Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Σωστά, άρα θεωρείται υπέρβαση και πάει με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συντομη ερωτηση-φωτια:

 

Μαιζονετα που στο υπογειο της, εχει "χασει" 5μ2 απο ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟ.

Θεωρειται παραβαση? Εγω λεω πως οχι.

Αν ειχε "χασει" αυτα τα μ2 απο μια αλλη οριζοντια ιδιοκτησια, τοτε θα πηγαινε με Δ.Διαμερισματωση.

Link to comment
Share on other sites

Συντομη ερωτηση-φωτια:

 

Μαιζονετα που στο υπογειο της, εχει "χασει" 5μ2 απο ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟ.

Θεωρειται παραβαση? Εγω λεω πως οχι.

Αν ειχε "χασει" αυτα τα μ2 απο μια αλλη οριζοντια ιδιοκτησια, τοτε θα πηγαινε με Δ.Διαμερισματωση.

 

Παραβαση ειναι οτι γινεται κατα παραβαση της Ο.Α. ειτε μεγαλυτερο ειτε μικροτερο.

Πολεοδομικα εισαι μεσα στο περιγραμμα του κτιριου επομενως η τροποποιηση δεν επιφερει αλλαγη Δομησης ,Καλυψης ,Υψους στο συνολο του κτιριου.

Α. Εαν δεν υπαρχει συσταση , με αλλες ιδιοκτησιες και κοινοχρηστα, και ειναι ενα ενιαιο κτιριο , δεν χρειαζεται να δηλωσεις τιποτα. Η υπευθυνη δηλωση θα ειναι για ολο το κτιριο, και θα υπαρχει μια μικρη αλλαγη στην διαρρυθμιση του υπογειου, που μας ειναι αδιαφορη και δεν χτρεαιζεται οπυτε σαν αυθαιρεσια να τη δηλωσουμε. (Εκτος εαν το υπογειο εχει δηλωθει με το 3843/10 σαν Κ.Χ..Τοτε αλλαζει )

Β. Εαν εχει προηγηθει συσταση τοτε Ναι , γιατι το λεβητοστασιο ειναι κοινοχρηστος και εχει αλλαξει , ας ειναι και μικροτερο το υπογειο της μεζονετας. Θα δηλωθει μαλλον με Δ. ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ η με μια παραβαση 13(σε αυτο δεν ειμαι σιγουρη), γιατι εσυ θα δωσεις βεβαιωση για την αυτοτελη ιδιοκτησια , σε αυτη τη περιπτωση.

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

περιπτωση ισογειας οικιας χωρις ο.α. Στην πλακα επανω εφτιαξαν ξυλινη αποθηκη με κεραμοσκεπη και για την οποια πληρωνουν προστιμο στον δημο.

Θελουν να τακτοποιησουν την αποθηκη

1, θεωρειται προχειρη κατασκευη? κατ 13 ή εχω υπερβασεις δομησης κλπ?

2, με το ισογειο ασχολουμαι καθολου? Στα σχεδια τι δειχνω?

3, με δεδοτα τι κανω? (το γνωστο ανεκδοτο) περισσοτερο με ενδιαφερει, για να βγαλω την αμοιβη μου

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

Μπορειτε να με βοηθησετε στο εξης θεμα.

 

Κτιριο εκτος σχεδιου - 2 οικοδομη, 6μ + 1.50μ στεγη =7,50μ, συμφωνα με την οικοδομικη αδεια.

Το οικοπεδο αρκετα επικλινες.

 

Παραβασεις.

  • Στην πραγματικοτητα το κτιριο τοποθετηθηκε πιο ψηλα στο εδαφος , αλλα μπαζωθηκε πιο πολυ ωστε το υψος του κτιριου να ειναιοπως την O.A.
  • η στεγη εγινε 2.00. Συνολικο υψος κτιριου 6μ +2,00μ=8.00μ<7.50+1.20=8.70 η στεγη.
  • Τοιχοι αντιστηριξης λογω του περιβαλλοντα χωρου γυρω απο το κτιριο.
  • Μπαρμπεκιου κατω απο κιοσκι εκτος κτιριου (ημ. χωρος )

.Για το προστιμο σκεφτομαι

  • .1 η Mια παραβαση Διαμορφωση περιβαλλοντα χωρου. (Επιχωματωση επιπλεον σε σχεση με την Ο.Α. + Τοιχοι αντιστηριξης Αυτο μου βγαινει με αναλυτικο 2 παραβασεις > 5000
  • 2Η Παραβαση λογω υπερβασης υψους κατασκευης στεγης;
  • 3η παραβαση μπαρμπεκιου+κιοσκι .

Συμφωνειτε;

 

Α. Γενικη ερωτηση . Δινουμε βεβαιωση νομιμοτητας οταν εχει γινει υπερβαση υψους στεγης και υπαρχει και πλακα ωπλισμενου σκυροδεματος;

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, διαβάζοντας τα ποστς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και θα ήθελα να κάνω και εγώ μια σύντομη ερώτηση.

έχω μια περίπτωση πέργκολας εκτός του ιδεατού στερεού. πως μπορώ να την περάσω στο σύστημα;

είναι σίγουρα μια παράβαση κατ.13 αλλά και Y.Y. όμως Κ.Χ. ή Β.Χ. ;;

παρακαλώ για τη βοήθεια σας. ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

μΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

καλησπέρα, διαβάζοντας τα ποστς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και θα ήθελα να κάνω και εγώ μια σύντομη ερώτηση.

έχω μια περίπτωση πέργκολας εκτός του ιδεατού στερεού. πως μπορώ να την περάσω στο σύστημα;

είναι σίγουρα μια παράβαση κατ.13 αλλά και Y.Y. όμως Κ.Χ. ή Β.Χ. ;;

παρακαλώ για τη βοήθεια σας. ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μια παραβαση 13. Χωρις ΥΥ, Ουτε καν Β.Χ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα!

έχω μια ερώτηση.

 

Οικόπεδο με ιδιοκτήτη τον ΑΛΦΑ ο οποίος άφησε στο τμήμα 1 να δομήσει ο γιος ΑΛΦΑ1 και στο τμήμα 2 να δομήσει ο ΑΛΦΑ2 και στο 3 ο ΑΛΦΑ3.

ο ΑΛΦΑ αποβιώνει πριν 10 χρόνια και μόλις σήμερα πρόκειται να γίνει η αποδοχή κληρονομιάς που σύμφωνα με την διαθήκη τα αφήνει ο ΑΛΦΑ ΟΛΑ στον ΑΛΦΑ1 παρόλο που ο κάθε ένας έχει το δικό του....(μαλλον ο παππούς... :wacko: )

τα κτίσματα στο 1, 2, 3, ολα έχουν αυθαιρεσίες.

για να γίνει η δωρεά εν ζωή απο τον ΑΛΦΑ1 στον ΑΛΦΑ2 και ΑΛΦΑ3 πρέπει να τακτοποιηθούν.

 

το ότι τα κτίσματα νόμιμα και μή του 2 και 3 τα δήλωναν στο Ε9 οι ΑΛΦΑ2 και ΑΛΦΑ3 που με δεσμεύει?

έχω μπερδευτεί λιγουλάκι...και επιπλέον αν χρειαστεί να κάνει τροποποιητική δήλωση του Ε9 ο ΑΛΦΑ1 έχει κάνει ξεκάθαρο οτι δεν...

επίσης οι άδειας στο 1,2,3 έχουν βγεί όλες αντίστοιχα στα ονόματα του ΑΛΦΑ1 ΑΛΦΑ2 και ΑΛΦΑ3....

 

περίπου αυτά...

 

το ερώτημά μου είναι....τα τακτοποιώ στο όνομα του ΑΛΦΑ1 ή το κάθε ενα στον αντίστοιχο και μετά προχωράω στην δωρεά εν ζωή???

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση κάνει ο Α1 ως μοναδικός ιδιοκτήτης μετά την αποδοχή. Στο Ε9 δηλώνεται και η νομή, ασχέτως κυριότητας οπότε δεν σε επειρεάζει αν το ακίνητο δηλωνόταν και από τους άλλους. Αρκεί να φαίνεται το οικόπεδο (και όχι κατ'ανάγκη τα κτίσματα) στο Ε9 του Α1 ή στο Ε9 του Α. Τα ονόματα στις άδειες είναι αδιάφορα.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.