Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δηλαδή για να καταλάβω δεν κάνω κάτι παράνομο ρυθμίζοντας μόνο την πισίνα;

Για να θέσω πιο σωστά την ερώτηση.. θα μπορούσα να ρυθμίσω την πισίνα τώρα και μετά από 2 μήνες αν μου ζητηθεί να ρυθμίσω την κατοικία (με τυχόν αυθαιρεσίες που μπορεί να έχει)

να το κάνω ανεξάρτητα; (τελείως υποθετικό σενάριο..)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρυθμίζοντας την πισίνα και για την οριστικοποίηση της δήλωσης θα υποβάλλεις σχέδια κ.λπ. Σε αυτά δεν θα αναφέρεται καμία άλλη αυθαιρεσία του ακινήτου. Αν είναι έτσι, καλώς! Αν το ακίνητο έχει κι άλλες αυθαιρεσίες κακώς! Εσύ θα έχεις σφραγίσει και υπογράψει τα σχέδια που θα υποβληθούν....

 

Βεβαίως και πριν τη λήξη του νόμου θα μπορείς στην ίδια δήλωση να προσθέσεις ότι θέλεις και να αλλάξει το πρόστιμο. Όχι βεβαίως με άλλη δήλωση, για την ίδια "αυτοτελή κι ανεξάρτητη ιδιοκτησία".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κατάλαβα!!θα κάνω αυτοψία σε ολόκληρη την ιδιοκτησία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα,

έχω και γω μια απορία. Έχω άδεια εκτός σχεδίου για 2 πισίνες ενωμένες σε ένα μηχανοστάσιο και στην πραγματικότητα είναι δυο ξεχωριστές πισίνες σε άλλες θέσεις και λίγο πιο μεγάλες. Τί βάζω, τα υπόλοιπα της τμ που δεν έχουν άδεια, για την αλλαγή θέσης τί κάνω; το ότι υπάρχουν 2 μηχανοστάσια αντί για ένα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για το μηχανοστάσιο μπορείς να το βάλεις με αναλυτικό.Επίσης βάλε τα παραπάνω μ2 στις πισίνες και αν θες μπορείς να βάλεις και ένα 500 για τη μετακίνηση.Βέβαια για όλα αυτά μπορείς να βγάλεις μια άδεια νομιμοποίησης και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,κανω ρυθμιση σε διαμερισμα απο συγκροτημα και στο οικοπεδο υπαρχει πισινα με αδεια αλλα αλλο σχημα και μικροτερη. Οι λοιποι ιδιοκτητες δεν επιθυμουν ρυθμιση ενω ο πελατης μου θελει να πουλησει. Μπορω να του ρυθμισω τις αυθαιρεσιες του και να μην κανω τιποτα για την πισινα εφοσον δεν συμφωνουν ολοι; και αν ναι μπορω να του δωσω βεβαιωση με παρανομια στην κοινοχρηστη πισινα; Στα σχεδια πως θα την εμφανισω διαφορετικη χωρις να υπαρχει θεμα;Ευχαριστω πολυ

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση αφορά στο διαμέρισμα.

Η πισίνα προφανώς είναι κοινόχρηστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη σκαλωσα τωρα.

 

Πισινα που ενταχθηκε στον Ν4014 και παει για εκδοση ΟΑ.

(μπορει να εκδοθει ΟΑ)

 

Εχει πληρωθει το παραβολο και παω σημερα να το βαλλω σε προσωρινη υπαγωγη.

Συνεχιζει και υπολογιζει το προστιμο.

Ενω σε αλλες περιπτωσεις που εχω "προς εκδοση ΟΑ" το προσιμο μηδενιζεται για τα φυλλα καταγραφης αυτα.

 

Μου διαφευγει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα.

Υποθέτω όμως ότι, είναι μια ακόμα "βλακεία" του συστήματος του ΤΕΕ, δηλαδή, οι μάγκες δεν είχαν προβλέψει στον κώδικα της συγκεκριμένης εφαρμογής ότι, υπάρχει περίπτωση τέτοια (πισίνα που μπορεί για την οποία να εκδοθεί ΟΑ) και ..."ξέχασαν" να προβλέψουν την εξάλειψη του προστίμου μετά την πληρωμή του παραβόλου.

Επικοινώνησε μαζί τους να δούμε τι θα ....μηχανευτουν για να το λύσουν!

Ταυτοχρόνως όμως μπορείς να κάνεις τις ενέργειες για την έκδοση της ΟΑ.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω και αλλες αυθαιρεσιες που θα πανε για τακτοποιηση και πληρωμη με δοσεις.

Ετσι μου βγαζει τις δοσεις οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.