Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Συναδελφοι θα ηθελα την γνωμη σας για την παρακατω περιπτωση γιατι η πολεοδομια μου ζητα ότι να ναι.

Συγκεκριμενα εχω ενιαιο οικοπεδο το οποιο με συσταση καθετου διαχωριζεται σε δυο ιδιοκτησιες ,το οριο της οποιας είναι η διακεκομμενη στα σκαριφηματα . Ο ιδιοκτητης του κτιριου 1 το οποιο είναι τελειως νομιμο μου ζητησε να του εκδοσω αδεια προσθηκης στεγης. Μετα από αυοψια μου διαπιστωσα στην 2η ιδιοκτησια (καθετη) που εχει τα κτιρια 2 και 3 τις εξης αυθαιρεσιες:

1)Mετακινηση του κτριριου 1 κατά 1 μετρο πιο πισω και μικροτερο όπως φαινεται στα σκαριφηματα κατα 0.30μ και 0.40μ από τις 2 πλευρες με αποτελεσμα να μην τηρειται η αποσταση Δ

2)το κτιριο 2 μικροτερο κατά 2.5 περιπου μετρα από αυτό της αδειας του.

Η πολεοδομια μου ζητα να δηλωθουν οι αυθαιρεσιες αυτές στο ονομα του αλλου ιδιοκτητη ώστε να εκδοσει αδεια για στεγη στον δικο μου πελατη ,ιδιοκτητη του αλλου τμηματος του οικοπεδου.

Λεω στην υπαλληλο θα δηλωσω με μια αιτηση την παραβαση πλαγιων αποστασεων του κτιριου 2 που φαινονται με κιτρινο χρωμα τμημα Γ στο σκαριφημα που επισυναπτω και με καποιο τροπο δεν ξερω πως το μικροτερο εμβαδο του κτιριου 3.

Η υπαλληλος όμως μου ζητα να δηλωσω και με 2η δηλωση στο ονομα του πελατη μου και παραβαση πλαγιων αποστασεων λογω του ότι δεν τηρειται όπως λεει το Δ στο πρασινο τμημα Β του κτιριου 1 που φαινεται στο σακριφημα . Και επιμενει σε αυτό διοτι η αδεια του κτιριου 1 είναι μεταγενεστερη του κτιροιυ 2 .Της λεω ότι την παραβαση αυτή μη τηρησης πλαγιων αποστασεων την δηλωνω ηδη στο κτιριο 1 γιατι να κανω 2η δηλωση που σημαινει κι άλλο 500αρικο αμοιβες , δεν το δεχομαι της λεω .

Αυτοι νομιζουν ότι τα 500αρικα τα μοιραζουνε.

Υποσημειωση και τα 3 κτιρια είναι πριν το 1983 και το τμημα Α που φαινεται στο σκαριφημα εχει μετρησει στην δομηση στην αδεια του κτιριου 1

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε γνωμη πανω σε αυτο το θεμα ,ευχαριστω

post-16004-0-86141800-1340739631_thumb.jpg

post-16004-0-97794400-1340739673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι ο νόμος είναι σαφής. Αν υπάρχει σύσταση καθέτου "χέστηκες" για το τι έχει κάνει ο διπλανός. Βλέπε:

Ν. 4030/2011 άρθρο 51, παρ. 2: Στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγαθών, που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται υπόψη οι κατασκευές που έχουν εκτελεστεί από άλλο ιδιοκτήτη.

Επίσης εγκύκλιος 1/2012 - παράγραφος 7β και

έγγραφο ΔΟΚΚ 5298/08.03.2012 "Δυνατότητα χορήγησης άδειας δόμησης σε συνιδιοκτησίες με αυθαίρετα κτίσματα".

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα επειδη το οικοπεδο ειναι πολεοδομικα ενιαιο η πολεοδομια δεν μπορει να εκδοσει αδεια στο αλλο τμημα της καθετης που ολα ειναι νομιμα ,αν πρωτα ο ιδιοκτητης του αλλου τμηματος που εχει αυθαιρεσιες σε σχεση με την αδεια του, τις οποιες δεν μπορω να αποκρυψω στο τοπογραφικο μου, δεν τις δηλωσει με τον 4014 ή επιβληθουν - βεβαιωθουν προστιμα ανεγερσης και διατηρησης για τα αυθαιρετου του ασχετα αν τα πληρωσει ή οχι.

Μετα απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο σε αυτο το κομματι η πολεοδομια εχει δικιο ,η διαφωνια μου μαζι τους ειναι οτι ζητουν να δηλωθει ξανα και με δευτερη δηλωση στο ονομα του ιδιοκτητη που ειναι ενταξει η ιδιοκτησια του , η παραβιαση πλαγιων αποστασεων που προκυπτει στο κτιριο 1 λογω της αυθαιρετης μετακινησης του κτιριου 2 (τμημα Β στο σακριφημα) , το τμημα Α εχει μετρησει στην δομηση. Αν το δηλωσω αυτο με δυο δηλωσεις ειναι σαν δηλωνω την ιδια αυθαιρεσια 2 φορες σε δυο διαφορετικα ονοματα ,αφου την παραβιαση αυτη του Δ θα την πληρωση ο αλλος (τμημα Γ) . Τζαμπα λεφτα δηλαδη επειδη ετσι θελει η πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω ένα ερώτημα...

 

εχω ενα διωροφο, το οποιο εχει υψος ισογειου 5μ. ο ιδιοκτητης του Α οροφου (συσταση και λοιπα ειναι ολα ΟΚ), εχει κατασκευασει στη σταθμη +2,80 (δηλαδη "κατωαπο την ιδιοκτησια του, στο κενο που δημιουργουνταν στον διαδρομο-κλιμακοστασιο) ενα δωματιο το οποιο μεσω οπης στν πλακα του Α οροφου επικοινωνει με την κατοικια του. Η ερωτηση ειναι η εξης:

το κλιμακοστασιο ειναι κοινοχρηστο απο τους ιδιοκτητες Α και Β οροφου (το ισογειο δεν εχει διακιωματα σε αυτο). Η δηλωση που θα κανω να γινει για την κονοχρηστη ιδιοκτησια του κλιμακοστασιου και να επεξηγω πως ειναι λειτουργικο μερος ΜΟΝΟ του Α οροφου ή να κανω δηλωση στον Α οροφο και να το περιγραψω αναλογως? σ.σ. στον Α οροφο θα κανω ουτως ή αλλως δηλωση για αλλαγη στη διαμεριματοποιηση...

Τη γνωμη σας παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε μία οικοδομική άδεια έχω ένα ημιυπόγειο που αποτελείται από κλειστό γκαράζ, λεβητοστάσιο και αποθηκευτικό χώρο και δύο ορόφους κατοικιών. Και οι τρεις στάθμες είναι ανεξάρτητες αυτόνομες ιδιοκτησίες με ξεχωριστή είσοδο και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Στην κατασκευή το ημιυπόγειο ξεμπαζώθηκε από όλες τις πλευρές -είναι εντελώς ισόγειο- και χωρίστηκε σε δύο αυτόνομες κατοικίες.

Οι όροφοι έχουν τις δικές τους παρανομίες. Ημιυπαίθριοι χώροι, εξώστες κ.λ.π.

Πως αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Για εκτός σχεδίου στη Δυτική Αττική (στην περιοχή της Ελευσίνας), η Τ.Ζ. είναι 600€?

 

 

 

 

 

Υπάρχει θέμα σχετικό με τις τιμές Ζώνης.Παρακαλώ

να γίνει αναζήτηση, να βρεθεί και να αναρτηθει εκεί.

Το παρών θα διαγραφεί.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα έκρινα αναλόγως του τρόπου κατασκευής και του μεγέθους. Εάν ήταν μεταλλικός σκελετός "μεγάλος" και με μεγάλη έκταση, τότε μάλλον θα το πήγαινα με τ.μ.. Εάν ήταν ψευτομεταλλικός σκελετός, ίσα ίσα για στήριξη και λίγα τ.μ., τότε θα το έβαζα με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.