Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Ζ7 λέει ότι υποβάλλεται ξεχωριστή αίτηση για τα κοινόχρηστα μέρη

''για τους κοινόχρηστους χώρους υποβάλλεται μία κοινή αίτηση των συν/τών''''

βοηθάει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το εχω διαβασει και εγω αυτο, αλλα αν δεν θελησουν να το κανουν , το ερωτημα ειναι εχω εγω προβλημα στην συνταξη του δ.κ? που θα πρεπει να δειξω και το μηχανοστασιο?

Link to comment
Share on other sites

γενικά το διάγραμμα κάλυψης ένας θεός ξέρει πως θα είναι...σκέψου και 2 διαμερίσματα με σύσταση αν εχεις και κάνεις αίτηση για το ένα,

τι σόι δ.κ. θα κάνεις? θα αγνοήσεις το άλλο διαμέρισμα?ή και όχι?

ψάχνουμε βελόνες στα αχυρα

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με χ ορόφους τον αέρα πάνω από τον τελευταίο τον έχει ο Α ιδιοκτήτης βάσει χιλιοστών από συμβόλαιο(όταν και εφόσον κτίσει). Οι υπόλοιποι ιδιοκήτες στην οικοδομή έχουν μέχρι τότε δικαίωμα πρόσβασης στην ταράτσα (δε λέω δώμα καθώς οι απόψεις διίστανται ως προς το τι είναι δώμα), θεωρείται κοινόχρηστος μέχρι τότε?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα , τετοια περιπτωση ειναι στην πολυκατοικια που μενω.Ο κατασκευαστης εχει κρατησει χιλιοστα για τυχον μελλοντικη δομηση (οταν και αμα αλλαξει ο σ.δ).Εμεις εχουμε βαλει και κεραια δορυφορικης και εχουμε προσβαση.Δεν μας εχει ενοχλησει τοσα χρονια.Δεν ξερω αν ειναι νομιμο ή οχι , παντως ολοι οι ενοικοι της πολυκατοικιας εχουμε προσβαση στην ταρατσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω την εξής περίπτωση. Μονοκατοικία έχει κατασκευαστεί με οικοδομική άδεια στην οποία έχει γίνει εξάντληση ΣΔ. Σύμφωνα με την άδεια προβλεπόταν δώμα (απόληξη κλιμακοστασίου και ανελκυστήρα) επιφάνειας ~10μ2. Κατασκευάστηκε όλο ως ενιαίος χώρος κύριας χρήσης συνολικής επιφάνειας 22μ2.

 

Το κατασκευασθέν δώμα παραμένει κάτω από το μέγιστο ύψος της περιοχής.

 

Θα ήθελα την άποψή σας για τα ακόλουθα: 1) Μπορώ να δηλώσω ως βοηθητικό χώρο το δώμα προκειμένου ο ιδιοκτήτης να επωφεληθεί από χαμηλότερο πρόστιμο; Υπάρχει έλεγχος πριν από την οριστικοποίηση της δήλωσης; 2) Εάν όντως το δηλώσω σαν κύρια χρήση, θα πρέπει να δηλώσω και τα 22μ2 ή μόνο τα 22-10=12μ2; 3) Επειδή δεν έχω υπέρβαση ύψους σε σχέση με την περιοχή μπορώ να μην χρησιμοποιήσω το συντελεστή για υπέρβαση ύψους; Γενικά τί ρίσκο θα πάρω και τί ρίσκο θα πάρει ο ιδιοκτήτης εάν δηλωθούν οι επιφάνειες, πλην όμως γίνουνε λάθη στον υπολογισμό των συντελεστών άρα και των προστίμων;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα , τετοια περιπτωση ειναι στην πολυκατοικια που μενω.Ο κατασκευαστης εχει κρατησει χιλιοστα για τυχον μελλοντικη δομηση (οταν και αμα αλλαξει ο σ.δ).Εμεις εχουμε βαλει και κεραια δορυφορικης και εχουμε προσβαση.Δεν μας εχει ενοχλησει τοσα χρονια.Δεν ξερω αν ειναι νομιμο ή οχι , παντως ολοι οι ενοικοι της πολυκατοικιας εχουμε προσβαση στην ταρατσα.

 

Aλλο πράγμα το δικαίωμα υψούν που αφορά μελλοντική και αβέβαια δόμηση , άλλο πράγμα η αποκλειστική χρήση του δώματος - ταράτσας .

Στην περίπτωση σας η ταράτσα είναι κοινόχρηστη και αν δοθεί ΣΔ και χτιστεί επιπλέον όροφος , τότε η νέα ταράτσα που θα προκύψει θα είναι κοινόχρηστη .

 

Οταν η ταράτσα είναι ιδιόχρηστη και συμβεί το παραπάνω . τότε θα είναι η νέα ταράτσα ιδιόχρηστη , εφ' όσον βέβαια δεν έχει την δυνατότητα να μπλοκάρει την προσθήκη ο αποκλειστικός χρήστης της ταράτσας , γιατί συνήθως σε τέτοια περίπτωση , ορίζεται και που θα υλοποιηθεί ο επιπλέον ΣΔ .

 

 

Γενικά τί ρίσκο θα πάρω και τί ρίσκο θα πάρει ο ιδιοκτήτης εάν δηλωθούν οι επιφάνειες, πλην όμως γίνουνε λάθη στον υπολογισμό των συντελεστών άρα και των προστίμων;

 

 

Εγώ νομίζω ότι με το μπάχαλο που γίνεται η καλύτερη λύση είναι να δηλώσεις τα πάντα , αλλά να υπολογίσεις το χαμηλότερο πρόστιμο που μπορεί να βγεί , ενημερώνοντας τον πελάτη σου γιά την κατάσταση και να περιμένεις τυχόν αλλαγές που θα σου ζητηθούν .

Ηδη προχτές άλλαξε η προσαύξηση ύψους . Ποιός ξέρει τι άλλο θα αλλάξει .

Link to comment
Share on other sites

ακομη μια ερωτηση κ απο εμενα συναδελφοι, σε μια νομιμη ισογεια κατοικια(1/Κ),εγινε μια παρανομη προσθηκη 20 τ.μ. (1/Π) με μια αποληξη 5τ.μ για να υπαρχει προσβαση στην ταρατσα... την αποληξη την υπολογιζω με υπερβαση δομησης κ υπερβαση υψους ?και επιπλεον ως ΚΧ ή ΒΧ?το κτισμα ειναι προ 1983

Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη τι ύψος έχει? Υπάρχει υπόλοιπος συντελεστής? Οι προσθήκες αυτές είναι σύμφωνα με το ΓΟΚ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη τι ύψος έχει? Υπάρχει υπόλοιπος συντελεστής? Οι προσθήκες αυτές είναι σύμφωνα με το ΓΟΚ?

 

ναι ειναι συμφωνα με γοκ η ισογεια προσθηκη, η αποληξη εχει υψος 2.30μ. υπαρχει υπολοιπο συντελεστη,αλλα επειδη ο ιδιοκτητης εχει βρει αγοραστη κ θελει να το πουλησει αμεσα το ακινητο, θελει να υπαχθει με 4014,δεν τον ενδιαφερει η νομιμοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.