Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

περιπτωση ισογειας οικιας χωρις ο.α. Στην πλακα επανω εφτιαξαν ξυλινη αποθηκη με κεραμοσκεπη και για την οποια πληρωνουν προστιμο στον δημο.

Θελουν να τακτοποιησουν την αποθηκη

1, θεωρειται προχειρη κατασκευη? κατ 13 ή εχω υπερβασεις δομησης κλπ?

2, με το ισογειο ασχολουμαι καθολου? Στα σχεδια τι δειχνω?

3, με δεδοτα τι κανω? (το γνωστο ανεκδοτο) περισσοτερο με ενδιαφερει, για να βγαλω την αμοιβη μου

1. Ως πρόχειρη να τη δηλώσεις αν φοβάσαι ότι θα έρθει πάνω σε κανά κεφάλι. Πρόκειται για κλεισ΄το χώρο; ΥΔ ίσως ΒΧ ανάλογα με την εικόνα της.

2. Έχουν υπάρξει γνώμες ότι αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να δηλώσει το bbq, ας κάνουμ ετα στραβά μάτια. Προσωπικά θεωρώ σκανδαλώδες να μη δηλωθεί ολόκληρο αυθαίρετο ισόγειο, παρά μόνο η αποθήκη. Εντύπωση μου κάνει και που πληρώνει πρόστιμα μόνο για αυτήν. Όπως και να χει, στα σχέδια δείχνεις τα πάντα.

3. Για το ΔΔΤ θα ισχύσει κάτι πολύ κοντά σε αυτό που ήδη ξέρουμε. Συμπληρώνεις το δελτίο και μία TE, έχεις βγάλει και κανά-δυο φωτογραφίες και προσεύχεσαι να έχουμε δίκιο όσοι πιστεύουμε ότι δεν θα φέρουμε ευθύνη αν συμβεί κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσους φακελους?????

 

- 3 ανεξαρτητες αυτοτελεις οριζοντιες ιδιοκτησιες στην οικοδομικη αδεια

- 2 εξ αυτων ενταχθηκαν στον 3843

 

- Στην πραγματικοτητα εχουν συνενωθει και εχουν γινει ενας ενιαιος χωρος!

- Τωρα θελουν να ενταχθουν στον 4014

 

Κανω 1 φακελο στον οποιο αποτυπωνω τον ενιαιο χωρο και σημειωνω οτι 2 εξ αυτων ειχαν ενταχθει στον 3843 (για να συμψηφισω προστιμα μιας και υπαρχουν κι αλλες αυθαιριες που δεν ενταχθηκαν στον 3843) ή

πρεπει να κανω 3 καινουργιους φακελους (εναν για καθε οριζοντια ιδιοκτησια)?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο χώρος πλεόν είναι ενιαίος και πρόθεση των ιδιοκτητών είναι να παραμείνει έτσι,

κάνεις μία δήλωση διαμερισμάτωσης (έναν φάκελο) για όλες τις ιδιοκτησίες με αναφορά φυσικά στις ρυθμίσεις του 3843.

Εάν δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες δεν υπάρχει λόγος να συμψηφίσεις τα πρόστιμα, το 500ρικο θα πληρωθεί έτσι κι αλλιώς.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Κτιριο εκτος σχεδιου - 2 οικοδομη, 6μ + 1.50μ στεγη =7,50μ, συμφωνα με την οικοδομικη αδεια.

Το οικοπεδο αρκετα επικλινες.

 

Παραβασεις.

  • Στην πραγματικοτητα το κτιριο τοποθετηθηκε πιο ψηλα στο εδαφος , αλλα μπαζωθηκε πιο πολυ ωστε το υψος του κτιριου να ειναιοπως την O.A.
  • η στεγη εγινε 2.00. Συνολικο υψος κτιριου 6μ +2,00μ=8.00μ<7.50+1.20=8.70 η στεγη.
  • Τοιχοι αντιστηριξης λογω του περιβαλλοντα χωρου γυρω απο το κτιριο.
  • Μπαρμπεκιου κατω απο κιοσκι εκτος κτιριου (ημ. χωρος )

.Για το προστιμο σκεφτομαι

  • .1 η Mια παραβαση Διαμορφωση περιβαλλοντα χωρου. (Επιχωματωση επιπλεον σε σχεση με την Ο.Α. + Τοιχοι αντιστηριξης Αυτο μου βγαινει με αναλυτικο 2 παραβασεις > 5000
  • 2Η Παραβαση λογω υπερβασης υψους κατασκευης στεγης;
  • 3η παραβαση μπαρμπεκιου+κιοσκι .

Συμφωνειτε;

 

Α. Γενικη ερωτηση . Δινουμε βεβαιωση νομιμοτητας οταν εχει γινει υπερβαση υψους στεγης και υπαρχει και πλακα ωπλισμενου σκυροδεματος;

Κανονικά πρέπει να ρυθμιστεί και η υπερύψωση της στάθμης έδρασης (πέρα από τον αναλυτικό του μπαζώματος) με ΥΥ χωρίς ΥΔ. Με αυτήν μπορεί να ρυθμιστεί ταυτόχρονα και η αλλαγή στη στέγη. Αν υπάρχει υπόγειο μπορείς ως ΥΥ ΒΧ, αλλιώς ΚΧ.

Αν δεν υπήρχε η υπερύψωση της στάθμης και η στέγη δεν είναι προσβάσιμη θα μπορούσες να τη δηλώσεις και αναλυτικό.

 

 

Αν στο κτίριο δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών, παρόλο που μια τετοια αλλαγή στη στέγη δεν επηρεάζει το εσωτ ύψος της κατοικίας, πρέπει να δηλωθεί διότι επηρεάζεται το ύψος της μεταβιβαζόμενης ιδιοκτησίας που εν προκειμένω είναι όλο το κτίριο.

Αν έχει γίνει σύσταση, η αλλαγή στη στέγη παραμένει αυθαίρετη μεν, δεν επηρεάζει τη μεταβίβαση της κάθε ιδιοκτησίας δε, αφού (προφανώς) θα πρόκειται για κοινόχρηστο χώρο και συνεπώς εξαιρείται της υποχρέωσης ελέγχου.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο χώρος πλεόν είναι ενιαίος και πρόθεση των ιδιοκτητών είναι να παραμείνει έτσι,

κάνεις μία δήλωση διαμερισμάτωσης (έναν φάκελο) για όλες τις ιδιοκτησίες με αναφορά φυσικά στις ρυθμίσεις του 3843.

Εάν δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες δεν υπάρχει λόγος να συμψηφίσεις τα πρόστιμα, το 500ρικο θα πληρωθεί έτσι κι αλλιώς.

 

Υπαρχουν κι αλλες αυθαιρεσιες.

Κι εγω προσανατολιζομαι σε 1 φακελο.

Μια επιπλεον ερωτηση: Οι ιδιοκτητες ειναι 2. Μπορει να γινει η ρυθμιση στο ονομα του ενος, εχοντας παρει συναινεση απο τον αλλον?

Ρωταω γιατι με τα ποσοστα συνιδιοκτησιας τι θα γινει αν καταθεσω 1 μονο φακελο?

Το οτι καποιος ειχε 100% σε 1 ιδιοκτησια, δεν σημαινει οτι αν συνενωθουν 2 ιδιοκτησιες θα εχει 50% στην καινουργια ενιαια ιδιοκτησια...(κανονικα αυτο πρεπει να τακτοποιηθει συμβολαιογραφικα...)

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτεις όπως σωστά προαναφέρθηκε 1 δήλωση 4014.

Πρέπει να μπουν και οι δύο συνιδιοκτήτες, ο καθένας με τα ποσοστά που είχε επί των "τριών" ιδιοκτησιών που συνενώθηκαν (κάνεις αναγωγές).

Βεβαίως στη συνέχεια απαιτείται και διόρθωση συμβολαίων.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να ρυθμιστεί και η υπερύψωση της στάθμης έδρασης (πέρα από τον αναλυτικό του μπαζώματος) με ΥΥ χωρίς ΥΔ. Με αυτήν μπορεί να ρυθμιστεί ταυτόχρονα και η αλλαγή στη στέγη.

 

 

 

Δηλαδη , προτεινεις να υπολογισω ενα προστιμο για την αυξηση του υψους της στεγης με την υπερυψωση της σταθμης της θεμελιωσης.

π.χ. Εαν εχουμε υπερυψωση 1,50μ +0,50 της στεγης , να σημειωσω υπερβαση υψους 2,00 και ποσοστο 2/8.70> 20%.

Και μετα να υπολογισω και την επιπλεον επιχωματωση στην παραβαση 13;

Το σκεφτηκα και εγω αυτο , αλλα μηπως ειναι υπερβολικο και διπλο προστιμο ; Γιατι καποιος που δεν το εχει μπαζωσει και το εχει αφησει υπερυψωμενο , με υψος μεγαλυτερο της Ο.Α. τοτε θα πληρωσει λιγοτερο προστιμο(μονο την υπερβαση υψους), απο το δικο μου .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, διαβάζοντας τα ποστς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και θα ήθελα να κάνω και εγώ μια σύντομη ερώτηση.

έχω μια περίπτωση πέργκολας εκτός του ιδεατού στερεού. πως μπορώ να την περάσω στο σύστημα;

είναι σίγουρα μια παράβαση κατ.13 αλλά και Y.Y. όμως Κ.Χ. ή Β.Χ. ;;

παρακαλώ για τη βοήθεια σας. ευχαριστώ εκ των προτέρων

καταλαβαίνω για την μια παράβαση κατ. 13, αλλά δηλαδή δεν έχουμε Υ.Υ. ; δεν μπορεί! αφού τμήμα της πέργκολας παραμένει εκτός ιδεατού στερεού. γνώμη μου είναι πως η επιφάνεια σε κάτοψη που είναι εκτός ιδεατού στερεού αποτελεί το κριτιριο για την είσοδο στο σύστημα της παράβασης, σωστά; θέλω την άποψη σας παρακαλώ.

είναι λογικά Υ.Δ. Β.Χ. γιατί παραμένει ανοιχτός χώρος στο μπαλκόνι τελευταίου ορόφου.

ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

korallpan

Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, αλλά ξεκαθάρισε αν πρόκειται για πέργκολα περγκολένια ή πρόκειται για κεραμοσκεπή.

Πάντως και οι δύο περιπτώσεις αντιμετωπίζονται συνήθως με αναλυτικό. Στους αναλυτικούς, παρά την ερ/ση, δεν γίνεται να υπολογιστεί συντ ΥΥ, αν και θα έπρεπε, αφού πράγματι στην περιπτωσή σου έχεις ΥΥ.

Μπορείς είτε να αντιμετωπίσεις το ζήτημα με αναλυτικό (και αν θες ακολούθησε και τη μέθοδο κατά Ιάσονα (με τις καλησπέρες μου), δηλ. αναφορά στην ΤΕ ότι εγώ ήθελα να βάλω ΥΥ αλλά δεν μπορούσα),

είτε να το δηλώσεις ως ΥΔ ΒΧ με ΥΥ για να είσαι πιο ήσυχος.

 

Δηλαδη , προτεινεις να υπολογισω ενα προστιμο για την αυξηση του υψους της στεγης με την υπερυψωση της σταθμης της θεμελιωσης.

π.χ. Εαν εχουμε υπερυψωση 1,50μ +0,50 της στεγης , να σημειωσω υπερβαση υψους 2,00 και ποσοστο 2/8.70> 20%.

Και μετα να υπολογισω και την επιπλεον επιχωματωση στην παραβαση 13;

Το σκεφτηκα και εγω αυτο , αλλα μηπως ειναι υπερβολικο και διπλο προστιμο ; Γιατι καποιος που δεν το εχει μπαζωσει και το εχει αφησει υπερυψωμενο , με υψος μεγαλυτερο της Ο.Α. τοτε θα πληρωσει λιγοτερο προστιμο(μονο την υπερβαση υψους), απο το δικο μου .

Ναι αυτό προτείνω: και ΥΥ χωρίς ΥΔ για 1,5+0,5=2,0 (ξαναμέτρα το πάντως μήπως βγει πιο κοντά στο 1,70 :wink: ) και αναλυτικό για το μπάζωμα-αντιστήριξη.

Το κατά πόσο αυτό είναι υπερβολικό έχει να κάνει με την εικόνα της διαμόρφωσης-υπερύψωσης.

Μία τόσο μεγάλη υπερύψωση του κτιρίου (ανέφερες 1,5 μ) σίγουρα δεν μπορεί να παραβλεφτεί.

Αν πάλι η διαφορά στη διαμόρφωση ήταν +/- 0,5 μ άντε 1 μ θα μπορούσαμε να κλείσουμε τα μάτια. Αν όμως πρόκειται για μία τοιχάρα που αλλάζει όλο το τοπίο και εκεί που κανονικά θα βλέπαμε έναν αγρόλοφο, βλέπουμε το φράγμα του Μαραθώνα...

Εσύ, με βάση την εικόνα της κατασκευής θα αποφασίσεις τι πρέπει να προστιματωθεί. Μην ξεχνάμε ότι βασικός (υποτιθέμενος-λέμε τώρα) στόχος του προστιμου είναι η αποκατάσταση του οικιστικού περιβάλλοντος!

 

 

Μάλλον ξεχάστηκες και επανέλαβες δις τις διαδοχικές δημοσιεύσεις.Δεν χαλαρώνουμε, όσο και αν θέλουν το αντίθετο οι άλλοι.

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μου έτυχε μία περίπτωση που με έχει μπερδέψει και θα ήθελα και μία επιπλέον γνώμη...

 

Ισόγειο κατάστημα σε οικοδομή, το οποίο αποτελείται από 3 διαφορετικές ιδιοκτησίες. Ο ένας από τους 3 ιδιοκτήτες το χρησιμοποιεί και πληρώνει ενοίκιο στους άλλους 2 για το ποσοστό τους.

Φυσικά τοίχοι δεν υπάρχουν πουθενά, και ο χώρος είναι ένας ενιαίος εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

Στο σύνολο του καταστήματος, αφού συνενώθηκαν όλες οι ιδιοκτησίες κατασκευάστηκε πατάρι.

Πώς τακτοποιείται;

 

Γίνονται 3 ξεχωριστές δηλώσεις, ανάλογες με τα τετραγωνικά του παταριού που αντιστοιχούν στην κάθε ιδιοκτησία;

 

Επίσης, η οικοδομή είναι 5όροφη με χρήση κατοικίας στους ορόφους.

Πρέπει να γίνει και μελέτη στατικής επάρκειας στο παταράκι; Ή πάμε με την οδηγία του ΤΕΕ και εφ' όσον το ποσοστό του παταριού σε σχέση με τα συνολικά τετραγωνικά της οικοδομής είναι ελάχιστα το κάνουμε με ΔΔΤ;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

3 διαφορετικές αιτήσεις για το κάθε πατάρι ξεχωριστά και μία ακόμα για την διαμερισμάτωση του ορόφου

Για στατική μελέτη σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.