Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Ενημερωτικά, δεν ξέρω αν κάποιος το ανέφερε:

 

Ν. 4042/13-2-12

 

Άρθρο 49

 

5. Το προτελευταίο εδάφιο της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 αντικαθίσταται ως εξής:«Η υπεύθυνη δήλωση συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης. Αν δεν υπάρχουν δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, που αποδεικνύουν το χρόνο ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης, αυτός μπορεί να αποδειχτεί και από ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας, κατά την έννοια του άρθρου 446 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, προ της 31.1.1983.»

Link to comment
Share on other sites

Αν σαν μηχανικός έχεις αμφιβολίες για το αν το κτίσμα είναι προ του 55...... τι περιθώριο θα πρέπει να του αφήσει ο νόμος?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία αν έχω εγώ αμφιβολία για το αν το κτίσμα είναι προ του '55, αλλά πως θα το αποδείξω. αν δηλαδή, με βεβαίωση ιδιοκτήτη και Τ.Ε. μηχανικού είναι ok με καλύπτει σε οποιοδήπτε πρόβλημα προκύψει, απο διεκδίκηση εώς καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Με το ΣτΕ έχουμε κάτι νεότερο? Έχω μείνει στην απόφαση για μπλοκάρισμα όσων αυθαιρέτων δεν αποδεικνύεται η παλαιότητα με φωτογραφίες ή δημόσια έγγραφα (και μόνο) και ότι κάπου αρχές Ιουνίου θα έβγαινε τελική απόφαση αλλά μέχρι μέσα Ιούλη δεν είχαμε κάποια εξέλιξη. Εξακολουθούμε να περιμένουμε το ΣτΕ ή έχει βγει κάποια απόφαση για το θέμα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Με το Ε9 πολύ δύσκολα. Τα συμβόλαια είναι πολύ πιο ισχυρά ειδικότερα όταν συνοδεύονται και από αποτύπωση μηχανικού.

Αεροφωτογραφίες δεν υπάρχουν;

Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Το κτίσμα ανήκει στην μητέρα μου και είναι κατασκευασμένο το 1955

Link to comment
Share on other sites

Με το ΣτΕ έχουμε κάτι νεότερο? Έχω μείνει στην απόφαση για μπλοκάρισμα όσων αυθαιρέτων δεν αποδεικνύεται η παλαιότητα με φωτογραφίες ή δημόσια έγγραφα (και μόνο) και ότι κάπου αρχές Ιουνίου θα έβγαινε τελική απόφαση αλλά μέχρι μέσα Ιούλη δεν είχαμε κάποια εξέλιξη. Εξακολουθούμε να περιμένουμε το ΣτΕ ή έχει βγει κάποια απόφαση για το θέμα αυτό?

 

Ακόμα αναμένουμε....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω μια μονοκατοικια προυφισταμενη το '55 με αυθαιρετη προσθηκη ενος δωματιου περιπου 20τμ μετα το '55. η ιδιοκτητρια θελει να μεταβιβασει το οικοπεδο, το σπιτι δεν την ενδιαφερει. Το σπιτι θα κατεδαφιστει και στη θεση του οι νεοι ιδιοκτητες θα κτισουν καινουριο σπιτι. Δεν ξερω τι με συμφερει πιο πολυ, να κατεδαφισει η τωρινη ιδιοκτητρια το σπιτι και να πουλησει μονο το οικοπεδο (εδω ισως μπορεσω να βγαλω αδεια κατεδαφισης επικινδυνου για δημοσια υγεια? Το σπιτι ειναι σχεδον ετοιμορροπο) Να ρυθμισω με 4014 το αυθαιρετο δωματιο και να μεταβιβασει και μετα να κατεδαφισουν οι νεοι ιδιοκτητες? Για την αδεια κατεδαφισης προφανως χρειαζεται να ρυθμιστει και μετα να κατεδαφιστει (το παροδοξο του αιωνα, αφου πρωτα ρυθμιζεις για 30 χρονια εξαιρεση κατεδαφισης και μετα κατεδαφιζεις). Τι συμφερει οικονομικα?

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να μπορείς να τα εκτελέσεις και τα δύο σενάρια. Εφόσον χαρακτηρίζεται ετοιμόρροπη η κατασκευή από την Υ.ΔΟΜ. δεν χρειάζεται να βγάλεις και άδεια δόμησης (με την επιφύλαξη της παρ. 8 του άρθρου 6). Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι να έρθεις σε επαφή με την/τον συμβολαιογράφο γιατί έχω την εντύπωση πως η μεταβίβαση ακινήτου χωρίς κτίσμα είναι έχει χαμηλότερο φόρο. Γενικότερα ένα αυθαίρετο που πρόκειται να κατεδαφιστεί γιατί να πληρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Εκδίδεται άδεια κατεδάφισης ( δεν χρειάζεται να το τακτοποιήσεις).

Αναμένεις 20 ημέρες ( υποχρεωτικός χρόνος από ανάρτηση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ)

Καταδεφίζεται το κτίσμα & γίνεται μεταβίβαση αδομήτου οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.