Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

kontegr

 

 

Αποτυπωση το ΤΕΕ θεωρει οτι απαταιτειται ΠΑΝΤΑ... διασταυρωμενο..

 

 

Διασταυρωμένο από που; Ενημερωτικά σε τι βάση μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι σε τηλεφωνημα στο ΤΕΕ και σε σεμιναριο στο ΤΕΕ..

Εχω ηδη στειλει και γραπτο ερωτημα και περιμενω απαντηση..

 

Δεν ξερω ποσοι διαβασε το λινκ απο το ΤΕΕ..

Ειδατε ποιες εργασιες περιλαμβανει στις 4.5 μερες μηχανικου 15ετιας???

 

**Δεν κρινω το παραλογο ΤΕΕ αυτη τη στιγμη, επι τις διαδικασιας συζηταμε..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με τα αν και τα μήπως δεν κάνουμε δουλειά!!

Πραγματικά θα δούμε τι θα γίνει όταν έρθει αυτή η περιβόητη δεύτερη φάση.Όσο τώρα για υποθέσεις που έχουμε ήδη περαιώσει και οι πελάτες έχουν ήδη πληρώσει την όποια αμοιβή...μάλλον παίξαμε και χάσαμε άμα σε δεύτερη φάση αρχίσουν να ζητάνε διάφορα από το ΤΕΕ.Άντε να τους ζητήσεις έξτρα λεφτά!Θα έχουν πάρει και την βεβαίωση τους και αντίο!

Link to comment
Share on other sites

Aν εχει τοπογραφικο ο ιδιοκτητης ετσι στο ασχετο χωρις να το εχει επειδη χρειαστηκε σε αδεια η καποια αλλη δημοσια υπηρεσια

και εχει πληρωσει τοπογραφο γα αυτο το τοπογραφικο με αποδειξη κανονικα και αυτο ειναι σφραγισμενο απο μηχανικο δεν βρισκω τον λογο να μην το χρησιμοποιησει αρκει να εχει σντεταγμενες σε ΕΓΣΑ

Νομίζω ότι πρέπει να είναι και εγκεκριμένο από την πολεοδομία αλλιώς δεν θα το δεχτούνε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με το ποσο της αμοιβης αλλα με την διαδικασια

 

terry Αν δεις στην ανακοινωση τουω υπεκα ''ορθη επαναληψη και για το τοπογραφικο και για την αποτυπωση χρησιμοποιει την φραση ''αν απαιτειται''

 

Αν ηταν ετσι οπως τα λες στα παραπανω σου post δεν θα επρεπε να εχει αυτη τη φραση αλλα σκετο ''απιτειται''

 

Αν κανω λαθος διορθωσε με...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει οτι νομιζει..

Εδω αποψεις παραθετουμε και δεδομενα..

Αν το εξηγειτε εσεις διαφορετικα εφαρμοστε το..

 

 

Το εντυπο δεν ειναι του ΥΠΕΚΑ ειναι του ΤΕΕ..

 

Ναι γραφει "αν απαιτειται"..**

Και καλα το γραφει..

Διοτι αν εχεις μια μαντρα τι αποτυπωση να κανεις???

Ομοιως και το τοπογραφικο δεν απαιτειται παντα...

 

 

**Εξηγησε μου ποτε απαιτειται αρχιτεκτονικη αποτυπωση να καταλαβω...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω πως η διαδικασια θα ειναι οπως με του η/χ δηλαδη θα σημειωνουμε τον χωρο που εκλεισε ειτε αυτος ειναι κατ'επεκταση ειτε καθ'υψος πανω στα εγκεκριμενα σχεδια της πολεοδομιας.

 

Αν δεν υπαρχουν καθ'ολου σχεδια τοτε κανουμε αποτυπωση αρχιτεκτονικων

 

 

Terry συμφωνω μαζι σου οτι εδω το μονο που κανουμε ειναι να εκθετουμε αποψεις και να προσπαθουμε ολοι μας να βγαλουμε μια ακρη γιατι κακα τα ψεματα αυτη θα ειναι η δουλεια μας απο εδω και περα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, tery, αναφέρεις: "Εξηγησε μου ποτε απαιτειται αρχιτεκτονικη αποτυπωση να καταλαβω... "

Δηλαδή το αποτέλεσμα της αυτοψίας από που θα προκύψει;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι...πρέπει να καταλάβουμαι ότι, ο Ν. 3919/11 έχει καταργήσει οριστικά και αμετάκλλητα το ΤΕΕ , σε ότι έχει σχέση με τις αμοιβές των μηχανικών. Η νόμιμη αμοιβή πιά , είναι η συμφωνία που κάνεις με τον πελάτη σου και καμία άλλη. (π.χ. αυτά που ονομάζει το ΤΕΕ ημερομίσθια κλπ).

Είναι αλήθεια ότι το ΤΕΕ έχει χάσει τεράστια έσοδα από κρατήσεις αμοιβών λόγω της ύφεσης στην οικοδομ. δραστηριότητα και προσπαθεί με διαφορα μέσα να καθιερώσει πάλι <έλάχιστες αμοιβές> με δήθεν ημερομίσθια κ.λ.π. για να βγούν τεράστιες αμοιβές που προκύπτουν και τεράστιες κρατήσεις.

Το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για τον 4014 βγάζει εξωπραγματικές αμοιβές για κάποιους που θέλουν να τακτοποιήσουν κάποιες μικρές αυθαιρεσίες. (δεν λέω βέβαια για τους μεγαλοαυθαιρετούχους).

Εγώ προσωπικά εκμεταλεύομαι το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (αποτύπωση αρχιτεκτονικών) προκειμένου να έχω ίδια τιμολογιακή πολιτική με όλους τούς πελάτες μου και σε καμία περίπτωση δεν με υποχρεώνει κανείς να εφαρμόσω το σύστημα του ΤΕΕ αμοιβών 4014 με τις υψηλές αμοιβές.

Άλλωστε πως ο Νόμος καταργεί τις ελάχιστες αμοιβές και το ΤΕΕ με το σύστημά του τις επαναφέρει με διαφορετικό υπολογισμό ??????????????? και μην ξεχνάμαι ότι σε όποιες αναφορές του για τις αμοιβές , πάντα στό τέλος υπογραμμίζει ότι , <η αμοιβή είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης.>

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε μαζί σου!!!Προσωπικά ανάλογα φυσικά με την αυθαιρεσία συμφωνώ την αμοιβή μου και κόβω μόνο ΑΠΥ.Με ΦΠΑ επί αυτής που συμφωνώ!Ούτε ιδιωτικά συμφωνητικά ούτε κρατήσεις ούτε ΤΕΕ ούτε ΤΣΜΕΔΕ.Αν γράφει κάποιος νόμος ΠΟΥ,ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ πρέπει να κάνω κάτι άλλο ας με ενημερώσετε και μένα γιατί κοντεύω να πάρω master απο το διάβασμα του 4014 και των άλλων μπαχαλονόμων που μας πέταξαν και μας επιβάλουν να κολυμπάμε με σύμμαχο τους το ΤΕΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.