Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

''Εκεί που ξεσκόνιζα, πάτησα κατά λάθος ένα μεγάλο κουμπί σε εκείνο το πράγμα με τα γράμματα'' είπε η καθαρίστρια μετά από ενδελεχή ανάκριση.

Κι έτσι ανέβηκε η ερωταπάντηση η οποία δεν είχε επεξεργαστεί ακόμα, μιας και ο δουλευταράς υπάλληλος, είχε πάει Κυριακή να πα΄ρει κάποιες

φώτο που είχε σώσει στο pc του ΥΠΕΚΑ και ξέχασε το αρχείο της ερωτπάντησης έτοιμο για το ίντερνετ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θέτω ερώτημα προς συζήτηση και κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

 

Το 1982 σε γήπεδο εκτός οικισμού άρτιο κατά παρέκκλιση (ως γήπεδο προυφιστάμενο του 1964) και οικοδομήσιμο εκδόθηκε οικοδομική άδεια για ανέγερση διώροφης οικοδομής με χρήση κατοικία. Επιτρεπόμενη στο γήπεδο, δόμηση-κάλυψη με τις τότε διατάξεις 150 τ.μ.

 

Η αρχική επιφάνεια γηπέδου ήταν 1800 τ.μ. Στη συνέχεια, το 1983, αφού είχε εκδοθεί η Ο.Α., η ιδιοκτήτρια μεταβιβάζει το ήμισυ του γηπέδου στην κόρη της. Στο τμήμα γηπέδου που παραχώρησε εκδόθηκε νέα οικοδομική άδεια (άγνωστο πως).

 

Όσον αφορά την αρτιότητα, ουσιαστικά απωλέσθη, διότι μετά την μεταβίβαση δεν ισχύει η ημεροχρονολογία που δημιούργησε την παρέκκλιση. Άρα, θεωρώ πως το κτίριο της αρχικής οικοδομικής άδειας, σήμερα βρίσκεται σε ένα μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο γήπεδο και φυσικά σε μικρότερης επιφάνειας γήπεδο.

 

1) Στο προαναφερθέν κτίριο υπάρχουν αυθαιρεσίες. Μετά την προηγούμενη τοποθέτηση μου εκτιμώ ότι θα πρέπει να το θεωρήσω εξολοκλήρου αυθαίρετο και να υπολογίσω το πρόστιμο τακτοποίησης για όλη την οικοδομή.

2) Σαν δεύτερη σκέψη, ως μηχανικός, έχω το δικαίωμα να αμφισβητήσω μια διοικητική πράξη (οικοδομική άδεια) και να ισχυριστώ ότι δεν την λαμβάνω υπόψη, παρά το ότι δεν έχει ακυρωθεί με πράξη της διοίκησης; (φυσικά υπάρχει ανά πάσα στιγμή κίνδυνος ακύρωσής της).

3) Στο ενδεχόμενο που ληφθεί υπόψη η αρχική οικοδομική άδεια, υπάρχει κάποια σκέψη για το πώς θα μπορούσε να υπολογιστεί το πρόστιμο σχετικά πάντοτε με τους συντελεστές προσαύξησης (5,,6,7 )

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ο γιος της καθαρίστριας, που είναι μηχανικός και ερμήνευε κατά περίπτωση, όπως τον βόλευε κάθε φορά, τα διάφορα προβλήματα του νόμου! Γι' αυτό και αναιρούνται μεταξύ τους κάποιες Ε/Α. :mrgreen:

Εγώ φοβάμαι ότι ο γιος είναι 5 χρονών και του είπε η μαμά "Γιαννάκη όσο εγώ θα σκουπίζω το γραφείο, εσύ για να μην κάνεις καμιά ζημιά κάτσε εδώ στο κομπιούτερ και παίξε με τα ίντερνετς"!.
Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα για #1913 και #1915??

 

Σου απάντησα βρε, παραπάνω... Εφόσον έχεις ο.α., τότε για το αν έχεις υπέρβαση σε κάτι ή όχι, κοιτάς την ο.α. σου! Τα επιτρεπόμενα τα κοιτάς για να βρεις τη συντελεστή θα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια συναδελφοι...

 

διαμερισμα στην αδεια γραφει 90τμ και το μετραω 78..πραγματι στο συμβολαιο της συστασης ορ.ιδιοκτησιας γραφει 78,5.

 

απο κει και περα ο ιδιοκτητης εχει κανει αλλα 15τμ δωματια (συνολο τωρα εχει 93)...εγω πως βαζω τις υπερβασεις?

 

3τμ (συμφωνα με την αδεια) ή 15 τμ που ειναι και το σωστο;;;

 

 

 

προκειται για οροφοδιαμερισμα...το σπιτι ειναι 80 τμ..μηπως τα υπολοιπα ειναι η σκαλα;; γτ καποιος μου ειπε οτι τοτε τα εβαζαν ολα μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έβαζα τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Δλδ... εάν τα σχέδια της άδειας το λένε - δείχνουν 90 τμ και τώρα είναι 93 τμ, τότε έχω 3 τμ ΥΔ.

 

Το τι γράφει στα συμβόλαια, δεν με αφορούν!

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα βρε, παραπάνω... Εφόσον έχεις ο.α., τότε για το αν έχεις υπέρβαση σε κάτι ή όχι, κοιτάς την ο.α. σου! Τα επιτρεπόμενα τα κοιτάς για να βρεις τη συντελεστή θα χρησιμοποιήσεις.

 

Συνάδελεφε που το στηρίζεις αυτό? η Γ-24 δεν είναι ξεκάθαρη? "εφόσον έχεις υπόλοιπο κάλυψης παίρνεις μόνο τον αυξητικό συντελεστή για το Δ και όχι τον αυξητικό για την κάλυψη" υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο που να το αναιρεί αυτό? Απλά το πρόβλημα για μένα είναι πώς θα "μοιράσω" το υπόλοιπο κάλυψης στις 4 μεζονέτες!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω για την βοήθεια σας. Πρόκειται για υπερβαση καλυψης και δομησης στο ισόγειο 14 τ.μ. και στον πρώτο όροφο έχει μια παράβαση εξωστη , το πλάτος του είναι κατά 20εκ μεγαλύτερο απο την αδεια έτους 1976. Ανήκουν και οι δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες στον ίδιο ιδιοκτήτη. Δυο δηλώσεις υποβάλω ή μια;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω για την βοήθεια σας. Πρόκειται για υπερβαση καλυψης και δομησης στο ισόγειο 14 τ.μ. και στον πρώτο όροφο έχει μια παράβαση εξωστη , το πλάτος του είναι κατά 20εκ μεγαλύτερο απο την αδεια έτους 1976. Ανήκουν και οι δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες στον ίδιο ιδιοκτήτη. Δυο δηλώσεις υποβάλω ή μια;

 

μια με δυο φυλλα καταγραφης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.