Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω!

 

και κατι ακομη:

 

αν υπαρχουν 4-5 προσθηκες που κολλανε ή δεν κολλανε σε κτιριο κυριας κατοικιας, και αυτες πανε με την ιδια χρηση (φυσικα δεν προκειται για καταστηματα, αλλα αποθηκες, λεβητοστασια, θερμοκηπιο κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. εχω μια απορία η οποία δεν ξερω αν έχει ξανασυζητηθεί. Αλλαγή χρήσης για παράδειγμα από κατοικία σε κατάστημα οπου δεν υπάρχει στην πράξη υπέρβαση δομησης αλλά μόνο αλλαγή χρήσης μπορούμε να επιλέξουμε το χωρίς υπερβαση δόμησης? Ενοείτε πως επιλέγω το αλλαγή χρήσης ναι. Το ίδιο ερώτημα αν έχω και υπόλοιπο συντελεστή δόμησης σε κάποια οικοδομή και έχει κατασκευαστεί σε αυθαιρετη κατοικία στο δώμα.Αν και δεν το δοκίμασα αν ρίχνει το προστιμο. Σκέψη κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Το χωρίς υπέρβαση το χρησιμοποιούμε μόνο όταν η μοναδική παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους.Εσύ θα βάλεςι <50% για τη δόμηση που ο συντελεστής είναι 1 και έτσι δεν επιβαρύνει το πρόστιμο.Η αύξηση του 1,4 από το συντελεστή της αλλαγής χρήσης είναι νομίζω υπεραρκετός.

Link to comment
Share on other sites

1) Σε διαμέρισμα υπάρχουν 3 αυθαιρεσίες... Ένας κλειστός ΗΧ και δύο μπαλκόνια! Μπορούν να περαστούν στο ίδιο φύλλο σαν ΥΔΚΧ; Δεν έχουμε κάτι άλλο, σωστά;

 

2) Επίσης, ισόγεια κατοικία είχε άδεια και για επιπλέον όροφο ο οποίος δεν έπεσε ποτέ... Στο ισόγειο φαίνονται 5 στούντιο αλλά τώρα είναι 2 διαμερίσματα... Στο Ε9 του, ο ιδιοκτήτης δηλώνει 2 διαμερίσματα... Αυθαιρεσίες: Ένας κλειστός ΗΧ, μία πέργκολα στον ακάλυπτο και μία αποθήκη στο δώμα (εκεί που προοριζόταν να πέσει όροφος... Οπότε: α) διαμερισμάτωση και κάνω καινούργια κάτοψη, β) ΥΔΚΧ για ΗΧ, γ) μία λοιπή παράβαση για την πέργκολα και δ) ΥΔΒΧ για το δώμα χωρίς ΥΥ αφού στην άδεια φαίνεται κι άλλος όροφος; Και όλα σε ένα φύλλο παρόλο που βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία αφού ότι υπάρχει στο οικόπεδο ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω 3 απορίες σχετικά με τον υπολογισμό των προστίμων.

 

1)Σε διαμέρισμα 5οροφης πολυκατοικίας και οικόπεδο εξ αδιαιρέτου, έχω 34 τ.μ. αυθαίρετο χώρο.

το συντελεστή Υπερβ. Δόμησης τον υπολογίζω βάση των τ.μ. που χτίζει όλο το οικόπεδο (700) // βάση των 80 χιλιοστών που έχει το διαμέρισμά? // ή βάση των τ.μ. της άδειας που αντιστοιχούσαν στο διαμέρισμα?

Δηλαδή 34/700 = 4.86% (συντελεστής 1) // ή 34/ (700Χ0.08) = 60.71% (συντελεστής 1.3) // ή 34/50 = 68% (συντελεστής 1.3)

 

2)Αν αντίστοιχα έχω χώρο χωρίς χιλιοστά στο οικόπεδο που έκλεισε? τι συντελεστή βάζω??

 

3)Εαν έχω αυθαίρετα α)κλειστό Η/Χ και β)αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση, που λόγω χρονολογίας πάνε σε άλλο φύλλο καταγραφής,

τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης πάνε ξεχωριστά? δηλαδή άλλο ποσοστό υπέρβασης ο Η/χ και άλλος η προσθήκη? ή αθροιστικά? και βάζω και στα 2 φύλλα καταγραφής το μεγαλύτερο συντελεστή?

Στο ΥΠΕΚΑ μου απάντησαν ξεχωριστά, αλλά στο ΤΕΕ δεν είναι σίγουροι

Edited by AsiM
Link to comment
Share on other sites

1) Σε διαμέρισμα υπάρχουν 3 αυθαιρεσίες... Ένας κλειστός ΗΧ και δύο μπαλκόνια! Μπορούν να περαστούν στο ίδιο φύλλο σαν ΥΔΚΧ; Δεν έχουμε κάτι άλλο, σωστά;

 

2) Επίσης, ισόγεια κατοικία είχε άδεια και για επιπλέον όροφο ο οποίος δεν έπεσε ποτέ... Στο ισόγειο φαίνονται 5 στούντιο αλλά τώρα είναι 2 διαμερίσματα... Στο Ε9 του, ο ιδιοκτήτης δηλώνει 2 διαμερίσματα... Αυθαιρεσίες: Ένας κλειστός ΗΧ, μία πέργκολα στον ακάλυπτο και μία αποθήκη στο δώμα (εκεί που προοριζόταν να πέσει όροφος... Οπότε: α) διαμερισμάτωση και κάνω καινούργια κάτοψη, β) ΥΔΚΧ για ΗΧ, γ) μία λοιπή παράβαση για την πέργκολα και δ) ΥΔΒΧ για το δώμα χωρίς ΥΥ αφού στην άδεια φαίνεται κι άλλος όροφος; Και όλα σε ένα φύλλο παρόλο που βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία αφού ότι υπάρχει στο οικόπεδο ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη;

Κάποιος να μου απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

σε 2οροφη οικοδομη (ισογειο + ά οροφος) εχει γινει αυθαιρετη σκαλα.

 

αυτη ως τ.μ μετραει 2 φορες, οσες δλδ ο αριθμος των οροφων ή μια?

 

επισης θεωρειται υπερβαση δομησης βοηθητικου χωρου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.