Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πως το αντιμετωπιζετε εσεις συναδελφοι?

 

το οικοπεδο βρισκεται σε οικισμο με βαση το ΠΔ24 ΤΗς 3.5.85.ο υποχρεωτικος ακαλυπτος ειναι το 30%του 1500(εμβαδον οικοπεδου) αρα 450 μ2 και το 1/3 του 450 πρεπει να φυτευτει.αρα τα παραπανησια των 150 μ2 ει

ναι αυθαιρετα?

Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο εκτος σχεδιου υπαρχουν

1/ μια διοροφη οικοδομη με τμημα υπογειου 37 μ2 στην αδεια

2/μια ισογεια οικοδομη με αδεια

3/ενα ισογειο κτισμα βοηθητικης χρησης 60 μ2 αυθαιρετο

4/ ενα χαμηλο κτισμα (αντλιοστασιο-λεβητοστασιο) 16 μ2 αυθαιρετο

 

στην διοροφη οικοδομη εχουμε τις εξης υπερβασεις

 

1/ΥΠΟΓΕΙΟ

 

1/τα προβλεπομενα στην αδεια 37 μ2 εγιναν 2 υπνοδωματια με μπανιο (ΥΔΒΧ με 0.5 ,οχι συντελεστη καλυψης ,ναι συντελεστη δομησης)

 

2/το υπογειο αδιαμορφωτο χωρις συγκεκριμενη χρηση και με εσωτερικη σκαλα απο το ισογειο επεκταθηκε κατα 102 μ2 κατω απο ολο σχεδον το περιγραμμα του ισογειου.

εδω εχω ΥΔΒΧ ,συντελ καλυψης,συντελεστη Δ πλαγιας αποστασης .γιατι μπαινει κατα 3 μ μες στα 15 απο το πλαγιο οριο.

Το ερωτημα ειναι

υπερβαση δομησης βαζω αν μεινει ως βοηθητικος χωρος?

επισης για να βρω τον συντελεστη υπερβασης δομησης προσθετω οποιες υπερβασεις προσμετρουν στη δομηση?αρα τα 102 μ2 υπογειο βοηθητικου χωρου δεν μπαινουν?

το κλιμακοστασιο που κατεβαινει απο ισογειο στο υπογειο προσμετραει στο σδ?

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το υπόγειο (2/) βρίκεται εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος της άδειας, δεν μπαίνει ΥΚ. Επίσης αν βρίσκεται κάτω από το εγκεκριμένο ισόγειο, πώς έχει παραβίαση Δ;

 

Στον συντ ΥΔ μετρούν όλοι οι αυθαίρετοι χώροι, κύριοι, βοηθητικοί και αλλαγές χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας σε ευχαριστω sagiasd .

1/το ισογειο περιμετρικα εχει στην αδεια 3 μ πλατους υπαιθριους χωρους με περγκολες.το υπογειο λοιπον επεκταθηκε κατω απο αυτους τους υπαιθριους χωρους.(οι υπαιθριοι αυτοι χωροι δεν ειχαν προσμετρησει στην καλυψη κατα την εκδοση αδειας).

 

2/εγω πρωτα υπολογιζω με το χερι το προστιμο.παιρνω λοιπον ενα ενα τους συντελεστες

και λεω

συντελεστης υπερβασης καλυψης : βαζω οσα τμ αυθαιρεσιας προσμετρουν στη καλυψη.ε προκειμενω

-την επεκταση του υπογειου

-υπερβασεις του ισογειου που εγιναν στους χωρους του αιθριου

-την ισογεια αποθηκη

-το ισογειο αντλιοστασιο

αυτα.

 

γαι να βρω τον συντελεστη υπερβασης δομησης προσθετω

-την αλλαγη χρησης στο υπογειο των 37 μ2(χωρις τους τοιχους)

ΟΧΙ την αυθαιρετη επεκταση υπογειου γιατι δεν προσμετρα στο σδ (βοηθητικη χρηση και υπογειο)

-ΤΙς ΥΠΕΡΒΑΣΕΙς ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ

-τις υπερνβασεις στον Α οροφο

-την αυθαιρετη ισογεια αποθηκη

-το αυθαιρετο ισογειο λεβητοστασιο-αντλιοστασιο

 

τα ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

 

το ερωτημα ειναι αν βαζω συντελεστη υπερβασης δομησης στην αυθαιρετη επεκταση των 102 μ2 .η γνωμη μου ειναι πως ΟΧΙ γιατι η αυθαιρετη επεκταση του υπογειου ειναι βοηθητικος χωρος και δεν προσμετρα στο σδ.

-

Link to comment
Share on other sites

Στον συντ ΥΚ μετρά μόνο η επέκταση του υπογείου εκτός του περιγράμματος (των κλειστών χώρων) του ισογείου. Αν το αίθριο που αναφέρεις δεν έχει μετρήσει στην κάλυψη, υπολογ συντ ΥΚ και για την επιφάνεια αυτή.

 

Άσχετα εάν προσμετρούνται στον ΣΔ, όλοι οι αυθαίρετοι χώροι μετρούν στον συντ ΥΔ (τα δύο μεγέθη είναι διαφορετικά). Υπάρχει και ένα σχετικό παράδειγμα στην πρώτη εγκύκλιο που το πρωτοεπιβεβαίωσε.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ γρήγορη διευκρίνιση για επιβεβαίωση ήθελα, γιατί άκουσα κάτι σήμερα και μου φυγε το έδαφος κάτω απ' τα πόδια. Όταν έχω Υπόγειο σε πολυκατοικία που πλέον δεν είναι Υπόγειο και το τακτοποιώ με αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε κύριο χώρο που προσμετράται στη δόμηση και έχει και ΥΥ, τα 35μ2 του Υπογείου τα συγκρίνω με τα 1150μ2 του συνόλου της δόμησης της πολυκατοικίας για να βγάλω ποσοστό ΥΔ έτσι δεν είναι; Γιατί κάτι άκουσα για χιλιοστά σήμερα και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το πήρα χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να συγκρίνεις με τη δόμηση που σου αντιστοιχεί ανάλογα με τα χιλιοστά σου επί του οικοπέδου, διότι αυτό είναι το λογικό και δίκαιο (όχι βέβαια και το πιο οικονομικό...).

Για παράδειγμα αν σου ανήκει το 20% του οικοπέδου, σου αντιστοιχεί το 20% του επιτρεπόμενου σ.δ., επομένως για την ιδιοκτησία σου η επιτρεπόμενη δόμηση είναι το 20% του σ.δ. του οικοπέδου.

 

Και για να στο πω και αλλιώς με ένα παράδειγμα...

Αν έχουμε πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα με σύσταση, τα οποία έχουν όλα παραβάσεις (άρα 5 δηλώσεις), και ο κάθε ιδιοκτήτης υπολογίσει τους συντελεστές με βάση την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση και όχι με αυτό που του αναλογεί, τότε θα βγουν 5 πρόστιμα αρκετά χαμηλά.

Αν όμως για τις ίδιες παραβάσεις, στα ίδια διαμερίσματα, σε πολυκατοικία χωρίς σύσταση (άρα 1 δήλωση) συγκριθεί το σύνολο της παράβασης με την συνολική επιτρ. δόμηση, τότε το πρόστιμο θα είναι πολύ μεγαλύτερο λόγω συντελεστών.

Αν λοιπόν πάει όπως το λες (σύγκριση παράβασης με την συνολική επιτρ. δόμηση και όχι με αυτή που σου αναλογεί), τότε για τις ίδιες παραβάσεις το πρόστιμο θα είναι πολύ μικρότερο. Δεν νομίζω πως είναι ορθό ούτε δίκαιο (θα μου πεις ο 4014 είναι "λάστιχο" επομένως ίσως και να καλύπτεσαι αν το πας όπως λες...).

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έτσι ένα δώμα για το οποίο δεν υπάρχει σύσταση με τί το συγκρίνεις; Στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλαγής χρήσης από βοηθητική χρήση υπογείου χώρου σε κύρια χρήση, τα χιλιοστά που του αντιστοιχούν είναι λιγότερα από την επιφάνεια του χώρου που τακτοποιώ. Εδώ τί πρέπει δηλαδή να βάλω ΥΔ > 100%;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν αντίστοιχα έχει παράβαση μόνο ένας όροφος με σύσταση και τακτοποιηθεί με χιλιοστά με μεγάλο συντελεστή, αν δεν υπήρχε σύσταση και τα τετραγωνικά ήταν πιο πολλά ο συντελεστής θα μειώνονταν. Το θέμα είναι έχει διευκρινιστεί τί γίνεται σε τέτοια περίπτωση ή ο καθένας το βάζει όπως νομίζει;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.