Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

...υπάρχει ένα κενό στη νομοθεσία! οι πολεοδομίες δεν αναλαμβάνουν και καλώς κατά τη γνώμη μου (γιατί που ξέρει ο κάθε υπάλληλος την ημερομηνία που χτίστηκε το κάθε ακίνητο), αλλά πρέπει να δωθεί κάπως η δυνατότητα στους ιδιοκτήτες να αναλαμβάνουν την ευθύνη, εφόσον δεν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο. έστω όπως γινόταν παλαιότερα, με υπογραφή προέδρου οικισμού, κάποιου παλιού κατοίκου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι πολεοδομίες ποτέ δεν είχαν την ευθύνη..........Πάντα την είχε ένα άτομο που συνήθως ήταν κάποιος Α/δήμαρχος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! θέλω να ρωτήσω το εξής: έχω ένα οικόπεδο με ισόγεια κατοικία αλλά το ένα κομματάκι βγαίνει πάνω στο δρόμο διανομής. Η κατοικία είναι από το 1940 και θέλουν να το μεταβιβάσουν σ'αυτήν την περίπτωση τι κάνω δίνω τη βεβαίωση???? Αφού είναι προ 55 δεν μπορεί να μπει στη ρύθμιση???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ο όρος "διανομή" σημαίνει οικόπεδα που παραχωρήθηκαν από το κράτος|! Δες κ εδω http://www.michaniko...

 

Δες εδω http://www.michaniko...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

με την επιφύλαξη για το δρόμο διανομής, πότε υπήρξε, αν θεωρείτε κοινόχρηστος κτλ. που θέλει λίγο ψάξιμο... προ του ΄55 με αεροφωτογραφία και φωτοερμηνία (αν δεν φαίνεται καθαρά) για να είσαι καλυμμένη από νομικής άποψης, τη δίνεις τη βεβαίωση! και είναι και εφάπαξ. η ρύθμιση είναι για 30 χρόνια και σε κάθε περίπτωση είναι μείον αυτό για τον ιδιοκτήτη. το ένα είναι απολύτως νόμιμο και το άλλο απλώς τακτοποίηση!!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα!περίπτωση: ο πελάτης μου έχει ένα οικόπεδο,αρτιο εντος του οποίουυπάρχουν τρία ισόγεια κτίσματα.Κάποια στιγμή λόγω προβλημάτων με όμορη ιδιοκτησία αρχίζει 1 σειρά καταγγελιών ανελέητη.Σε μια πρώτη φάση του βγάζουν αυθαίρετα τμήματα (30 πόντους εδω και 10 εκεί!!) σε ένα εκ των ακινήτων. Έτσι λοιπόν ξεκινάω διαδικασία "βεβαίωσης προ του 55" μιας και αεροφωτογραφίες του ΄38 υπάρχουν, συμβόλαια, ΔΕΗ κτλ. ΟΧΙ όμως φώτογραφίες.Το τμήμα αυθαίρετων δηλώνει ότι αυτές τις αυθαιρεσίες τις βρήκε μέσω Ο.Α. που εκδόθηκε για το εν λόγω ακίνητο το 55 (μωρέ μπράβο!!!!!!) για προσθήκη κτίσματος.Με λίγα λόγια μου είπαν ότι πήραν το κλιμακόμετρο και στο τότε Δ.Κ-ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ , στο οποίο όμως φαίνονται τα προϋφιστάμενα κτίσματα χωρίς διαστάσεις, τα μέτρησαν και έτσι έβγαλαν πρόστιμο....ΟΚ...αφού βγήκε η βεβαίωση προ 55 σταμάτησαν τα πρόστιμα μέχρι που η ιδιοκτήτρια του όμορου οικοπέδου εμφάνισε φωτογραφία, δεν ξέρουμε του πότε, όπου φαίνεται ότι η στέγη ενός από τα κτίσματα είναι νέα. Κατόπιν αυτού βγήκε νέο πρωτόκολλο αυθαιρέτου όπου δηλώνονται ως αυθαίρετα η στέγη και δύο τοίχοι, οι οποίοι όντως είναι πρόσφατοι μετά από απόπειρα της διπλανής να γκρεμίσει το σπίτι του πελάτη μου, διότι είναι στα δικαστήρια για τμήμα οικοπέδου το οποίο διεκδικούν και οι δύο.Η ερώτηση είναι: Θα δηλώσω ΜΕ άδεια και για την στέγη θα πάω με αναλυτικό , αλλά ο ιδιοκτήτης δεν θυμάται πότε την έκανε?Ως στοιχεία να ψάξω αεροφωτογραφίες? Έχει επίσης αλλάξει το ύψος αυτής. Γιαυτό θα κάνω κάτι? Στο τοπογραφικό που θα προσκομίσω τι οικόπεδο θα δείξω εφόσον υπάρχει τμήμα υπό διεκδίκηση? και τέλος στον φάκελο της Ο.Α. του 55 υπάρχουν μόνο στοιχεία για την προσθήκη. Οπότε θα χρειαστώ νέα σχέδια.Θα στείλω αρχ, τοπογραφικό και στατική επάρκεια? Καμία ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια προσθήκης υπάρχει; Ποιο κτίσμα αφορά;

 

Aν υπάρχει άδεια προσθήκης δηλώνεις με άδεια. Αν το ύψος της στέγης έχει αλλάξει, πέρα από τον αναλυτικό (τον οποίο σε πιο ήρεμη κατάσταση θα σου πρότεινα να παραβλέψεις, αλλά όπως έχει καλύτερα να τον κάνεις...), πρέπει να κάνεις και ΦΚ με ΥΥ για όλη την κάτοψη του κτίσματος (συντ 0.2 / 0.4).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.