Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

"βεβαίωση περιγράμματος για κτίσμα προ του 83 σε στάσιμο οικισμό" έχει βγάλει κάποιος από εσάς??

 

Εγώ προσπάθησα να βγάλω και μου είπαν ότι δεν γίνεται, επειδή δεν προβλέπεται από καμία νομοθεσία,

ούτε καν από κάποια εγκύκλιο, όπως συμβαίνει έστω με την Εγκ 55/2000 για τη "βεβαίωση κτίσματος προ του 55"-

και κόλλησα σε έκδοση άδειας δόμησης προσθήκης στο υφ κτίσμα

 

Στη Διαύγεια τέτοια βεβαίωση βρήκα μόνο 2 εκδομένες από την ίδια πολεοδομία (αν δεν κάνω λάθος του Κιλκίς)

Link to comment
Share on other sites

Συναλφοι καλησπερα. Ενορκη βεβαιωση ειρηνοδικειου αρκει για αποδεικτικο κτισματος προ του 55! Υπαρχει και βεβαιωση δημαρχου βεβαια αυτην δεν την λαμβανω υποψην! Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα δεν ξέρω αν εχει απαντηθεί το ερώτημα μου αλλα προσπαθησα να διαβασω απο την αρχη ολο το topic και οι πολλες πληροφορίες εκαψαν τον εγκεφαλο μου.

 

εχω ενα αυθαίρετο σε εκτος σχεδίου περιοχη οταν ειχαμε μιλήσει με τον ιδιοκτήτη στην αρχή μου ειχε φέρει μία βεβαίωση απο την πολεοδομία (υπογραφη προισταμένης)και απο το αντιδημαρχο ότι υπάρχει κτισμα υφίσταται προ του 55. τώρα που ζητησα παραπανω στοιχεια για να δηλώσω τα αυθαίρετα που εχουν κάνει μεταγενέστερα διαπιστώνω οτι στα συμβολαια και σε τοπογραφικο που εγινε για την αγοραπωλησια το '80 αυτη η οικια προ του 55 δεν αναφέρεται πουθενα

Εγώ τώρα τι κάνω που ο ιδιοκτητης εχει αυτο το χαρτι απο πολεοδομια που γραφει " Σύμφωνα με τα στοιχεία που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας ,το ισόγειο κτίσμα ,ιδιοκτησίας ..............., που βρίσκεται ................ υφίσταται προ ου 1955 . η παρούσα χορηγείται μετά απο αίτηση του .............. για κάθα νόμιμη χρήση."

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by **ΚΥΡΙΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

θεωρείς ότι εσφαλμένα δεν έγινε η αποτύπωση του κτίσματος, από τον συντάκτη μηχανικό της εποχής εκείνης,

με φυσικό επακόλουθο να μη περιγράφεται από τον/ην συμβολαιογράφο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι άκυρη όλη την πράξη του συμβολαίου)

 

και όλα αυτά γιατί έχεις τη βεβαίωση από μια Δημόσια Αρχή –έναντι βεβαίωσης από έναν Ιδιώτη μηχανικό

και προχωράς κανονικά, θεωρώντας το κτίσμα ως προ του 55

 

Σου φαίνεται αυτό περίεργο και δεν σου φαίνεται το εξής;;

Έχω οικοδομή του 1988

Κατά την οικ άδεια Διώροφη

Στην πράξη Διώροφη με υπόγειο

ΘΕΩΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡ/ΣΗΣ: από Πολεοδομία « καλώς» (Δημόσια Αρχή - δημόσιο έγγραφο-έλεγχος «καλώς» και αυτό από δημόσια αρχή)

 

Πρέπει να το δηλώσω το αυθ υπόγειο ή όχι;;

(κάποιος μπορεί αν πει όχι-επειδή δημόσια αρχή μου το έλεγξε και μου έβαλε όχι «άριστα» μεν, αλλά «καλώς» - γιατί πρέπει να πάω για «άριστα» ξαναδηλώνοντάς το)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε τις συζητήσεις για τα λευκά τοπογραφικά; Ε, κάτι τέτοιο!!!!

 

ΚΑΝΑ, η μόνη ερμηνεία που δα δίνονταν σε ένα ευνομούμενο κράτος θα ήταν πως το υπόγειο κατασκευάστηκε μετά την αυτοψία της Δημόσιας Αρχής!!!! :) :) :) :)

 

 

Άλλη περίπτωση, όπου το υπόγειο υπάρχει στην άδεια αλλά μόνο τμήμα του, στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε ολόκληρο.

Ημερομηνία έκδοσης αδείας, 14.05.1986

Ημερομηνία αυτοψίας πολεοδομίας που τα βρήκε όλα καλά, 10.04.1986!!!!

Link to comment
Share on other sites

μα τεχνικά αποδεικνύεται από τον ενιαίο Φ.Ο της κατασκευής

(ξέρεις Faethon οτι τα περισσότερα υπόγεια μένουν ασοβάτιστα)

Link to comment
Share on other sites

Kana, Faethon

Διακρίνω μια ¨ειρωνία¨ σχετικά με το πως αντιμετωπίζουν οι αρχές (κάποιες αρχές) κάποια θέματα και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.

 

Δηλαδή, για κτίσμα που κτίστηκε το 2007 (εκτός οικισκού) και έγινε τίτλος αγοραπωλησίας με βεβαίωση προ του 55 από τον Δήμαρχο και τώρα ο ιδιοκτήτς θέλει να το ¨δηλώσει¨ στον Ν. 4014/2011 τί θα λέγατε?

Και δεν μιλάμε για το αν το ακίνητο είναι ηλεκτροδοτούμενο - υδροδοτούμενο. Αυτές είναι ¨τετριμμένες¨ ερωτήσεις.......

 

ΚΥΡΙΑΚΗ,

μήπως στο τοπογραφικό του 80, φαίνεται κάποιο άλλο κτίσμα. Μήπως το προ του 55 ξαφνικά ¨μεγάλωσε¨....?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, είμαστε ευνομούμενο κράτος;

yannisk72, μετά τα παραπάνω μόνο δύο παραδείγματα, δεν μπορείς να καταλάβεις τον λόγο της ειρωνείας (προς το κράτος μας όχι προς την συνάδελφο)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ. Εσύ θα το αντιμετωπίσεις κανονικά σαν προϋφιστάμενο του 1955.

Το ίδιο έχω πράξει και εγώ. Συμβόλαιο με λευκό τοπογραφικό του 2004 και καταγραφή αυθαιρέτου από την πολεοδομία το 1990. Το πέρασα στον ν4014 με ημερομηνία κατασκευής αυτήν της τελευταίας αυτοψίας που έκανε η πολεοδομία.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το φίλο μου Faethon (καμία ειρωνεία και από μέρους μου-αντίθετα μάλιστα προσπάθησα να βοηθήσω την συν/φο- λέγοντας ακριβώς πως θα το αντιμετώπιζα και ο ίδιος)

 

Οποιαδήποτε ειρωνεία διακρίνεις είναι προς τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην με ¨φάτε¨. Αστειευόμουνα γιατί βλέπω πως όπου και να δουλεύουμε αντιμετωπίζουμε τις ίδιες καταστάσεις.

 

Όσο για την υπόθεση της Κυριακής, αν μπορεί να πείσει τον ευατό της ότι, το εν λόγω ακίνητο είναι προ του 55, κι ας μην εμφανίζεται στο τοπογραφικό

του 80, τότε μπορεί να πείσει και τους υπόλοιπους. Άρα μπορεί να το θεωρήσει νομίμως υφιστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.