάθε ιδιοκτήτη, και ίσσως περάσει σε άλλη κατηγορία >50% δόμησης πχ

2) Σε μελλοντική πώληση αν γίνουν δηλώσεις για κάθε διαμέρισμα θα είναι πιο ξεκάθαρο για την μεταβίβαση.

 

Δε καταλαβαίνω το λόγο να μη γίνουν 4 δηλώσεις πάντως

 

Συμφωνώ απόλυτα ως προς το δεύτερο...

Για το πρώτο εγώ εξακολουθώ να υπολογίζω τα ποσοστά υπέρβασης ανά φύλλο καταγραφής και όχι στο σύνολο τους...

Θα μπορούσα να ξεχωρίσω τους ορόφους με διαφορετικά φύλλα καταγραφής... πχ. ημιυπαίθριοι 1ου - ημιυπαίθριοι 3ου....

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, ίσως για λόγους οικονομίας στον ιδιοκτήτη....

Link to comment
Share on other sites

Thodoris

Δύο διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη με μία δήλωση. Πού το στηρίζεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.