Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε εδώ και οποιοσδήποτε άλλος χώρος ο οποίος έχει βοηθητική χρήση και σε άλλον όροφο πλην του ισογείου.

 

Εχει αναφερθεί από τον συνάδελφο geo21 στην πρωτη σελίδα η ανωτέρω πρόταση .....

 

Σε ερώτηση μου στο ΥΠΕΚΑ , για βοηθητικούς χώρους σε όροφο δεν ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0,50.

Link to comment
Share on other sites

Καλά.... είναι για τα σίδερα οι τύποι.....

Γιατί δεν το γράφουν τότε τόσους μήνες... αλλά ισχύει από τα λεγόμενά τους ακριβώς το αντίθετο;;;

Καραγκιόζηδες εκ πεποιθήσεως και κατά συρροή...

Δηλαδή πόσο ακόμη πρέπει να ξεφτιλιστούμε για να πάμε να τους δείρουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε εδώ και οποιοσδήποτε άλλος χώρος ο οποίος έχει βοηθητική χρήση και σε άλλον όροφο πλην του ισογείου.

 

Εχει αναφερθεί από τον συνάδελφο geo21 στην πρωτη σελίδα η ανωτέρω πρόταση .....

 

Σε ερώτηση μου στο ΥΠΕΚΑ , για βοηθητικούς χώρους σε όροφο δεν ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0,50.

 

Κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου....και που λέει στο νόμο (σε κάτι τελος πάντων που να έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ) ότι αν έχουμε βοθητικούς χώρους σε όροφο δεν παίρνουν μειωτικό συντελεστή?

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι το λογικό είναι να μη παίρνουν μειωτικό συντελεστή παρά μόνο λόγω ύψους... αλλά μέχρι τώρα όλα δηλώναν το αντίθετο...Ερωταπαντήσεις, τηλεφωνικές απαντήσεις κλπ...

Οι αλήτες, ούτε μία σαφή απάντηση δεν έχουν γράψει στους Θ΄ γύρους επίλυσης αποριών... Αν σκεφτεί κανείς ότι όλες αυτές οι απορίες δημιουργήθηκαν από τη δική τους ανικανότητα σύνταξης ενός πλήρους νόμου... καταλαβαίνεις για τί βλάκες μιλάμε...

 

Δεν το παίζω φωστήρας ή γνώστης αλλά νομίζω ότι και ο 7χρονος γιός μου πιο κατανοητός γίνεται στις συζητήσεις του από τους συγγραφείς των ερωταπαντήσεων!!!

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια συναδελφοι...

 

διαμερισμα στην αδεια γραφει 90τμ και το μετραω 78..πραγματι στο συμβολαιο της συστασης ορ.ιδιοκτησιας γραφει 78,5.

 

απο κει και περα ο ιδιοκτητης εχει κανει αλλα 15τμ δωματια (συνολο τωρα εχει 93)...εγω πως βαζω τις υπερβασεις?

 

3τμ (συμφωνα με την αδεια) ή 15 τμ που ειναι και το σωστο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλό! Με τη πρώτη ματιά, θα έλεγα τα 3τ.μ. γιατί ο νόμος είναι σαφής! Δεν εξετάζουμε συμβόλαια! Την άδεια εξετάζουμε...

Αλλά για πες μου, αφού η άδεια βγήκε πριν τη σύσταση... τί έγινε και μίκρυνε; Εδωσε σε άλλον το δωμάτιο μάλλον και μετά το πήρε πίσω...

Αν δεις το συμβόλαιο του διπλανού για παράδειγμα, θα βρείς κάτι αντίστοιχο (ή μάλλον αντίθετο) κι εκεί...

Αρα εσύ καλείσαι να διορθώσεις τη δεύτερη παρανομία... δηλαδή αφού το πήρε πίσω, τελικά πάλι έχει διαφορά με την άδεια... άρα μάλλον τα 3τ.μ. σε απασχολούν...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε εδώ και οποιοσδήποτε άλλος χώρος ο οποίος έχει βοηθητική χρήση και σε άλλον όροφο πλην του ισογείου.

 

Εχει αναφερθεί από τον συνάδελφο geo21 στην πρωτη σελίδα η ανωτέρω πρόταση .....

 

Σε ερώτηση μου στο ΥΠΕΚΑ , για βοηθητικούς χώρους σε όροφο δεν ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0,50.

 

Πες τους ν' αλλάξουν δουλειά! Τώρα με το μνημόνιο θα βρουν εύκολα....

Είναι μια ακόμα "μπούρδα".

Εγώ τους βοηθητικούς, όπου και να βρίσκονται, τους βάζω με μειωτικό συντελεστή 50%.

Και αυτό θα συνεχίσω να κάνω....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τι π@@@@@ είναι πάλι αυτή;

Δλδ ποιος ο λόγος χώρος ΒΧ στο ισόγειο να έχει άλλη αντιμετώπιση από χώρο ΒΧ σε όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχουν....

 

Δηλαδή στο Δώμα που είχα 2 περιπτώσεις αυθαιρέτων και ήταν δωμάτια 3x3 με χρήση αποθήκης = βοηθητικής, ΔΕΝ θα έβαζα τον συντελεστή επειδή είναι στο Δώμα;

 

 

Δεν πάμε καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.