Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Απορία: πώς γίνεται να έχεις ταυτόχρονα και ΠΔ κ ΠΠρ;

 

 

Ειναι εκτος σχεδιου και μεταφερθηκε ολοκληρο το κτιριο διπλα στον γειτονα μεσα στα 15μ , παραβιαση Δ και πιο κοντα στο Δρομο .

Συμφωνα με την εγκ 13/11 (παραρτημα , $9 παραβιαση οποιοασδηποτε υποχρεωτικης αποστασης απο Δρομο).

Εδω εχω καποιες αμφιβολιες σχετικα με το εαν θα πρεπει δηλωσουμε ΄΄παραβιαση πρασιας ΄΄ , γιατι για την εκτος σχεδιου ο νομος οριζει ορια απο το γηπεδο και οχι απο δρομο. Η Λεμπεση λεει οτι πρεπει. Δεν ειμαι σιγουρη, Αλλα το βαζω .

 

Επισης ξεκαθαρο δεν ειναι και με την υπερβαση καλυψης .

Εγω εως τωρα δεν σημειωνα την ΥΚ , εφοσον δεν ειχα υπερβαση επιτρεπομενης καλυψης .

Και το συμπερασμα το ειχα βγαλει απο την εγκυκλιο 13 . Διαβαζοντας την $7 , μιλαει ξεκαθαρα για υπερβαση επιτρεπομενης καλυψης.

Σημειωνονται τα τετραγωνικα υπερβασης καλυψης και το ποσοστο υπερβασης της καλυψης ως προς τη μεγιστη επιτρεπομενη καλυψη.

 

Η αναφορικη προσδιοριστικη προταση ΄΄ως προς τη μεγιστη επιτρεπομενη καλυψη΄΄ αναφερεται στην πιο πανω ΄΄μια (ενα ρημα) προταση με δυο υποκειμενα ΄΄ .

 

Επομενως Αναφερεται και στο υπερβασης καλυψης . Γιατι θα ξεχασουμε και τα ελληνικα στο τελος.

 

Επισης τα παραδειγματα της εγκυκλιου Α2, Α3 και Β1, Β4 οπως οι ερωτοαπαντησεις Γ2, και Γ24 επιβεβαιωνουν τα παραπανω.

Μετα ηρθε η Θ4 και τα μπερδεψε τελειως. Εγω παντως ως προς την υπερβαση καλυψης οταν ειμαι κατω απο την επιτρεπομενη δεν υπολογιζω και εχω ολα τα παραπανω επιχειρηματα σε εναν ελεγχο. Η εγκυκλιος το λεει ξεκαθαρα και ειναι πιο ισχυρη απο τις ερωτοαπαντησεις. Επισης ξεκαθαρες απαντησεις οι πιο πανω Γ2 , Γ24 και ξεκαθαρα παραδειγματα υπολογισμου.

 

 

 

 

.

 

Να επαναφερω την ερωτηση 4732.

Μεταποιηση πρωτογενους τομεα, να δηλωσω την επαγγελματικη αποθηκη με εργαστηριο αλλαντοποιιας;

βασιζομενη στην απαντηση τους Γ12 ΄΄μεταποιητικες εγκαταστασεις τροφιμων΄΄

 

O ορος ΄΄μεταποιηση πρωτογενους τομεα΄΄ δεν υπαρχει. Καθε μεταποιηση πρωτογενους ειναι δευτερογενης τομεας.

 

 

Ευχαριστω και συγνωμη για την επαναληψη

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ηθελα καποιες επιπλεον γνωμες για το παρακατω..οποιος μπορει ας βοηθησει..

 

καλησπερα και απο μενα,

 

θα ηθελα μια βοηθεια για το υπολογισμο ενος προστιμου..παραθετω και φωτογραφια

 

εχω ισογεια κατοικια νομιμη οπως γραφω στο σχεδιο..

 

1. παν αριστερα εχω ενα γκαραζ κλεισμενο απο 3 πλευρες εκτος απο τη μπροστινη (ολη ανοιχτη). πως το υπολογιζω; ΚΧ , ΒΧ;

 

2. λεβητοστασιο . ΚΧ ή ΒΧ;

 

3. το υπογειο βρισκεται κατω απο τον αυθαιρετο ΚΧ, οπως αναγραφω, αλλα με υψος 2 μ. αυτο φανταζομαι παει σαν ΒΧ

 

4. βεραντα αυθαιρετη ετσι οπως φαινεται..επισης κατω απο τη βεραντα εχει δημιουργηθει ιδιος χωρος αποθηκευτικος με υψος μολις 0.80 μ.και αυτη με αναλυτικο;

 

5. υπαρχει εξωτερικη διαμορφωση για προσβαση στο υπογειο..αυτο θα παει με αναλυτικο ετσι δεν ειναι;

 

6. τελος αλλα σημαντικο..το σπιτι ειχε νομιμη σκεπη διρριχτη..υπηρχε στην αρχικη οα..αλλα ο ιδιοκτητητης την γκρεμισε και εκανε μονοριχτη με μαξ υψος 2,5 απο τη μια πλευρα και απο την αλλη 0.20 μ... αυτη την εχει κλειστη γυρω γυρω. (σαν σοφιτα δλδ)..αυτη πως παει;

 

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

post-4366-0-29415200-1357745115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mkara

1,2,3 YΔ BX με ΥΚ

6 ΥΔ ΒΧ ίσως με ΥΥ

4 με τον ίδιο αναλυτικό δείχνεις και τους δύο χώρους

5 δεν χρειάζεται αναλυτικός

 

ifigmet

Είτε πρόκειται για κανονικό προκήπιο είτε για ντεμέκ (όπως ονομάστηκε για τον 4014 η απόσταση από δρόμο στα εκτός σχεδίου), ένας χώρος θα παραβιάζει είτε μόνο το προκήπιο είτε μόνο το πλάγιο Δ, όχι και τα δύο ταυτόχρονα.

 

Για την κάλυψη: αν ψάξεις στα archives του μηχανικός.γρ θα βρεις κάτι μακροσκελέστατες συζητήσεις που έλαβαν χώρα προ της Θ4 σχετικά με τα επιτρεπόμενα vs εγκεκριμένα. Με βάση την εγκύκλιο και κάποια ερ/ση είχε αποσαφηνιστεί ότι ο παρονομαστής του κλάσματος του ποσοστού υπολογιζόταν από τα επιτρεπόμενα. Για τον αριθμητή δεν ήταν όμως σαφές και προσωπικά, μεταξύ άλλων, υποστήριζα ότι διαπιστώνουμε την υπέρβαση με βάση τα επιτρεπόμενα (χονδρικά, αν υπάρχει υπόλοιπο δεν σημειώνουμε Υ). Αυτό όμως ανατράπηκε με την Θ4, την οποία, ούσα η σαφέστερη και σαφέστατη απάντηση, "οφείλουμε" να ακολουθούμε. Εφόσον υπερβαίνουμε/παραβαίνουμε ένα εγκεκριμένο μέγεθος, σημειώνουμε τον αντίστοιχο συντελεστή. Ωστόσο, στο "οφείλουμε" έβαλα τα εισαγωγικά γιατί στο δια ταύτα δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου στο:

Εγω παντως ως προς την υπερβαση καλυψης οταν ειμαι κατω απο την επιτρεπομενη δεν υπολογιζω και εχω ολα τα παραπανω επιχειρηματα σε εναν ελεγχο.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

mkara

1,2,3 YΔ BX με ΥΚ

6 ΥΔ ΒΧ ίσως με ΥΥ

4 με τον ίδιο αναλυτικό δείχνεις και τους δύο χώρους

5 δεν χρειάζεται αναλυτικός

 

η σοφιτα παει σαν ΥΔΒΧ; εν τω μεταξυ δεν ειναι προσβασιμη..δεν υπαρχει μονιμη σκαλα..μηπως θελει αναλυτικο;

 

για τις εξτερικες διαμορφωσεις δε θελει αναλυτικο; θεωρουνται νομιμες;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι προσβάσιμη, τι σοφίτα είναι;

Αν πρόκειται για χώρο μη προσβάσιμο κάτω από στέγη, χρειάζεται να δηλωθεί μόνο η αλλαγή στο σχήμα της στέγης με αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά των αναλυτικών προϋπολογισμών, δηλαδή, αυτό που έπρεπε να γίνει κι αυτό που έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Είτε πρόκειται για κανονικό προκήπιο είτε για ντεμέκ (όπως ονομάστηκε για τον 4014 η απόσταση από δρόμο στα εκτός σχεδίου), ένας χώρος θα παραβιάζει είτε μόνο το προκήπιο είτε μόνο το πλάγιο Δ, όχι και τα δύο ταυτόχρονα.

 

 

 

 

Eννοεις στον υπολογισμο προστιμου , για το τμημα εντος προκηπιου να μην δηλωσω και παραβιαση Δ;

Θεωρωντας οτι εντος πρασιας , δεν μας ενδιαφερει και η αποσταση απο τα ομορα;

 

 

Οσο αφορα την καλυψη, για τα παραδειγματα και τις ερωτοαπαντησεις που προανεφερα τι λες ; που ειναι ξεκαθαρο και δεν ειναι μια απαντηση ειναι 2 απαντησεις και 4-5 παραδειγματα της εγκυκλιου, γιατι να τα αγνοησουμε;

 

Δηλαδη εσυ δηλωνεις και ΥΚ και ΥΔ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ;

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

με τη διαφορα ποιων προυπολογισμων;

 

Δηλαδή, κάνεις δύο αναλυτικούς προϋπολογισμούς για την αυθαιρεσία αυτή.

Έναν όπως έλεγε η άδεια ότι, πρέπει να κατασκευαστεί η σκεπή (Α) κι έναν όπως τελικώς κατασκευάστηκε (Β). Η διαφορά αυτών (Β-Α) είναι ο προϋπολογισμός που σε "ενδιαφέρει". Φυσικά σε ενιαίο έγγραφο, το οποίο ανεβάζεις στο σύστημα μαζί με την τεχνική σου έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Α.Α.Α. Ζηταω επιβεβαιωση για υπολογισμο προστιμου:

 

- Σε καταστημα ΙΣΟΓΕΙΟΥ δημιουργηθηκε παταρι (στο επιπεδο "ημιοροφου")

- Το παταρι πλεον δεν επικοινωνει με το καταστημα του ισογειου και εχει ανεξαρτητη εισοδο απο το πλατυσκαλο του ημιοροφου.

- Εγιναν 2 ξεχωριστοι φακελοι στον 3843 και τωρα περνανε στον 4014

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν μπορει να παρει μειωτικο 0,5 το παταρι, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.